Viena no ievērojamākajām latviešu māksliniecēm, gleznotāja Džemma Skulme, ir ne vien izcila gleznotāja, bet arī ļoti sirdssilts cilvēks, kam rūp arī citu cilvēku labsajūta, tāpēc gleznotāja, lai iepriecinātu un atbalstītu onkoloģiskos pacientus cīņā ar slimību, vienu no darbiem “Saule visu dienu”, iesniedza Ainas Mucenieces Viroterapijas fonda rīkotajā mākslas darbu konkursā. Visi iesniegtie darbi tiks izstādīti ārstniecības iestādēs, lai tur ar savu klātbūtni veicinātu pacientu pretstāvi slimībai.
Mākslinieces iesniegto darbu novērtēja arī konkursa vērtēšanas komisija, piešķirot veicināšanas prēmiju. Veicināšanas prēmijas šajā reizā saņēma arī mākslinieces Adriana Vīgnere un Vera Bondare. Divām no māksliniecēm, Džemmai Skulmei un Adrianai Vīgnerei, atbalsts onkoloģijas pacientiem ir īpaši svarīgs, jo abu ģimenēs šī problēma nav sveša un, diemžēl, slimības “vēzis” dēļ, ir zaudēti sev tuvie cilvēki.
Tiekoties prēmijas pasniegšanas pasākumā Džemmas Skulmes mājās, gleznotāja dalījās ar savām pārdomām par mākslu. Viņa teica: “Man māksla šobrīd ir kļuvusi par procesu un sāk līdzināties vairāk meklējumam un vai atradums būs vai nebūs, sāk aiziet jau kaut kādā zinātnes līmenī un es savā naivā prātā, naiva kā zinātniece, ne naiva kā gleznotāja, tiecos pēc tā meklējuma un domāju, ka mans atradums ir liels. Gleznot – tas nav vienkārši. Viss mainās, mana gleznošana laika gaitā arī ir mainījusies. Agrāk manos darbos tik ļoti nebija jūtama daba, bet šobrīd daba nāk pilnīgi iekšā un caur gleznu viņa prasās tikt transformēta un materializēta ar krāsas palīdzību. Iespējamības ir dažādas, vajag tikai izsmelt tās.”
Arī iesniegtais mākslinieces darbs, kas jau drīzumā tiks izstādīts, kādā no ārstniecības iestādēm, ir gleznots ar dabas motīviem, darbā attēlojot Sauli. Džemma Skulme uzsvēra to, ka māksla gleznotājam ir līdzeklis, kā ietekmēt skatītāju – redzēt un palīdzēt ieraudzīt citādu pasauli. Džemma Skulme: “Kā dzīvē, tā mākslā notiek pretošanās pret draudīgo, kur beigās ir jāuzvar, tā rodas radīšanas spēks. Radīšanas spēkam ir jārodas arī ārstējoties un slimība ir jāuzvar. Gleznā attēlotajai Saulei, tās gaismai, ir jāpalīdz, ja rodas pārdzīvojumi, jo Saule ir mūžības un dzīvības simbols, kas rada iedvesmu un garīgu vērojumu.”
Papildus māksliniece pacientiem vēlēja:”Tu meklēsi sevī, regulāri darīsi, ko Tev ir jādara, Tu sasniegsi rezultātu, Tev būs viņš, jo viņam ir jābūt, tas cilvēkam ir paredzēts. Tas brīdis, kad tas notiek, tas ir brīnišķīgs. Tāda liela laimes sajūta ir. Vienkārši ir jāgaida tas prieka brīdis un jābūt pašiem sagatavotiem saņemt šo brīdi. Bet šo prieku radām mēs paši – tā sakot jādara viss, jāspiež no sevīm ārā viss, jākoncentrējas kā cirka akrobātam. Cilvēkam ir dots visu darīt, bet cilvēks ir slinks un tas slinkums ir jāpārvar, ir grūti, taču viss ir izdarāms. Tā mums ir lemts dzīvot. Tā arī ir ar slimību, lai kaut ko sasniegtu ir vienkārši jādara, reizēm arī jāmokās, ja nesanāk, tad vienkārši jāmocās vairāk, līdz izdodas, jāņem sava dzīve savās rokās.”
Fonda rīkotais mākslas darbu konkurss “Māksla uzvar!” joprojām turpinās, tāpēc ikviens mākslinieks vai entuziasts aicināts iesniegt savu jaunradīto mākslas darbu, kas veltīts pacientu iedvesmošanai cīņai ar onkoloģisko saslimšanu un uzvarai pār to. Mākslas darbi var tikt iesniegti dažādās tehnikās. Vairāk informācijas: www.virotherapyfoundation.org sadaļā “Konkurss”.