Vai pieņemt vīra uzvārdu pēc kāzām? Domas joprojām dalās

05-05-2018

Man and woman marriage
Sieviešu bieži apspriesta tēma – vai pieņemt vīra uzvārdu pēc kāzām? Arvien vairāk dāmu izvēlas “iznākt no vīra ēnas” un veidot karjeru ar savu, nevis svešu uzvārdu.

Jautājuma būtība
Ne tik senā pagātnē meitenes pat neaizdomājās, ka varētu laulībā saglabāt pirmslaulību uzvārdu. Viņas kā “doto lielumu” pieņēma faktu, ka nāksies pieņemt vīra uzvārdu pēc kāzām.

Bet divdesmitā gadsimta viss mainījās – sievietes sāka vienlīdzīgi konkurēt ar vīriešiem cīņā par varu un naudu, kļuva neatkarīgas un pašpietiekamas.

Tiklīdz sievietēm parādījās tiesības izvēlēties, viņas sāka aizdomāties par savu stāvokli. Kādai patika savs pirmslaulību uzvārds, bet vīra – ne; cita negribēja tērēt laiku jaunu dokumentu noformēšanu; vēl kādai – attīstīties ar “savu zīmolu”. Un vēl draudzene izšķīrusies ar vīru un palikusi ar ienīsto uzvārdu, jo nav laika dokumentu kārtošanai.

Mīļais, tu neapvainosies?
Būtu nepareizi uzskatīt, ka mīļotā vīrieša uzvārds kaut kā ietekmē laulības nākotni. Ir daudz piemēru, kad līgava pieņēmusi vīra uzvārdu, bet jau pēc dažiem vīriešiem seko šķiršanās. Tāpat arī pretēju gadījumu, kad sieviete atstājusi savu vecāku uzvārdu un pāris dzīvojis ilgi un laimīgi. Tā, protams, ir teorija, bet kā ir praksē?

Pirms kāzām līgava vaicā iemīļotajam: “Mīļais, tu neapvainosies uz mani?” Viņš māj ar galvu un saka: “Mīļumiņ, mēs esam pieauguši cilvēki. Kāda starpība, kāds kuram uzvārds.” Bet sirdī vīrietim paliek neapmierinātība, kas aug lielāka un kurai “malku piemet” tuvinieku un draugu jautājumi. It kā tāds sīkums – bet ir saikne starp uzvārdiem un laulību, šķiet, pastāv.



Ņemt nedrīkst atstāt
Pēc dažu psihologu domām, sievietes atteikšanās pieņemt viņa uzvārdu vīrietis uztver kā nevēlēšanos kļūt par daļu no viņa dzīves. “Ak, tā, viņa nepieņem manu uzvārdu? Skaidrs, tātad neplāno kopīgu nākotni, nav pārliecināta par mani kā par vīrieti.” Ja tādas domas neapciemo līgavaini kāzās, tad pēc pasēdēšanas bārā ar draugiem noteikti būs klāt kā liktas. Un pat mūsdienīgam vīrietim nāksies pastrādāt ar sevi, lai pieņemtu mīļotās lēmumu.

Ņemt-nedrīkst-atstāt – tā ir liela mīkla katrai līgavai. Neviens nesniedz garantiju, ka vīrietis mierīgi uztvers atteikšanos no viņa uzvārda, bet, pat ja uztvers, aizvainojums var parādīties ģimenes skandālu karstumā. Bet tik ļoti negribas pārvarēt sevi, lai pakļautos vīrieša niknumam. Ja situācija ir pavisam kritiska, labāk pieņemt dubultu uzvārdu vai nomainīt to vēlāk, bet ne uzreiz laulājoties.

Gan labi, gan slikti
No vienas puses, ar vīra uzvārdu sabiedrības acīs būsiet pilnvērtīga ģimene, nevis divi cilvēki, kuri vienkārši dzīvo kopā. Jums nebūs problēmu ar bērnu reģistrēšana, nebūs jāskaidrojas bērnudārzā, skolā un poliklīnikā, “kurš kuram ir kas”. Ar īpašuma dokumentiem tas pats stāsts – skaidrojies nu, kāpēc ģimenes dzīvokļa īpašnieki ir Bērziņš un Krūmiņa.

Bet, kā rīkoties, ja esi nobriedusi personība, kas jau ievērojami daudz sasniegusi karjerā vai savā biznesā? Ja tu ieguldi spēku un naudu savā vārdā, tavs uzvārds kļūst par tavu zīmolu. Ja tevi uztrauc, ka to zaudēsi, nepiekāpies topošajam vīram. Tu to nožēlosi visu atlikušo dzīvi un atgādināsi vīram katrā strīdā.

Panākumu atslēga
Vēlmi saglabāt savu uzvārdu parasti izrāda neatkarīgas sievietes. Viņas ir pārliecinātas par sevi un saviem spēkiem, nav atkarīgas no vīrieša un labi pelna.

Saskaņā ar sabiedrības aptaujām, sievietes ar pirmslaulību uzvārdu ātrāk atrod darbu, viņas ir veiksmīgas un neatkarīgas. Protams, neviens nesaka, ka tradicionālās pieejas piekritējas ir mazāk veiksmīgas.

Bet pasaule mainās, un, ja pirms gadiem 50 tikai 9% sieviešu atstāj savu uzvārdu, šodien viņu ir 30% un vairāk. Un nav akmenī cirsts, ka trešdaļa laulību draud izirt – tā vienkārši ir zīme, ka pāris bieži vienojas par kompromisu.

Un kā domā Tu? Ieraksti komentāros!

Avots: astro7.ru