Mastopātija. Lieliski palīdz nātres, valrieksti, augu uzlējumi

20-04-2018

valrieksti
Mastopātija (grieķiski mastos – “krūts, krūtsgals”, pathos – “ciešanas, slimība”) ir piena dziedzera kaite, kas saistīta ar sievietes organisma iekšējās sekrēcijas dziedzeru, īpaši dzimumdziedzeru nepareizu darbību.

Uzskata, ka šī nelaime piemeklē astoņas no desmit sievietēm.

Tiešais mastopātijas cēlonis ir pārmērīgs sievišķo dzimumhormonu daudzums. Tieši šis apstāklis izraisa sacietējumu veidošanos piena dziedzerī.

Normāli estrogēnu koncentrācija savu maksimālo līmeni sasniedz menstruālā cikla vidū, bet cikla beigās šo hormonu, kurus izstrādā olnīcas, līmenis krītas gandrīz līdz nullei. Taču gadās, ka folikuli neplīst. Tie turpina palielināties, pārvēršoties cistā, kurā ir daudz estrogēnu. Ne tikai pārlieku liels, bet arī pazemināts estrogēnu līmenis ir iemesls uztraukumam.

Dažreiz folikuli nenobriest, apstājas it kā pusceļā un traucē pilnvērtīgu to attīstību, rezultātā estrogēnais fonds samazinās, bet mastopātijas attīstības iespēja pieaug.

Faktori, kas palielina mastopātijas risku:
* vēla dzimumdzīves sākšana vai tās trūkums;
* vēlīna (pēc 25 gadiem) grūtniecība;
* mazāk par trim dzemdībām;
* īss (mazāk par gadu) laktācijas periods;
* daudz abortu;
* ginekoloģiskās slimības.

Kā mastopātija izpaužas
Menstruālā cikla otrajā fāzē vai arī dažas dienas pirms menstruācijas jūtamas sāpes piena dziedzeros, var sajust to palielināšanos (mastodīnija). Mastodīnija bieži pavada migrēnai līdzīgas galvassāpes, tirpšana, nepatīkamas sajūtas vēdera apvidū (meteorisms, aizcietējumi), paaugstināta nervu uzbudināmība, nemiers, bailes. Menstruācijai sākoties, pirmsmenstruālā sindroma simptomi parasti izzūd. Aptaustot krūtis, var sajust audu graudainību (neviendabīgumu).



Kā nosaka diagnozi
Lai noteiktu pareizi diagnozi, jāveic:
* piena dziedzeru manuāla apsekošana un limfmezglu palpācija; mamogrāfija;
* izmeklēšana ar ultraskaņu;
* punkcionālā biopsija (audu mezgla gabaliņa paņemšana izpētei).

Ārstēšana
Jānovērš mastopātiju izraisošie faktori: nervu uzbudinājums, olnīcu disfunkcija, ginekoloģiskās slimības. Sarežģītos gadījumos ārsti izmanto hormonu terapiju, bet lielākajai daļai sieviešu pietiek ar homeopātiju vai fitoterapiju. Sievietēm jāielāgo, ka šķietami nenozīmīgas ķibeles ar krūtīm var izraisīt lielāku nelaimi, tāpēc mastopātija ir jāārstē.

Fibrocistozā mastopātija
Agrīnā stadijā šo kaiti ar labiem panākumiem var izārstēt bez operatīvas iejaukšanās, tikai ar ārstniecības augiem. Tiesa, ārstēšanās kurss ir ilgstošs – tas sastāv no četriem mēnesi ilgiem posmiem (starp katru ārstēšanās posmu nepieciešams ievērot nedēļu ilgu pārtraukumu).Toties efekts ir visnotaļ pozitīvs.

Pirmais posms. Pagatavo ārstniecības augu maisījumu, kas sastāv no sasmalcinātiem pelašķu lakstiem, tīruma kosas, kadiķa augļiem (no katra pa vienai desertkarotei) un vienas ēdamkarotes kukurūzas drīksnas. Ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, pusstundu nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pēc ēšanas.

Otrais posms. Sajauc eikalipta lapas un trejdaivu sunīša lakstus (no katra pa vienai desertkarotei) un vienu tējkaroti struteņu lakstu. Ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, pusstundu nostādina, tad izkāš. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 3 reizes dienā pēc ēšanas.

