To, kā tas ir, kad pēc maltītes pēkšņi sāpes savelk seju un roka automātiski piespiežas krūtīm, zina daudzi – barības vadā dedzina, sūrst un sāp… Tā notiek, kad gremošanas procesam vajadzīgā sālsskābe no kuņģa paceļas augšup pa barības vadu un apdedzina tā maigo gļotādu.
Ja grēmas rodas reizi pa reizei, piemēram, pēc 2–3 gaļas salātu porcijām vai puskilograma pelmeņu, nopietnam satraukumam nav pamata. Tā organisms protestē pret barību, kuru tam grūti sagremot. Bet, ja katru dienu kuņģī lej tikai kafiju un uzēd neskaitāmas sviestmaizes, grēmas var kļūt par nepatīkamu dzīves sastāvdaļu.
Ja tā noticis, tas nozīmē, ka sākusies barības vada gļotādas noārdīšanās. Vaininieks ir barības vada sfinkters – blīvs muskuļu gredzens virs kuņģa, kas neaizveras pilnībā un ļauj ar skābi samitrinātajam kuņģa saturam pacelties augšup. Regulārai apdedzināšanai pakļautā barības vada erozija savukārt tālāk rosina iekaisumu, un nav vairs tālu arī līdz čūlai. Piedevām skābes izgarojumi var skart bronhus un pat veicināt bronhiālās astmas veidošanos.
Pašam apturēt hroniskas grēmas ar kādu pretgrēmu līdzekli diez vai izdosies – vajadzīga ārsta palīdzība, gastroskopija. Apskatot gļotādu, ārsts var arī nekonstatēt eroziju un viņa noteiktā diagnoze var būt “funkcionālā dispepsija”, proti, barības vada sfinktera darbības traucējumi un pastiprināta sālsskābes izdalīšanās, kas nebojā barības vadu. Taču no precīzi noteiktās diagnozes vien vieglāk nekļūst – grēmas kā bijušas, tā ir.
Ko darīt?
Lai skābes ieplūšana barības vadā būtu minimāla, jāēd mazāk, bet biežāk. Tiem, kurus grēmas mēdz mocīt naktī (guļus stāvoklī kuņģa saturs vieglāk nonāk barības vadā), vakariņas jāēd vismaz 3 stundas pirms gulētiešanas.
Vieglāk kļūs, paliekot zem galvas augstāku spilvenu un atsakoties no apspīlēta apģērba, kas tīri mehāniski piespiež kuņģi krūškurvim. Piemēram, daudziem vīriešiem grēmas būtiski mazinās, kad viņi bikšu siksnu nomaina ar bikšturiem.
Mazāk jāsmēķē, jāatturas no alkohola un produktu lietošanas, kas satur kofeīnu, to skaitā arī šokolādes, kas atslābina barības vada slēdzējmuskuli. Grēmas var izprovocēt arī daudzi medikamenti (pretiekaisuma līdzekļi, daži kontraceptīvie līdzekļi un trankvilizatori).
Kuņģa skābes kairinātā barības vada gļotāda ir jāsaudzē. Ēdienam jābūt ne pārāk karstam un ne pārāk aukstam. Runājot par pretgrēmu diētu, jāteic, ka tā neiesaka apvienot augļus ar dārzeņiem, cieti saturošos produktus ar trekniem. Jāatsakās no cietas barības, citrusaugļiem, tomātiem, asiem un ceptiem ēdieniem.
Un neticiet tiem, kas iesaka ārstēties ar pārtikas sodu – sodai saskaroties ar skābi, sākas vētraina ķīmiskā reakcija (acīm redzamu eksperimentu katrs var izdarīt pats, ieberot sodu glāzē ar kādu skābes šķīdumu). Gāzes burbulīši nonāk starp šūnām, rada mikroskopiskas plaisiņas, kuras sālsskābe vēlāk saēdīs čūlā. Arī piens it kā mazina nepatīkamās sajūtas, taču tas diemžēl rosina sālsskābes sekrēciju kuņģī.