Vīnogu diēta četrām dienām. Neparasta, garšīga ēdienkarte!

25-07-2018

vinogas1
Tirgus likums ir dzelžains: ja ir pieprasījums – ir arī piedāvājums. Tas attiecas arī uz tiem, kuri vēlas atbrīvoties no liekā svara. Lūdzu, viņu rīcībā neskaitāmi daudz dažādu diētu: kāpostu un ābolu, arbūzu un aprikožu, plūmju un zemeņu, franču un itāļu, Holivudas un pat Kremļa… Ir tādas, kas paredzētas vienai dienai, ir ilgākam laika posmam. Izvēle – visplašākā. Padomāts arī par tiem, kam gribas izmēģināt kaut ko netradicionālu, kas neiekļaujas vispārpieņemtajos stereotipos. Tāda, piemēram, ir vīnogu diēta.

Ir vairāk nekā 3000 vīnogu šķirņu, un katra no tām – neatkārtojama un veselīga. Vīnogas satur glikozi, fruktozi un saharozi, kas ātri uzsūcas asinīs. Lai arī ogas ir saldas, liekos kilogramus tās neprovocē: 100 g smagā ķekarā ir tikai 60 kilokaloriju.

Turklāt vīnogām piemīt urīndzenoša iedarbība, kas notievēšanas procesā ir visnotaļ svarīgi, tās izvada smiltis no nierēm, kavē sāļu veidošanos locītavās.

Daba vīnogas apveltījusi ar daudzām apbrīnojamām dziednieciskām īpašībām, pateicoties kurām tiek normalizēts gremošanas un vielmaiņas process, bet viss organisms – attīrīts no sārņiem. Jebkuras šķirnes un krāsas vīnogu pārtikas šķiedras ir visīstākā dāvana zarnu traktam. Bet ogās esošais pektīns palīdz izvadīt no organisma radioaktīvās vielas.

Savukārt tumšo šķirņu vīnogas piesātina asinis ar hemoglobīnu, regulē asinsspiedienu un ir dabas dāvāts antioksidantu avots, sarkano šķirņu ogas ir bagātas ar bioflavonoīdiem, un tās stimulējoši iedarbojas uz kaula smadzenēm, kas savukārt aktivizē asinsrades orgānu funkcijas.

Rūpīgi izpētījis vīnogu īpašības, krievu zinātnieks V. Dmitrijevs izstrādāja savu metodi, kā ar tām ārstēties. Pēc viņa atzinuma, saldās ogas palielina gļotu atdalīšanos elpceļos un atvieglo atklepošanu, tāpēc tās ieteicamas bronhīta gadījumā. Ampeloterapija (ārstēšanās ar vīnogām) palīdz arī pret cistītu, aknu kaitēm un reimatismu. Starp citu, ārstēšanas metodes nosaukums radies no sengrieķu leģendas par kādu skaistu jaunekli Ampeli, kurš pārvērties vīnogu stīgā.

Notievēt ar baudu
Protams, vīnogu teicamās īpašības neaprobežojas ar minēto, taču ne par tām šoreiz runa. Šis raksts veltīts tikai vienam jautājumam: vai tiešām šīs ogas var palīdzēt notievēt, jo pastāv taču viedoklis, ka tāds salds produkts kā vīnogas palielina ķermeņa svaru.

Mūsdienu dietologi šo apgalvojumu uzskata par kļūdainu un piedāvā vairākus vīnogu diētas variantus.

Tikai jāzina, cik daudz un savienojumā ar kuriem produktiem vīnogas lietojamas, lai ķermenī uzkrātais tauku daudzums samazinātos. Piemēram, tūlīt pēc panašķošanās ar ogām nedrīkst dzert ne ūdeni, ne sulas, jo tā var izprovocēt tūsku. Ja izvēle izdarīta par labu nevis mono, bet jaukta tipa diētai, nav ieteicams dienā lietot vairāk par 400 gramiem šā produkta.

Ar sulīgajām dienvidu ogām četrās dienās var diezgan viegli atbrīvoties no diviem liekā svara kilogramiem.

Četru dienu diēta ir ļoti ērta: cilvēks zaudē svaru, nejūtot ne mazāko izsalkumu. Šī diēta ietver sevī sātīgus un garšīgus ēdienus, un, tā kā ēdienkartes daudzveidība ir garantēta, izpaliek arī depresija, ko izraisa ar badošanos saistītas diētas. Vienīgais ieteikums – izvēlēties diētai vīnogas ar kauliņiem, jo to sastāvā ir vairāk polifenolu, kas bremzē novecošanās procesus.

No brīža, kad veikalos un tirgos parādās vīnogas, 3 un pat 5 dienu diētai var pievērsties jebkurā laikā.

Liekā svara zudums pēc 3 dienu diētas ir aptuveni viens, bet pēc 5 dienu diētas – līdz pat 4 kilogramiem.

