Ir ne mazums ļaužu, kurus nepārtraukti moka slāpes, īpaši naktīs, un kuri ik rītu pamostas ar sausu muti. Kas provocē šo sausumu, un kā no tā atbrīvoties?
Mērķis: izslēgt cukura diabētu
Ikrīta sausās mutes cēlonis var būt cukura diabēts. Ja bez šā simptoma ir arī bezmiegs, nespēks un nepieciešamība bieži apmeklēt tualeti, ja radies paradums dzert pārāk daudz ūdens un bez jebkādām diētām ķermenis gana strauji zaudē svaru, bez kavēšanās jādodas pie endokrinologa.
Kā pārbaudīt? Cukura diabēta pazīme ir augsts glikozes saturs asinīs un tās klātesamība arī urīnā. Lai noteiktu precīzu diagnozi, nepieciešamas analīzes: asins analīze no pirksta – glikozes daudzumam, no vēnas – glikozētā hemoglobīna testam, insulīna un C peptīda noteikšanai, bet urīna analīze, lai pārliecinātos par glikozes un ketonķermeņu saturu. Nepieciešamības gadījumā ārsts var nozīmēt arī tā sauktās cukura līknes pārbaudi: pacientam no rīta tukšā dūšā jāapēd 75 g cukura, bet pēc tam vairākas reizes (ik pēc 30 minūtēm, 2 un 6 stundām) pārbauda glikozes daudzumu asinīs.
Mērķis: novērst krākšanu
Kā ārstēties? Palīdzēt var CPAP terapija – ārstēšana ar nepārtrauktu pozitīvu uzspiedienu elpceļiem, ko veic ar speciālu aparātu. Ierīce sastāv no kompresora, caurulītes un hermētiskas deguna maskas. Kompresors piegādā elpceļiem nepārtrauktu notikta spiediena gaisa padevi, rezultātā rīkles mīkstie audi nesaskaras, un cilvēks pārstāj krākt.
Mērķis: atbrīvoties no problēmām ar alkoholu
Lai cik banāli tas arī šķiet, izkaltusi rīkle no rīta ir neatņemama paģiru pazīme. Pārāk lielas spirtoto dzērienu devas atūdeņo organismu, izraisa galvassāpes, sliktu dūšu, sausu muti un vispārēju sagurumu. Palīdzēt var tomātu vai skābēto kāpostu sula, vāja kafija un ar cukuru sakulta ola. Var arī, kā tautā saka, salāpīties, proti, izdzert glāzi vīna vai alus. Toties pārāk biežas paģiras jau ir iemesls aizdomām par iespējamu alkoholismu.
Kā ārstēties? Speciālista uzraudzībā, kurš katram pacientam izstrādā individuālu programmu, kas apvieno kompleksu iedarbību uz slimības bioloģiskajiem, psiholoģiskajiem un sociālajiem aspektiem. Vispārējā ārstēšanās shēma ir šāda: pirmais posms – alkohola saindētā organisma attīrīšana; otrais posms – psiholoģiskās atkarības novēršana.
Mērķis: izslēgt Šegrena sindromu
Šegrena sindroms ir autoimūna slimība, ko raksturo sausuma sajūta mutē un acīs. Ar šo hronisko iekaisumslimību visbiežāk sirgst sievietes vidējos gados. Infekcijas vai ģenētiskās noslieces izcelsmes dēļ tiek traucēta imūnsistēmas darbība, un tā sāk izstrādāt vielu, kas noārda eksokrīnos, un pirmām kārtām siekalu un asaru dziedzerus. Tas pats var notikt reimatoīdā artrīta un sarkanās vilkēdes gadījumā, un šajās situācijās ārsti jau runā par Šegrena sindromu.
Kā pārbaudīt? Pacienti sūdzas ne tikai par sausu muti, bet arī pietūkumu aiz ausīm, apsarkušiem plakstiņiem un sūrstošām acīm. Par slimības smagumu spriež pēc gamma globulīna daudzuma, reimatoīdo un antinukleāro faktoru parādīšanās asinīs. Siekalu dziedzeru stāvokļa novērtēšanai tajos ievada kontrasta preparātu (rentgena starus aizturošu vielu) un izdara rentgena uzņēmumus. Šegrena sindroma ārstēšanu veic ārsts reimatologs.
Kā ārstēties? Autoplazmas kriomodifikācija ir viena no jaunākajām asins attīrīšanas tehnoloģijām. Tā pamatojas uz to, ka zemas temperatūras apstākļos un ievadot speciālas vielas, daži asins plazmas olbaltumi savienojas lielās molekulās – polimēros. Pie šiem veidojumiem pielīp visi kaitīgie imūnkompleksi. Pēc tam šo balastu var viegli izvadīt.
Ārstēšanas gaitā no pacienta vēnas tiek paņemtas asinis, no tām izdalīta plazma, kas tiek atdzesēta un apstrādāta ar reaģentiem. Pēc apstrādes visas asins sastāvdaļas tiek atgrieztas vietā. Autoplazmas kriomodifikācija palīdz daudzos autoimūnās saslimšanas gadījumos, to skaitā arī pret reimatoīdo artrītu un sarkano vilkēdi. Ārstēšanās kurss – 10–14 dienu, bet saasināšanās profilaksei pietiek ar seansu reizi 8–12 mēnešos.
Mērķis: novērst gremošanas sistēmas kaites
Sausas mutes cēlonis var būt arī kāda no kuņģa-zarnu trakta kaitēm. Ja šāds simptoms parādījies, pastiprināta uzmanība pievēršama aknu un aizkuņģa dziedzera stāvoklim, jāapmeklē gastroenterologs.
Kā ārstēties? Palīdzēt var viscerālā masāža – terapijas metode iekšējo orgānu ārstēšanai caur vēdera priekšsienu. Masāžu veic viegli un maigi ar pirkstiem vai dūri, īpaši pievēršoties sāpīgajām vietām.
Procedūra normalizē vielmaiņas procesus, novērš spazmas un iekšējo orgānu uztūkumu un iekaisumu, likvidē venozos un limfātiskos nogulsnējumus. Masāžu sāk vietā, kur atrodas divpadsmitpirkstu zarnas paplašinājums, tā sauktais sīpols, tad masē žultspūsli, aizkuņģa dziedzeri un aknas. Pēdējais posms – iedarbība uz zarnu traktu, uroģenitālās sistēmas orgāniem, kuņģi, liesu. Ārstēšanās kurss – 10–20 seansu dienā.