Kāpēc latviešiem brokastīs tīk gaļmaizes un putras, nevis izslavētie smūtiji

10-01-2018

putra

Latvijas iedzīvotāji no rīta visbiežāk iecienījuši mieloties ar olām (52%), sviestmaizēm ar gaļu (49%) un putru (45%), un ļoti populāra brokastlaika izvēle ir arī piena produkti – jogurts, siers un biezpiens, kam priekšroku dod 42% respondentu. Tā liecina pētījumu centra SKDS un “HKScan Latvia” (pārstāv zīmolus “Rīgas Miesnieks”, “Rakvere”, “Tallegg” un “Jelgava”) 2017. gada nogalē veikta aptauja par brokastošanas paradumiem Latvijā.

majas_cisini
Gana izplatīta, taču retāka izvēle dienas pirmajai ēdienreizei ir arī gaļa vai gaļas izstrādājumi (piemēram, bekons, cīsiņi, sardeles), ar kuriem no rīta parasti mielojas 17% iedzīvotāju. Turklāt gaļas produktus vīrieši izvēlas divreiz biežāk nekā sievietes. No gaļas izstrādājumiem visbiežāk priekšroka tiek dota šķiņķim (43%), vārītajai desai (39%), kā arī pastētei (34%), ar ko ierasti tiek papildinātas sviestmaizes.

smutijs
Izrādās, visai nepopulāra izvēle ir svaigie kokteiļi jeb “smūtiji”, kurus no rīta gatavo tikai 3% respondentu. Visretāk brokastīs iedzīvotāji izvēlas tādus ēdienus kā hotdogus, burgerus, picas, kartupeļus frī, šokolādes un musli batoniņus (1%).

“Ne velti brokastis tiek uzskatītas par vienu no galvenajām dienas ēdienreizēm: tās dod pamatu – spēku un enerģiju – visai mūsu dienai, tāpēc svarīgi, lai tās būtu pilnvērtīgas un saturētu visas mūsu organismam nepieciešamās vielas. Tāpat jāteic, ka šie aptaujas dati vēlreiz apstiprina valdošo tendenci mūsu sabiedrībā – arvien vairāk patērēt gaļu, kas ir vērtīgs un nozīmīgs produkts mūsu uzturā,” teic Heino Lapiņš, “HKScan Latvia” Pārdošanas direktors.

Runājot par brokastošanas biežumu, 72% procenti iedzīvotāju atzīst, ka ēd katru rītu, bet 11% brokasto trīs līdz četras reizes nedēļā. Reti (vienu līdz divas reizes nedēļā) rīta ēdienreizi baudīt izvēlas 10% iedzīvotāju, bet 5% brokasto retāk nekā vienu reizi nedēļā. Tikai 2% aptaujāto rīta stundā ledusskapim netuvojas un principiāli nebrokasto nekad.

Pētījumā piedalījās 1005 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Pētījums tika īstenots 2017.gada decembrī.