Mēs baidāmies lidot ar lidmašīnu, jo notiek tik daudz dramatisku katastrofu! Mēs baidāmies vēlu vakarā iziet uz ielas, jo zinām, cik ļoti pieaugusi noziedzība. Mēs baidāmies no daudz kā. Bet, sajutuši vieglu dūrienu sirdī, pierasti nepievēršam tam uzmanību. Šajā situācijā mūs nez kāpēc absolūti nebiedē tas, ka, ja organisma galvenajam motoriņam radusies diskomforta sajūta, tas varētu būs signāls, ka, iespējams, sākusi attīstīties išēmija.
Sirds išēmiskā slimība ir hroniska kaite, kas attīstās, ja sirds muskulis nesaņem pietiekami daudz asiņu, kas savukārt notiek tāpēc, ka spazmu vai aterosklerotisko nogulsnējumu rezultātā sašaurinās sirds asinsvadi. Līdz ar to miokards nesaņem vajadzīgo daudzumu asiņu un tātad – arī skābekli. Sirdij nepārtraukti nākas strādāt ar piepūli, tāpēc tā arī nogurst un nolietojas pirms laika.
Ja vēl nesen uzskatīja, ka išēmija ir tikai gados vecāku cilvēku nelaime (vidējais slimnieku vecuma bija 57 gadi), pēdējā laikā tā strauji kļuvusi jaunāka, jo kaite tiek atklāta arī 35–40 gadus veciem cilvēkiem.
Protams, asas sāpes krūšu kreisajā pusē ne vienmēr liecina, ka tā obligāti ir išēmija. Līdzīgas izpausmes var būt arī neiralģijai, osteohondrozei vai kādai citai sirdskaitei. Pats vienkāršākais tests ir – palikt tabletīti validola zem mēles.
Ja pēc 5–10 minūtēm sāpes pierimst, tātad tā tiešām ir sirds išēmiskās slimības sākumstadija un pienācis laiks doties vizītē pie ārsta. Vēl viena išēmijas īpašā pazīme ir tā, ka sāpes jūtamas, tikai kustoties. Pietiek apstāties un 10–15 minūtes būt pilnīgā miera stāvoklī, un nepatīkamās sajūtas pazūd.
Bez ārsta konsultācijas ar šo kaiti tikt galā nav iespējams. Pavisam cits jautājums ir: vai tūdaļ pat vajadzētu dzert zāles? Arī ārsti vai vienā balsī apgalvo: nē! Ja lēkmes ir retas, pašsajūtu var uzlabot arī ar tautas līdzekļiem: ķiploku un citronu maisījumiem un burkānu kokteiļiem (starp citu, šīs receptes izmantojamas arī slimības profilaksei).
* Sajauc 1 kg medus, 10 citronu sulu ar 10 putriņā samaltām vidēja lieluma ķiploku galviņām un iegūto maisījumu 10 dienas nostādina slēgtā traukā. Lieto katru dienu pa 4 tējkarotēm vienā reizē. Ārstēšanās kurss – 1,5–2 mēneši.
* No 8 citroniem izspiež sulu un sajauc ar 100 g putriņā samaltiem ķiplokiem. Maisījumu ieliek burciņā un apsien ar marli. Lieto pa tējkarotei, atšķaidītu pusglāzē ūdens, katru vakaru pirms gulētiešanas. Ārstēšanās kurss – 2 mēneši.
* Sajauc pusglāzi svaigi spiestas burkānu sulas ar 1/3 tējkarotes augu eļļas un lieto 3 reizes dienā. Kurss – 2 nedēļas.
Profilakses nolūkos visus šos kursus var atkārtot 2 reizes gadā. Vēl viens obligāts noteikums: jāpieradina sevi katru dienu kājām noiet vismaz 5 kilometrus (aptuveni trīs 30 minūšu ilgas pastaigas).
Bet, ja īstais brīdis, kā saka, palaists garām (lēkmes kļuvušas biežas, turklāt sācis paaugstināties arī asinsspiediens), nāksies lietot zāles, jo ar tautas līdzekļiem vien vairs neiztikt. Par laimi, mūsdienās ir pietiekami daudz dažādu efektīvu līdzekļu šīs kaites ārstēšanai, un ārstam, ņemot vērā katra pacienta individuālās īpatnības, nav īpašu problēmu piemeklēt pašas piemērotākās.
Diemžēl vairākums slimnieku, sajutuši pašsajūtas uzlabošanos, uzskata, ka slimība ir izārstēta, un izrakstītās zāles pārstāj lietot. To darīt nekādā gadījumā nedrīkst. Išēmijas gadījumā efektīva ir tikai ilgstoša (mēnesis vai pat divi) medikamentozā terapija.
Sirds muskuļa stiprināšanai papildus medikamentiem var izmantot arī kādu no šīm receptēm.
* Vienādās daļās sajauc vilkābeles un propolisa tinktūru (pārdod aptiekā) un lieto pa 20 pilieniem 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Kurss – 2 nedēļas.
* Sajauc adonīsa un trejlapu puplakša lakstus (pa ēdamkarotei no katra), aplej ar puslitru degvīna un 3 nedēļas nostādina. Lieto pa 10 pilieniem 3 reizes dienā. Kurss – 2 nedēļas.
* Divas nedēļas lieto aptiekā nopērkamo vilkābeles tinktūru (kā un cik – norādīts un etiķetes).
Vara pusmēness
Lielisks līdzeklis gan išēmijas ārstēšanai, gan profilaksei ir varš. No plānas vara plāksnītes (vai vara folijas) izgriež apli (30–40 mm diametrā) un 30–35 cm garu pusmēnesi. Kad ir sāpes sirdī un paaugstinās asinsspiediens, monētiņu pieliek bedrītei kreisajā pusē zem atslēgkaula un piestiprina ar plāksteri.
