31. janvārī saskaņā ar astronomu novērojumiem atkal gaidāmas spēcīgas magnētiskās vētras. To ietekmi katrs izjūt atšķirīgi, bet lielākoties vairākumam ļaužu tās izraisa galvassāpes. Taču ne mazums ir arī tādu, kas šīs vētras uzskata par zinātnieku izgudrotu bubuli. Sak, ja cilvēki neko par magnētiskajiem viesuļiem nezinātu, nemaz tik ļoti neciestu, bet tā – padzird, ka vētra tuvojas, un paši sevi noskaņo… Varbūt tiešām tā arī ir?
Protams, ka nē. Arī tad, ja mēs neko par šīm vētrām nezinātu, situācija nemainītos – tās nepārstās eksistēt un iedarbosies uz mums tāpat kā līdz šim. Cita lieta, ka katrs cilvēks uz ģeomagnētiskajām dusmām reaģē citādi – viens vairāk, cits mazāk. Turklāt ar nožēlu jāatzīst, ka nereti magnētiskie viesuļi kļūst arī par nopietna konflikta viesuļa cēloni pat saticīgās ģimenēs.
Paaudžu konflikts
Visbiežāk magnētiskās vētras izprovocē tā saukto paaudžu konfliktu. Mēģiniet iztēloties šādu ainu: spēcīgs, allaž mundrs un no nekādām vētrām (to skaitā arī magnētiskajām) absolūti neatkarīgs sievastēvs brieduma gados un znots, gados jauns astēniķis, kas ikreiz vētru dienās ķer ar roku pie sirds. Nav grūti iedomāties, ko viņi viens otram sarunās.
Tiks pieminēta gan pašreizējā neko nevarošā jaunā paaudze, gan tas, ka meita diemžēl tādu vārguli apprecējusi… Vai arī cita situācija: pusmūža vecuma sieviete pilina glāzītē korvalolu un žēlabainā balsī pārmet meitai: vai tiešām neredzi, cik man ir slikti. Nu, gan jau gan – nodzīvosi līdz maniem gadiem, tad pati redzēsi… Bet meita radušos situāciju tiešām nesaprot: kā kaut kādas neredzamas gaisa strāvas var tik ļoti ietekmēt cilvēku. Viņasprāt, māte pati ar šīm vētrām sevi uzskrūvē…
Kļūdās abi – gan sievastēvs, gan meita. Viņi vienkārši nezina, ka magnētiskās vētras, ko zinātniski dēvē par Zemes ģeomagnētiskā fona perturbāciju, ir objektīva realitāte, kas vienādi iedarbojas uz absolūti visiem: gan jauniem, gan veciem. Pat fiziski veseliem cilvēkiem vētru dienās mainās emocionālais fons – viņi kļūst vai nu pastiprināti agresīvi, vai arī, gluži pretēji, ieslīgst noturīgā depresijā, turklāt sievietes nereti mēdz izplūst asarās bez jebkāda iemesla. Rodas arī miega un ēstgribas traucējumi, pazeminās uzmanība, pasliktinās reakcija. Arī tas viss var būt par iemeslu strīdiem ģimenē.
Trieciens sirdij
Diemžēl magnētiskās vētras sit ne tikai pa nerviem, tās dod triecienu arī visai sirds-asinsvadu sistēmai. Ārēji tas izpaužas kā galvassāpes, reiboņi, paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens (starp citu, gan viens, gan otrs ir vienādi bīstami), stenokardijas lēkmes. Tas notiek tāpēc, ka krasas Zemes magnētiskā lauka izmaiņas sirdsslimniekam ir īsts šoks.
Ikdienā mēs esam pieraduši pie noteikta Zemes magnētiskā lauka, bet, kad tas tiek izjaukts, paaugstinās adrenalīna un eritrocītu izstrāde, mainās asins stīgrība un sastāvs, palielinās tromboplastiskā aktivitāte jeb asinsrece, izraisot asinsvadu aizsprostošanos. Bet ar ko tas viss draud – diez vai nepieciešams precizēt…
Tāpēc visiem, kas sirgst ar išēmiju, stenokardiju, trombozi, pastiprinātās ģeomagnētiskās aktivitātes periodi tiešām ir ļoti kritiskas dienas, kad šo slimnieku pašsajūtu krasi pasliktinās. Starp citu, kā liecina statistika, gandrīz puse infarktu un insultu notiek tieši magnētisko vētru laikā.
Ko darīt?
Ja kādā ģimenē neviens uz magnētiskajām vētrām nereaģē, šo ģimeni var tikai apsveikt, katu gan mūsdienās tik daudz veselu dažādu paaudžu cilvēku vienuviet drīzāk ir izņēmums, nevis norma. Taču tik un tā der ielāgot, ka ietekme uz emocionālo fonu notiek, tāpēc jācenšas būt iecietīgākiem un svarīgu ģimenes problēmu apspriešanu labāk pārcelt uz citu laiku.
Ja no ģeomagnētiskās atkarības cieš bērns (nav svarīgi, pavisam mazs vai pusaudzis), viņam šajās dienās vēlams samazināt intelektuālo un fizisko slodzi, nepieprasīt tikai teicamas sekmes skolā vai izcilus rādītājus sportā, ierobežot TV programmu skatīšanos.
Savukārt pieaugušajiem, sevišķi gados vecākiem cilvēkiem (sirdsslimniekiem jo īpaši), vētru dienām jāsagatavojas savlaikus. Divas vai pat trīs dienas pirms magnētisko vētru sākšanās jāatsakās no gaļas ēdieniem, uzturā vairāk jāiekļauj dārzeņi un jūras produkti, vakarā pirms gulētiešanas un no rīta jāizdzer glāze kefīra vai sarkano vīnogu sulas. Arī ārsta izrakstītajām zālēm jābūt pa rokai, lai, sajūtot pat nelielu pašsajūtas pasliktināšanos, kurai citās dienās var nepievērst uzmanību, varētu iedzert tabletīti vai pilienus.
Vēl, lai uzlabotu pašsajūtu un stabilizētu emocionālo fonu, kardiologi visiem, pat absolūti veseliem cilvēkiem iesaka magnētisko vētru dienās lietot aspirīnu: 1/4 tabletes saberž pulverī, sajauc ar pustējkaroti cukura un tur mutē, līdz maisījums pilnībā izkusis un uzsūcies (hipertonijas, išēmijas, aterosklerozes un citu sirds-asinsvadu slimību gadījumā var ņemt pustabletīti aspirīna). Lietošanas kurss – divas šādas maisījumu devas diennaktī katrā magnētisko vētru dienā un vēl 2–3 dienas pēc vētras beigām.
Ārsti ir konstatējuši, ka ārpus pilsētas magnētiskās vētras cilvēki pacieš vieglāk. Noskaidrots, ka par pretošanos tām atbildīga galvas smadzeņu labā puslode, kura, ja varētu tā teikt, daudz labāk jūtas, būdama tuvāk dabai. Tāpēc, ja vien ir tāda iespēja, magnētisko vētru dienas vislabāk pārlaist kaut kur ārpus pilsētas.