Spēcinoša snauda
Papildus labam nakts miegam spēcinoša snauda var būt tieši tas, kas vajadzīgs, lai saglabātu mundrumu visas dienas garumā.
Neseni pētījumi liecina, ka, paguļot dienā 30 minūtes līdz stundai, var uzlabot smadzeņu darbību un atvieglot jaunu faktu un prasmju apguvi.
Saskaņā ar šo teoriju dienas snauda ļauj smadzenēm sakārtot atmiņas un jaunu informāciju. Centieties nosnausties astoņas stundas pēc pamošanās, lai snauda neizjauktu nakts miega režīmu.
Lieciet lietā garšaugus
Rozmarīns gadu tūkstošiem godāts par smaržu un ārstniecisko iedarbību. Uzskata, ka tas uzlabo asinsriti, atmiņu un koncentrēšanās spēju. Pievienots vēsam ūdenim neilgai vannai, tas var būt iedarbīgs līdzeklis pret nogurumu un spēku izsīkumu. Vannai var pievienot arī skuju novārījumu.
Malks enerģijas dzēriena
Pārbaudīts mājas līdzeklis ir cukurniedru sīrups ar ābolu sidra etiķi.
1. Tasītē samaisiet 2 tējkarotes sīrupa un 4 tējkarotes ābolu etiķa.
2. Piepildiet tasi ar medu un sajauciet.
3. Lietojiet 2 tējkarotes pēc pamošanās un došanās pie miera un pa vienai tējkarotei pirms pusdienām un vakariņām.
Ēdienkarte noguruma mazināšanai
• Paaugstiniet dzelzs līmeni. Ja ēdienkartē ir maz dzelzs, asins šūnas nespēj organismam piegādāt pietiekami daudz skābekļa, un enerģijas līmenis krītas. Ēdiet ar dzelzi bagātus produktus, piemēram, sarkano gaļu, aknas, pilngraudu produktus un zaļus lapu dārzeņus.
• Pastāvīgu nogurumu var radīt arī joda deficīts. To var novērst, ēdot treknas zivis un lietojot pārtikā jodētu galda sāli.
• Izvēlieties pilngraudu produktus. Pilngraudi tiek sagremoti lēnāk, asinīs cukuru izdalot vienmērīgi. Tas nozīmē, ka organisms pastāvīgi saņem enerģiju un cukura līmenis asinīs krasi nesvārstās, radot noguruma sajūtu.
• Svaigos dārzeņos, pienā un piena produktos ir daudz vitamīnu un minerālvielu, kas svarīgas labai pašsajūtai. Tie var uzlabot enerģijas līmeni, tāpēc iekļaujami ēdienkartē.
• Baudiet garšīgu un veselīgu, vitamīniem un minerālvielām bagātu uzkodu. Apziediet pilngraudu maizes šķēli ar krēmsieru, uzlieciet avokado, lucernas dīgstus un maurlokus.
• Izvairieties no kafijas, kolas, šampanieša un citiem kofeīnu saturošiem dzērieniem. Tos bieži slavē kā uzmundrinošus, bet iedarbība ir īslaicīga un bieži tai ir bumeranga efekts.
• Izvairieties no saldumiem, piemēram, šokolādes un īrisiem. Tajos ir “vienkāršie” cukuri, kas strauji paaugstina cukura līmeni asinīs un enerģiju – bet šim pacēlumam tikpat ātri seko atslābums un enerģijas zudums.
• Gudrāk izvēlieties našķus. Saldumu vai ātro uzkodu vietā ēdiet jogurtu vai svaigus augļus.
KAD VĒRSTIES PIE ĀRSTA. Ja nogurums nepāriet ilgāku laiku, apmeklējiet ārstu. Asins analīze var parādīt, vai jums nav anēmija (zems dzelzs līmenis) vai vāja vairogdziedzera darbība (zems vairogdziedzera hormona līmenis), kas var izraisīt lielu nogurumu.