Gribi dzīvot ilgāk – vairies no trokšņa. Ko tas nodara sirdij?

28-03-2018

miegs_austinas
Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas veiktie pētījumi, pāragras nāves cēlonis tūkstošiem cilvēku visā pasaulē ir troksnis.

Piemēram, 2016. gadā Lielbritānijā no sirds koronārās saslimšanas miruši vairāk nekā tūkstoš cilvēku, no kuriem trešā daļa nepārtraukti cietusi no nepārtraukta trokšņa iedarbības, to skaitā autotransporta kustības.

Izrādās, bez sirdsslimībām troksnis Eiropas valstu iedzīvotājiem izraisa arī miega un nervu sistēmas darbības traucējumus, arī trokšņu sajūtu ausīs.

Pat aizmigušam cilvēkam troksnis spējīgs palielināt stresa hormonu līmeni asinīs. Jo ilgāk šo hormonu klātbūtne ir asinsrites sistēmā, jo reālāka iespēja, ka tie novedīs pie stresa.

Savukārt regulārs stress var izraisīt sirds mazspēju, stenokardijas lēkmes, augstu asinsspiedienu un problēmas ar imunitāti.

Noskaidrojies, ka sirds-asinsvadu slimības var attīstīties, ja cilvēks regulāri naktīs tiek pakļauts 50 decibelu (un augstākam) troksnim – tieši tik skaļas ir ielas ar intensīvu kustību.

Lai iemantotu bezmiegu, pietiek ar 42 decibeliem, bet, lai cilvēks kļūtu nervozs, – ar 35 decibeliem, kas atbilst čukstiem.

Arī tad, ja cilvēkam šķiet, ka viņš pie regulāra trokšņa ir pieradis, decibeli viņa veselību tik un tā pasliktina.