Turēt šo aplikāciju var tik ilgi, cik organisms vēlas, bet pateikt to var pavisam vienkārši: 2–3 reizes dienā vara aplīti noņem, ādu zem tā rūpīgi noslauka un pieliek monētiņu atkal. Ja tā pielīp, to atkal piestiprina ar plāksteri, bet, ja nokrīt, – tas nozīmē, ka ārstēšanās bijusi veiksmīga. Savukārt profilaksei 2–3 reizes mēnesī (atkarībā no pašsajūtas to var darīt arī biežāk) pusmēnesi piestiprina aizmugurē apkakles zonai. Šo aplikāciju tur 4 dienas (pa nakti noņem).
Bīstamie simptomi
Pati bīstamākā sirds išēmiskās slimības forma ir miokarda infarkts (sirds muskuļa daļiņas bojāeja). Lai nepieļautu lielu nelaimi, ātrā neatliekamā palīdzība obligāti jāizsauc, ja:
* sāpes sirdī jūtamas nepārtraukti, turklāt sajūta ir tāda, it kā krūtīs būtu iedurts īlens;
* tirpst un jutību zaudē kreisā roka, plecs vai lāpstiņa;
* asinsspiediena augšējais rādītājs ir par vairāk nekā 40 mm Hg staba augstāks nekā parasti;
* nitroglicerīns nepalīdz.
Tiem, kas pārcietuši infarktu, gadu pēc atveseļošanās reizi mēnesī jāapmeklē ārsts. Pēc tam ne retāk kā divas reizes gadā jātaisa kardiogramma un sirds izmeklēšana ar ultraskaņu, bet reizi gadā asinsanalīzes, lai noteiktu holesterīna līmeni asinīs.
Pirmā palīdzība sev
Tiem, kas sirgst ar išēmiju, vienmēr pa rokai jābūt ārsta izrakstītajiem medikamentiem. Ciest sirds sāpes un paaugstinātu asinsspiedienu ir vienkārši nepieļaujami!
* Pret sāpēm: zem mēles jāpaliek nitroglicerīna zirnītis (ja sāpes nav pārāk spēcīgas – validols) vai arī jāieņem korinfāra, kordafēna, kordipīna, korvatona vai kāda cita tabletīte (kas nu kuram labāk palīdz) un aspirīns (vislabāk nenorīt to uzreiz, bet saberzt tableti pulverī, sajaukt ar pustējkaroti cukura un sūkāt). Šie medikamenti ne tikai noņem sāpes, bet arī paplašina sašaurinātos asinsvadus, tā palielinot asins pieplūdumu sirdij.
* Pret krasu asinsspiediena paaugstināšanos: var ieņemt tabletīti adelfāna (ja slimība ir agrīnā stadijā) vai enapu (5 mg) vai klofelīnu (0,075 mg) – ja kaite ir ielaista un augšējā spiediena rādītājs ir virs 180 mm Hg staba. Tā kā šie preparāti asinsspiedienu pazemina ļoti strauji, tie jālieto piesardzīgi. Pēc tam, kad ieņemtas zāles, vismaz pusstundu mierīgi jāpasēž vai jāpaguļ. Turklāt klofelīns var izraisīt miegainību.
Ir astoņi išēmijas galvenie riska faktori:
* mazkustīgs dzīvesveids;
* smēķēšana;
* stress;
* augsts arteriālais spiediens;
* liekais svars;
* augsts holesterīna līmenis asinīs;
* diabēts;
* iedzimta nosliece.
Ikvienam, kam ir vismaz 2 no šīm riska grupām, noteikti nepieciešams pievērsties profilaksei.
1. Jāatbrīvojas no liekās ķermeņa masas. Tās optimālo rādītāju var aprēķināt pēc Broka indeksa: ķermeņa augums centimetros mīnus 100. Ja augums ir 166–175 cm, atskaita 105, bet, ja cilvēks ir garāks par 175 cm, – tad 110.
2. Nepieciešams izdarīt izmaiņas ēdienkartē: galvenokārt jālieto tikai liesa gaļa un liesi piena produkti, toties zivis var ēst treknākas (ieteicamāk izvēlēties jūras zivis: siļķes, skumbriju, mencu). Galdā vienmēr jābūt zaļumiem, dārzeņiem un augļiem (īpaši žāvētām aprikozēm, vārītiem kartupeļiem, vīnogām vai to sulai). Iespējami mazāk jāēd sālījumi, konservi un subprodukti. Ēdienu labāk sautēt vai vārīt, bet, ja nu ļoti sagribas kaut ko ceptu, tas jādara šķidrā augu eļļā.
3. Iespēju robežās jāizvairās no ilgstošām emocionālām pārslodzēm.
4. Jācenšas atvest vai vismaz ierobežot smēķēšana līdz 5–6 cigaretēm dienā. Nekādā gadījumā nedrīkst smēķēt tukšā dūšā.
5. Ja gribas iedzert kaut ko stiprāku, var atļauties glāzīti konjaka vai glāzi sarkanvīna: šajos dzērienos ir īpašas vielas – bioflavonoīdi un antioksidanti, kas veicina holesterīna līmeņa samazināšanos asinīs un rūpējas par asinsvadu veselību.
Toties no degvīna, alus un saldinātajiem alkoholiskajiem dzērieniem (liķieriem, stiprinātiem vīniem, vermutiem u.c.) labāk atteikties pavisam.
Pats efektīvākais veids, kā nepieļaut sirds-asinsvadu sistēmas slimību attīstību, ir to savlaicīga profilakse.