No kāda vecuma bērnu drīkst vest uz pirti?
Atzītie pirts prieku piekritēji mēdz teikt: “Sviedrēties drīkst ikviens, kas savām kājām spēj aiziet līdz saunai.” Tāpēc vecāki drošu prātu var vest bērnu uz pērtuvi vai saunu, ja viņš
– ir jau vismaz trīs gadus vecs,
– nebaidās no pirts,
– ir absolūti vesels (nav akūtas respiratoras, hroniskas saslimšanas, kā ari nav uzskaitē pie kardiologa, pulmonologa, onkologa).
Taču arī tad, ja jūsu pirmsskolas vecuma atvase ir pats veselības iemiesojums, vislabāk pirms saunas apmeklējuma konsultēties ar pediatru.
Kādu pirti izvēlēties?
Optimālais variants – klasiskā krievu pirts vai somu sauna. Mitrā austrumu pirts bērnam nav vēlama, jo tās mitrajos tvaikos ir grūti elpot.
Visideālākais variants – ja jums vasarnīcā vai mājā ir sava personiskā pirtiņa, kuru apmeklē tikai ģimenes locekļi.
No sabiedriskajām pirtīm izvēlieties to, kurai ir solīda reputācija. Apmeklēt pirti ar mazuli vislabāk būtu rīta pusē, kad pirts grīda ir vistīrākā un gaiss vissvaigākais.
Ja bērns ir vecāks par septiņiem gadiem, viņam nav nepieciešama īpaša psiholoģiskā sagatavošana. Taču mazuļiem vajadzētu pastāstīt, ka pirtī sastapsiet svešus cilvēkus, kuri būs ietinušies dvieļos vai pat būs pavisam kaili.
Jāpasaka arī, ka pirtī būs karsts un sutīgs.
Kas jāņem līdzi
– Tīra veļa,
– bērzu vai ozollapu slotiņa,
– palags vai liels frotē dvielis, vēlams arī peldmētelis,
– mazāks frotē dvielis; uz tā bērns sēdēs pērtuvē,
– ziepes un šampūns (tos var izmanto pirms iešanas uz mājām),
– sūklis,
– vilnas cepurīte,
– gumijas čībiņas,
– ķemme,
termoss ar tēju, sula, augļi, sviestmaizes.
Uzmet garu!
Bērns pie pirts jāradina pakāpeniski. Vispirms jānoskalojas siltā dušā (35-38 °C). . J
Ziepes nevajadzētu lietot, jo āda bez tauku kārtiņas ir vairāk pakļauta tvaika ietekmei. Un tagad žigli uz pērtuvi!
Tur mazulis pirmo reizi drīkst uzturēties ne ilgāk par 1- 2 minūtēm. Neļaujiet bērnam sēdēt uz augšējās lāvas vai stāvēt kājās. Lai viņš mierīgi pasēž uz grīdas, paklājot dvielīti. Lai mazulim būtu vieglāk elpot karstajā pērtuvē, iesakiet viņam plaukstiņas salikt riekšavā un turēt to pie mutes, ievelkot gaisu caur improvizētu jumtiņu. No pērtuves – uzreiz dušā! Pēc tam ietiniet bērnu dvielī, apsēdiniet ģērbtuvē un pasniedziet krūzīti ar tēju. Pirmajai reizei ar to pietiks.
Pēc 5-8 reizēm bērns jau būs iejuties pirts atmosfērā. Ar katru reizi palieliniet bērna uzturēšanās laiku pērtuvē par 1 minūti. Sadaliet pirts apmeklējuma laiku šādi: 2 minūtes – sviedrējas, pēc tam noskalojas dušā un 10-15 minūtes plunčājas baseinā (26-28 °C). Zināms, jūsu uzraudzībā. Pēc tam bērns var ieiet pērtuvē vēl uz 3 minūtēm. Tas arī viss. Pirmsskolas vecuma mazulim tas ir pilnīgi pietiekami. Ja bērns vecāks par septiņiem gadiem, viņš pērtuvē var ieiet vēl trešo reizi.
Uzmaniet, lai pēc pērtuves bērns noteikti noskalotos dušā. Lai sviedri un sliktās sārnvielas skalojas prom!
Bērnam var slāpt. Lai atgūtu zaudēto šķidrumu, noteikti dodiet padzerties. Jādzer maziem malciņiem. Arī te jāievēro mērenība, lai uzņemtais šķidrums nenoslogotu mazo sirsniņu.
