Muskatrieksts ar tā intensīvo rūgti saldo, pikanto garšu ir daudzu ēdienu neatņemama sastāvdaļa, kas raksturīga indiešu virtuvei.
Muskatrieksta dziednieciskā vērtība ārpus Indijas zināma mazāk. Atbilstīgi Ājurvēdas principiem muskatrieksts nomierina Vātu un Kaphu un palielina Pitu, kurai atbilst šīs sildošās garšvielas asā, rūgtā un savelkošā garša.
Svaigi rīvēts muskatrieksts ne velti ir tik intensīvs – tā ir ļoti spēcīgas iedarbības garšviela.
Muskatriekstu ārstniecības nolūkos izmanto ļoti nelielās devās pēc konsultēšanās ar ārstu naturopātu vai Ājurvēdas speciālistu. Lielas devas var izraisīt murgus, halucinācijas un pat nāvi.
Toniks smadzenēm
Viena no vērtīgākajām muskatrieksta īpašībām ir spēja stimulēt smadzeņu darbību. Palīdz atbrīvoties no stresa un veicina domāšanas procesus, uzlabo koncentrēšanās spēju, pateicoties galvas smadzeņu asinsrites veicināšanai.
Toniks sirdij
Muskatrieksts ir lielisks toniks sirds un asinsvadu sistēmai, uzlabo asinsriti un stimulē sirdsdarbību.
Aknu un nieru detoksikācija
Muskatrieksta eļļa tāpat tonizē aknas un palīdz izvadīt toksīnus. Noder arī urīnceļu infekciju ārstēšanai, nierakmeņu izvadīšanai
Palīdz aizmigt
Pētījumi liecina, ka muskatrieksts var palīdzēt pret bezmiegu. Palielina serotonīna līmeni, kas veicina atslābināšanos un ātrāku aizmigšanu.
Var dzert karstu pienu ar rīvētu muskatriekstu pirms došanās gulēt.
Uzlabo elpu
Muskatrieksta eļļa novērš nepatīkamu smaku no mutes, jo tajā ir dabīgas antiseptiskas vielas, kas arī atvieglo zobu sāpes un ārstē smaganu problēmas. Tieši tāpēc šo eļļu pievieno arī dažām zobu pastām.
Uzlabo apetīti, novērš gremošanas traucējumus
Muskatrieksts palīdz atbrīvoties no vēdera uzpūšanās, diarejas, uzlabo apetīti.
Afrodiziaka īpašības
Muskatrieksts arī izsenis zināms kā lielisks afrodiziaks. Indijā to kopš senatnes lieto seksuālu traucējumu novēršanai vīriešiem.
Pret iekaisumu un sāpēm
Muskatriekstā ir pretiekaisuma vielas, to var izmantot kā vietējo anestēziju. Eļļa iedarbojas uz locītavām, atvieglo muskuļu sāpes, samazina pietūkumu, palīdz reimatisma ārstēšanā.
Eļļā ir daudz ēterisko vielu, to veiksmīgi izmanto klepus ārstēšanā un aromaterpijā.
Kas nedrīkst lietot muskatriekstu?
Muskatriekstu saturošus dziednieciskos līdzekļus neiesaka lietot cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar aizkuņģa dziedzeri, kā arī tiem, kas vēlas notievēt, jo tas stimuli apetīti.vTāpat to nedrīkst lietot grūtnieces un māmiņas, kas baro bērnu ar krūti.