Labākais, ko darīt ar bērza sulu, ir nedarīt neko, uzskata speciālisti, iesakot to dzert svaigu uzreiz pēc ievākšanas, kamēr tajā vēl ir visas vērtīgās vielas.
Ledusskapī svaiga sula glabājama ne ilgāk kā divas diennaktis. Uztura eksperti iesaka dzert pa 1 glāzei 3 reizes dienā.
Var gatavot kokteiļus: bērzu sula lieliski sader ar melleņu, brūkleņu, pīlādžu, ābolu un ķiršu sulu, tāpat arī dažādiem uzlējumiem, zāļu tējām.
Protams, bērzu sula tīrā veidā vai kopā ar citām sulām un tējām ir visvērtīgākais variants, bet, ja vēlies to uzglabāt ilgāk, vari izmantot kādu no mūsu receptēm.
Bērzu sulas kvass
5 l bērzu sulas pievieno 2 citronu sulu, bērzu sulā izšķīdinātus 25 g rauga, 20 g medus vai cukura. Visas sastāvdaļas rūpīgi sajauc, salej pudelēs, liek katrā pudelē pāris rozīnes, hermētiski noslēdz un novieto vēsā, tumšā vietā.
Pēc dažām dienām gatavs dzēriens, ko var glabāt līdz pat 4 mēnešiem, periodiski pārbaudot, jo pudeles no spiediena var pārsprāgt.
Vēl viena bērzu sulas uzglabāšanas metode: svaigu sulu salej 3 litru stikla burkās, iepriekš katrā ieliekot pāris rudzu maizes garoziņas. Aizvāko un liek vēsā vietā.
Bērzu sulas vīns
Novāra 6 l bērzu sulas un 350 g cukura, kamēr palikuši 5,5 litri, neaizmirstot noņemt putas. Traukā liek 1-2 gabaliņus citrona, pievieno 1 litru gaišā vīnogu galda vīna, pielej bērzu sulu.
Maisījumu atdzesē līdz istabas temperatūrai, pievieno tējkaroti sausā rauga, samaisa un atstāj uz 3-4 dienām. Pēc tam trauku aizvāko un liek vēsā vietā. Vīns būs gatavs pēc 2 nedēļām.
Starp citu gatava bērzu sula pudelēs pēc garšas ir līdzīga dabīgajai, tomēr tai diemžēl nav lielas vērtības no veselības viedokļa. Konservācijai izmantotas vielas neitralizē sulas vērtīgās īpašības.
IZMĒĢINI ARĪ ŠĪS RECEPTES!
Latvieši kāri dzer veselīgās bērzu sulas. Vai tu arī?