Pirts receptes saaukstēšanās slimību profilaksei
Lai bērns pēc slimības ātrāk atgūtu spēkus, kā arī profilakses nolūkos ieteicams paralēli lietot ari aromātterapiju.
– 3 l verdoša ūdens izšķīdiniet 1 tējkaroti medus, 1 tējkaroti sinepju pulvera vai 10 pilienus mentola, 1/2 tējkarotes eikaliptu vai ciedru eļļas.
– Ja bērns ir nervozs: 1 l ūdens izšķīdiniet 1-2 ēdamkarotes skuju ekstrakta.
– Ja mazulis slikti guļ: iepriekšminētajam maisījumam pievienojiet mārsila izvilkumu.
– Apātiskiem bērniem: tonizējošo jasmīnu eļļu uzpiliniet uz speciāla keramiska akmens un ienesiet pērtuvē.
Visus šos šķīdumus uz akmeņiem labāk neliet, jo var veidoties ne visai patīkams aromāts. Labāks efekts būs, ja aprasināsiet pērtuves sienas.
Ko paveic tvaiks
Tīra ādu, tā kļūst mīksta un elastīga, atveras poras. Ada sāk elpot, šūnas saņem vairāk skābekļa, uzlabojas vielmaiņa.
Muskuļi, locītavas, augšējie elpošanas ceļi tiek kārtīgi izsildīti. Tādējādi bērns kļūst lokanāks, uzlabojas viņa elpošana – tā būs laba profilakse saaukstēšanās slimībām.
Atveras “snaudošie” iekšējo orgānu kapilāri un muskuļi, rezultātā uzlabojas bērna asinsrite.
– Tiek trenēta sirds un asinsvadu sistēma.
Drošības pasākumi pirtī
1. Lai izsargātos no iespējamām ādas slimībām, bērna vieta pērtuvē ir jāsagatavo. Attīriet to no pirtsslotu lapām, vairākkārt applaucējiet ar verdošu ūdeni. Uzklājiet frotē dvieli.
2. Neziepējieties pērtuvē – tas ne tikai sagandē tvaiku, bet arī apdraud jūsu bērna drošību. Tā var viegli paslīdēt un gūt traumu.
3. Neļaujiet bērnam pašam uzmest garu – viņš var ap-plaucēties.
4. Lai pasargātu galvu no pārkaršanas, uzvelciet mazulim adītu cepurīti vai izveidojiet no dvieļa čalmu.
5. Pirtī nedodiet bērnam aukstus dzērienus, nelietojiet arī pati. Pirmām kārtām – jūs varat saaukstēties; otrām kārtām – auksts dzēriens slāpes dubulto, jo pazemina temperatūru mutē. Lietojiet siltu tēju – tā veicinās sviedru izdalīšanos, tātad ķermenis atdzisīs vienmērīgi.
Par smaržīgām slotiņām
Pērties ar slotiņu – tā nav tikai bauda. Šī procedūra ir ari milzīgi veselīga. Runa ir par masāžu, ko var izdarīt ar šo slo-tiņu. Masāža atslābina muskuļus, uzlabo asinsriti, pamatīgi sasilda visu organismu.
Bērnu pērt ar pirtsslotiņu var 5.-6. pirts apmeklējuma reizē, kad beidzies adaptācijas periods.
Ejot pērtuvē otru reizi, paklājiet uz zemākā plauktiņa dvieli un lieciet, lai bērns apguļas uz vēdera ar kājām uz kurtuves pusi.
1. Sāciet ar paglaudīšanu: lēnām, līganām kustībām velciet slotiņu no kāju pēdām līdz galvai, pēc tam gar sāniem līdz pēdām. Tā 2-3 reizes.
2. Nākamais solis – vieglām kustībām visos virzienos izpliķējiet bērna muguru. Tāpat rīkojas ar vidukli, gurniem, ciskām un kāju pēdām.
3. Seko berzēšana. Ar kreiso roku turiet slotu aiz pamatnes, bet ar labo vieglītēm spiediet uz lapoto slotas daļu, berzējiet bērna muguriņu, ciskas, kājas, rokas.
4. Masāžu pabeidziet ar apvējošanu. Virziet slotu no galvas līdz pēdām, nepieskaroties ķermenim.
Pats galvenais – dariet visu vieglām kustībām, lai nesavainotu mazuli.
Pēc pirts
Pabeidzot pirts procedūras, kārtīgi noslaukiet bērnu, ļaujiet viņam atdzist. Un tikai pēc tam apģērbiet tīrās, siltās drēbēs. Tagad var doties uz mājām. Citi pasākumi šajā dienā vairs nav ieteicami.