Trešais posms. Sajauc nātru lapas un trejdaivu sunīša lakstus (pa vienai ēdamkarotei no katra), trejkrāsu vijolīšu lakstus, tīruma kosu un baldriāna saknes (pa vienai desertkarotei no katra). Ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, uz lēnas uguns uzkarsē līdz viršanai, tad atdzesē un izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes no rīta un vakarā pēc ēšanas.

Ceturtais posms. No 20–25 valriekstiem izņem iekšējās starpsieniņas, aplej ar 100 g 70% spirta, 10 dienas nostādina cieši aizvērtā stikla traukā tumšā vietā. Lieto pa 15–20 pilieniem 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Uzglabā neizkāstu tumšā vietā istabas temperatūrā.
Šo metodi saviem pacientiem iesaka Krievijas un Baltkrievijas mamoloģijas dispanseru speciālisti, un prakse pierādījusi, ka pozitīvi rezultāti neizpaliek.

Metālterapija un masāža pret mastopātiju

Vara plāksnītes vai monētas
* Aplikācija liekama uz vissāpīgākajām vietām, kur sataustāmi mezgli. Piestiprināt plāksnītes un monētas var ar leikoplasta strēmelītēm. Izmantojot vara terapiju pirmoreiz, pēc pusstundas pārbaudiet, vai metāls nav izraisījis ādas iekaisumu (apsārtumu, uztūkumu, niezi). Ārstēšanās kursu turpina, līdz sacietējums pilnībā uzsūcies, – ne mazāk kā 2–4 mēnešus (plāksnītes vai monētas jānēsā 5–7 dienas nenoņemot, pēc tam obligāti jāievēro nedēļu ilgs pārtraukums, un kursu atkārto).

Tā ir pārbaudīta metode: varš noņem uztūkumu, tam ir pretsāpju iedarbība, tas veicina sacietējumu uzsūkšanos.

Uzmanību! Nav ieteicams abiem dziedzeriem vienlaikus piestiprināt vairāk par četrām monētām. Svarīgi arī, lai zem monētām varētu piekļūt gaiss, tāpēc piestipriniet tās viegli.

Bioloģiski aktīvo punktu masāža
* Ar labās rokas īkšķi 30 sekundes (līdz manāms sārtums) uzspiež un atlaiž aktīvo punktu, bet pēc tam to masē, izdarot 50 apļveida kustības pulksteņa rādītāja virzienā, pakāpeniski pastiprinot uzspiedienu.

Masāžu beidzot, pirkstu strauji atrauj no punkta. Punktus masē 2 reizes dienā.

Aktīvie punkti atrodas:
– uz muguras starp piekto un sesto, kā arī starp desmito un divpadsmito skriemeli pusotra pirksta attālumā pa labi un kreisi no mugurkaula ass;
– apakšstilbu iekšpusē 4 pirkstus virs potītes.

Mastopātijai patīk pilsētnieces
amulis
Daudzi ārsti mastopātiju tiešām uzskata par pilsētās dzīvojošo sieviešu prioritāti, jo parasti slimība attīstās pārāk lielās nervu sistēmas spriedzes dēļ.

Tāpēc zinoši speciālisti tās ārstēšanā priekšroku dod ārstniecības augu maisījumiem, kuru sastāvā obligāti ir baldriāni un māteres. Taču teicami palīdz arī virkne citu augu. Minētie augu maisījumi jālieto gadu – pamīšus pa 2 mēnešiem katru. Tie veicina fibrozo audu mīkstināšanu.

1. Sajauc pa ēdamkarotei žāvētus un sasmalcinātus baltā āmuļa dzinumus, apiņu rogas, kliņģerīšu ziedus, pelašķu un struteņu lakstus, jūraskāpostus, pa 2 ēdamkarotēm mežrozīšu augļus un samaltu čagu. Vienu ēdamkaroti maisījuma ieber termosā, aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, 6 stundas nostādina, tad izkāš un lieto pa 2 ēdamkarotēm 3 reizes dienā.

2. Ņem pa 200 g medu, degvīnu, biešu, burkānu un rutku sulu, visu rūpīgi samaisa ar koka karoti, līdz medus pilnībā izšķīdis. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 2–3 reizes dienā. Ledusskapī līdzekli var uzglabāt ilgstoši.

Uzmanību! Reizēm biešu sula iedarbojas kā spēcīgs vēdera izeju mīkstinošs līdzeklis, tāpēc maisījuma lietošanu ieteicams sākt brīvdienās.