Ārstniecības augi ar medu – teju universālas zāles, bet jāievēro nosacījumi

09-05-2018

tejas1
Vispārzināms, ka medus ir ļoti veselīgs produkts. Tam piemīt daudzas dziednieciskas īpašības, to skaitā arī imūnbioloģiska, pretiekaisuma, pretmikrobu, atjauninoša iedarbība. Tiesa, dzerot tēju ar šo bišu sarūpēto unikālo produktu, mēs par visām šim lietām nedomājam.

Ir medum vēl viena ļoti vērtīga īpašība: tas pastiprina ārstniecības augu iedarbību. Un, ja pareizi pagatavo dziedniecisko medus dzērienu, var ātrāk atveseļoties un nostiprināt organismu.

Svarīgs nosacījums
Organismu stiprinošajiem dzērieniem piemīt tonizējošas īpašības, tie stimulē visu orgānu un sistēmu darbību, neradot nekādas negatīvas blakusiedarbības uz organismu. Atklepošanu veicinošie palīdz ātrāk tikt galā ar jebkuru saaukstēšanos, kas pāries bez jebkādiem sarežģījumiem. Bet nomierinošie, kas mūsdienās nepieciešami vai ik dienu, palīdz mazināt spriedzi. Ir dzērieni arī apetītes rosināšanai. Visi augi, kas nepieciešami šo dzērienu pagatavošanai, ir pieejami – tos, ja nav savu sarūpēto krājumu, var brīvi nopirkt aptiekā.



Tikai jāpatur prātā viens svarīgs noteikums: nevajag medu pievienot dzērienam, kas ir karstāks par 40 grādiem! Visus medus dzērienus lieto tikai siltus – ne karstus un arī ne aukstus. Tāpēc brīdi jāpagaida, lai pagatavotā zāļu tēja nedaudz atdziest, – tad medus ne tikai nezaudēs savas vērtīgās īpašības, bet arī pastiprinās dzērienam izmantoto augu dziednieciskās spējas.

Organisma nostiprināšanai
Pret hroniskā noguruma sindromu, pēc pārciestas slimības
* Ņem tējkaroti helēniju ālantes sakņu, pa 2 tējkarotēm cigoriņu saknes un mežrozīšu paaugļus un visas sastāvdaļas saberž piestiņā vai samaļ kafijas dzirnaviņās. Tad 1 tējkaroti iegūtā sasmalcinātā maisījuma ieber termosā, aplej ar glāzi verdoša ūdens un 2–3 stundas nostādina. Dzer ar medu pa 1–2 glāzēm dienā. Kurss – 2–3 nedēļas.

Pret nespēku, zemu hemoglobīna saturu asinīs, ātru nogurumu
* Līdzīgās daļās sajauc lielās nātres un meža zemeņu lapas un šaurlapu kazrozes stublājus. Ēdamkaroti maisījuma ieber termosā, aplej ar pusitru verdoša ūdens un stundu nostādina. Gatavo dzērienu izkāš un dzer ar medu pa glāzei 2–3 reizes dienā. Kurss – viens mēnesis.

Pret klepu
* Sajauc 2 daļas lielās ceļtekas lapas un pa 1 daļai ārstniecības amoliņu un ziepenītes saknes. Ēdamkaroti sasmalcinātā maisījuma aplej ar glāzi auksta ūdens, uzkarsē līdz viršanai, 2 stundas nostādina siltā vietā, tad izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes ar tējkaroti medus 2–3 reizes dienā pirms ēšanas un uz nakti.

Nomierinoši dzērieni
* Līdzīgās daļās sajauc melisas lakstus un ārstniecības kumelītes ziedus. Tējkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens un stundu nostādina. Dzer ar medu pa glāzei 1–2 reizes dienā dienas otrajā pusē. Kurss – viens mēnesis.

* Sajauc pa 1 daļai parasto rozmarīnu un smaržīgo rūtu un 3 daļas pīlādža ogu. Ēdamkaroti sasmalcinātā maisījuma aplej ar puslitru auksta ūdens, uzkarsē līdz viršanai un 2 stundas nostādina. Dzer pa glāzei 2 reizes dienā ar tējkaroti medus. Kurss – viens mēnesis.

* Sajauc 2 daļas irbenes ziedu un pa 1 daļai vilkābeles un apiņu ziedus. Tējkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, stundu nostādina un dzer pa pusglāzei ar vienu tējkaroti medus 2–3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Kurss – viens mēnesis.

Diemžēl ne visi cilvēki vienādi labi panes medu. Ja pret medu un citiem biškopības produktiem ir paaugstināta jutība, tie jālieto ļoti piesardzīgi. Tas pats attiecas uz cilvēkiem, kas sirgst ar cukura diabētu.