Kadiķis pret alkoholismu, neirozēm un citām kaitēm. Tautas medicīnas receptes

10-06-2018

kadikis_ella
Kadiķa augļiem (ogām) piemīt urīnu, žulti dzenoša, ķermeņa temperatūru pazeminoša, gremošanas sistēmu stimulējoša iedarbība.

Ogu uzlējumus izmanto inhalācijām un skalošanai augšējo elpceļu slimību gadījumos. Sasmalcinātus zariņus, mizu un skujas lieto atveseļojošām vannām cilvēkiem, kas sirgst ar bezmiegu, neirozēm, asinsvadu veģetatīvo distoniju, radikulītu un artrītu.

No kadiķa gatavoto līdzekļu receptes

Pret alkoholismu (kā papildu ārstniecības līdzeklis): ņem pa ēdamkarotei parastā kadiķa ogas, dižzirdzenes sakneņus, mazā mārsila lakstus, pa 2 ēdamkarotēm piparmētras lapas, vērmeļu, asinszāles un parasto pelašķu lakstus. Visas sastāvdaļas rūpīgi sajauc un sasmalcina. Vienu tējkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, 30–40 minūtes nostādina, tad izkāš caur smalku sietiņu vai vairākās kārtās salocītu marli. Dzer tējas vietā pa 3–4 glāzēm dienā. Kurss – 10 dienas. Nepieciešamības gadījumā pēc 2 nedēļu pārtraukuma kursu atkārto.

Pret artrītu, radikulītu, miozītu, otītu gatavo ārstniecisku izvilkumu: puslitra burku piepilda ar kadiķa skujām, līdz kakliņam pielej degvīnu (vēlamāk – 70% spirtu), uzliek cieši piegulošu vāciņu, nedēļu nostādina tumšā vietā, tad izkāš. Uz nakti ierīvē sāpošajās vietās un apsien ar siltu šalli vai lakatu. Ārstēšanās kurss – līdz iestājas noturīgs efekts.

Otīta gadījumā izvilkumā samitrina vates tamponu, lieko šķidrumu viegli nospiež, tad ieliek ausī, pārklāj ar biezu vates kārtu un apsien šalli vai lakatu. Procedūru atkārto 1–2 reizes dienā, obligāti pirms gulētiešanas, līdz iestājas noturīgs pozitīvs rezultāts.

Artrīta, artrozes, miozīta un osteohondrozes gadījumā labs ārstniecisks līdzeklis ir kadiķa ziede. Tās pagatavošanai vispirms ēdamkaroti parastā kadiķa skuju un tikpat salauzītu lauru lapu samaļ kafijas dzirnaviņās. Iegūto pulveri sajauc ar 12 ēdamkarotēm svaiga nesālīta sviesta. Iegūto ziedi ierīvē sāpošajās vietās 1–2 reizes dienā, vēlams pēc karstas vannas ar ārstniecības augu novārījuma piedevu. Vanna lieliski palīdz pret locītavu un muskuļu kaitēm.

Novārījumu vannai gatavo šādi: sajauc 5 ēdamkarotes purva vaivariņu dzinumu, 4 ēdamkarotes mazā mārsila lakstu, 3 ēdamkarotes trejkrāsu vijolītes lakstu, pa 2 ēdamkarotēm kadiķa dzinumus un raudenes lakstus. Maisījumu aplej ar 3 litriem karsta ūdens, 15–20 minūtes vāra uz lēnas uguns, 1–2 stundas nostādina siltā vietā, tad izkāš un pielej 38–39 ºC siltam vannas ūdenim. Ūdensprocedūru atkārto ik pārdienu, tās ilgums 20–25 minūtes, ārstēšanās kurss – 10–15 vannu.

Pret hipertoniju: līdzīgās daļās sajauc parastā kadiķa dzinumus, aronijas ogas, dumbrāju zaķpēdiņu, piparmētru, ārstniecības amoliņa, maura sūrenes un dārza diļļu lakstus. Ēdamkaroti sasmalcinātā maisījuma aplej ar 1,5 glāzēm verdoša ūdens, 5 minūtes vāra uz lēnas uguns, 2 stundas nostādina siltā vietā, tad izkāš. Dzer pa 1/4 glāzes 4 reizes dienā (pēdējoreiz – pirms gulētiešanas). Kurss – 10–14 dienu. Nepieciešamības gadījumā pēc 2 nedēļu pārtraukuma kursu atkārto.

Neirožu un bezmiega gadījumā: sajauc pa tējkarotei kadiķa ogas, lielās nātres, lazdas un ložņu vārpatas saknes, pa 2 ēdamkarotēm kazeņu lapas un saknes. Visu maisījumu rūpīgi sasmalcina, ieber emaljētā katliņā, aplej ar 2 litriem sausā sarkanvīna, uzliek vāku un vāra uz lēnas uguns, līdz puse šķidruma novārās. Tad izkāš, biezumus izspiež un dzer pa pusglāzei 2–3 reizes dienā (uz nakti – obligāti). Ārstēšanās kurss – ne mazāk par nedēļu.

Vēl pret bezmiegu un neirozēm palīdz vannas: sajauc vienādās daļās kadiķa dzinumus, apiņu rogas, salvijas un lielās nātres lakstus. Aptuveni 5–6 ēdamkarotes maisījuma aplej ar 1,5 litriem ūdens, uzkarsē līdz viršanai, 15 minūtes vāra uz lēnas uguns, tad pārlej termosā un 1–2 stundas nostādina. Pēc tam novārījumu izkāš un pielej 37–38 ºC siltam vannas ūdenim. Vannu sagatavo ik pārdienu pirms gulētiešanas, peldes ilgums – 15–20 minūtes. Ārstēšanās kurss – 7–10 procedūras.

Pret angīnu: sajauc pa ēdamkarotei parastā kadiķa ogas un meža zemenes (lapas, ogas, ziedus), pa 1,5 ēdamkarotēm asinszāles un piparmētras lakstus, 3 ēdamkarotes liepziedu. Četras ēdamkarotes maisījuma ieber termosā, aplej ar puslitru verdoša ūdens, 40–60 minūtes nostādina, tad izkāš. Dzer dienas laikā nelielās devās, kā arī skalo kaklu 2–3 reizes dienā. Kurss – līdz iestājas pilnīga atveseļošanās.

Pret haimorītu: 2–3 ēdamkarotes kadiķa dzinumu un zaru galotnītes, 6 ēdamkarotes salvijas lapu, 2 ēdamkarotes purva vaivariņu dzinumu un eikalipta lapas (100 g iepakojumu). Visu maisījumu aplej ar 2 litriem verdoša ūdens, tad pievieno ēdamkaroti borspirta, pārklāj galvu ar dvieli un 20–30 minūtes ieelpo tvaikus (ieelpa – caur degunu, izelpa – caur muti). Ik pa laikam jāiztaisa neliels pārtraukums un jānoslauka seja ar tīru dvieli. Ja ūdens atdziest, tam pielej klāt karstu. Procedūru rīko ik pārdienu, vēlams – pirms gulētiešanas. Kurss – 5–10 seansi.

Pret saaukstēšanās slimībām kā temperatūru pazeminošu, pretsāpju un pretiekaisuma līdzekli: sajauc pa 1 tējkarotei parastā kadiķa ogas un parastā krūkļa mizu, 1 ēdamkaroti zilo rudzupuķu ziedu, pa 2 ēdamkarotēm baltvītola mizu, melnā plūškoka ziedus, lielās nātres un kārpainā bērza lapas. Divas ēdamkarotes sasmalcinātā maisījuma ieber termosā, aplej ar puslitru verdoša ūdens, 30–50 minūtes nostādina, tad izkāš. Dzer karstu maziem malkiem pa 1 glāzei ik pēc 2 stundām. Kurss – līdz iestājas pilnīga atveseļošanās.

Vielmaiņas procesu stimulēšanai organismā pazeminātas imunitātes gadījumā, arī ādas slimību ārstēšanai gatavo ārstniecisku vannu: ņem 6 ēdamkarotes kadiķa skuju un sīko zariņu, 4 ēdamkarotes smaržīgo kumelīšu, 2,5 ēdamkarotes samaltu smiltsērkšķa zariņu un lapu, pa 1,5 ēdamkarotēm sasmalcinātus irbenes zariņus, maura sūrenes un tīruma kosas lakstus. Maisījumu aplej ar 3 litriem verdoša ūdens, 20 minūtes vāra uz lēnas uguns, 1,5–2 stundas nostādina, tad izkāš un pielej 37–38 ºC siltam vannas ūdenim. Vannu sagatavo ik pārdienu, peldes ilgums – 25–30 minūtes, ārstēšanās kurss – 7–10 procedūras.

Organisma vispārējai nostiprināšanai plaušu tuberkulozes gadījumā: ņem pa 100 g kadiķa ogas un asinszāles lakstus, pa 0,5 kg kokveida alvejas lapas un medu, puslitru sausā vīnogu baltvīna. Alvejas lapas samaļ gaļas maļamajā mašīnā. Asinszāles lakstus un kadiķa ogas aplej ar puslitru verdoša ūdens, uzkarsē līdz viršanai, 30 minūtes vāra uz lēnas uguns, tad atdzesē un izkāš. Tad visas sastāvdaļas (medu, baltvīnu un novārījumu) sajauc, pārlej tumša stikla pudelē, cieši aizkorķē un uz 10–12 dienām noliek vēsā vietā. Pēc tam dažas pirmās dienas lieto pa tējkarotei ik pēc stundas, vēlāk pa ēdamkarotei ik pēc 3 stundām. Kurss – viens mēnesis. Pēc 15 dienu pārtraukuma kursu var atkārtot.