Izvēloties, piemēram, triju dienu kursu, pirmajā dienā nepieciešams 0,5 kg vīnogu, otrajā dienā – 1,5 kg, bet trešajā – 1,5–2 kg ogu. Vēlamāk izraudzīties ogas ar plānu miziņu. Vienai dienai paredzētais daudzums jāsadala 6–7 līdzīgās daļās un jāapēd, ievērojot aptuveni 2 stundu intervālu.

Vēlams rūpīgi sakošļāt un apēst arī daļu kauliņu, jo to sastāvā ir aktīvai zarnu trakta darbībai nepieciešamās vērtīgās miecvielas. Vīnogās ir daudz ūdens, tāpēc 2. un 3. diētas dienā var dzert mazāk – būs gana ar litru dzeramā ūdens (1. dienā – ne mazāk par 1,5 litriem ūdens vai sulas).

Ja nepaslinko un atslodzes vai ārstniecisko diētu apvieno ar visām ieteicamajām papildu aktivitātēm (kontrastdušu vai aplaistīšanos no rīta un vakarā, vismaz 2 km garu pastaigu pirms brokastīm un gulētiešanas, viegliem vingrojumiem), tad trijās dienās var zaudēt pat divus kilogramus svara.

Piecu dienu ārstnieciskā diēta jāsāk ar diennakti ilgu badošanos un kuņģa atbrīvošanu piespiedu kārtā. Pēc tam katru dienu vismaz 6 reizēs jāapēd 1,5 kg vīnogu un jāizdzer 1,5 litri parastā dzeramā ūdens (ne gāzētais, ne minerālūdens diētai neder).

Diētas laikā vēlams atteikties no tējas un kafijas, nav nepieciešams arī citām diētām pieņemamais mežrozīšu novārījums. Šis diētas variants ir pietiekami strikts, tādēļ, lai pūles nebūtu veltas, pārejai no tās uz ierasto uztura režīmu jābūt maigai un pakāpeniskai.

Ēdienkarte četrām diētas dienām

Pirmā diena
Brokastis: muslis ar vīnogām, apelsīnu un jogurtu
* Sajauc 150 g jogurta, 1 ēdamkaroti mušļa, pusapelsīnu vai pusābolu un 100 g tumšo vīnogu. Pikantu garšu ēdienam piešķirs apceptas saulespuķu sēkliņas (150 g).

Pusdienas: salāti ar ķirbi un vīnogām
* Ņem 250 g ķirbja, 200 g vīnogu, 150 g lapu salātu un 1 ēdamkaroti sasmalcinātu valriekstu. Ķirbi sagriež kubiciņos un viegli apcep augu eļļā. Vīnogas pārgriež uz pusēm, lapu salātus sasmalcina un sajauc ar ķirbi. Eļļai, kurā cepas ķirbis, pielej 1/4 glāzes sakņu buljona un pievieno nedaudz etiķa un sinepju. Salātus pārkaisa ar sasmalcinātiem riekstiem un pārlej ar pagatavoto mērci.

Vakariņas: augļu salāti
* Salātu pagatavošanai ņem 200 g gaišo vīnogu, 50 g ananasa, pusi papaijas, ēdamkaroti citrona sulas, 200 ml liesa jogurta.
Pirmās dienas ēdienu enerģētiskā vērtība ir tikai 800–850 kcal.

Otrā diena
Brokastis: citrona un vīnogu kokteilis

* Ņem 150–200 g liesa jogurta, pievieno 1 ēdamkaroti citrona sulas, sakuļ mikserī, tad ar iegūto masu aplej 25 g vīnogu.

Pusdienas: rīsi ar garnelēm
* Nepieciešams: 5 ēdamkarotes rīsu, 100 g vīnogu, 5–6 nelielas garneles. Rīsus novāra un sajauc ar vīnogām. Garneles viegli apcep olīveļļā, pēc garšas pievieno sāli un maltos piparus.

Vakariņas: kartupeļi ar dārzeņiem
* Uz 100 g kartupeļu ņem 1 burkānu, 1 purava kātu, nelielu selerijas saknes gabalu. Sasmalcinātos dārzeņus aplej ar glāzi buljona un 10–15 minūtes sautē slēgtā traukā. Pēc garšas pieliek sāli, lauru lapas un piparus. Gatavam ēdienam var pievienot tējkaroti krējuma.
Otrās dienas ēdienu enerģētiskā vērtība ir 750–780 kcal.

Trešā diena
Brokastis: sviestmaize ar biezpiena sieru

* No rupja maluma miltiem ceptu maizīti apziež ar biezu biezpiena siera kārtu. Virsū uzliek uz pusēm pārgrieztas vīnogas (50 g).

Pusdienas: zivs ar sautētiem kāpostiem un vīnogām
* Maltītes pagatavošanai ņem 150 g skābēto kāpostu, 1 sīpolu, 300 g zivs filejas, 50 g tumšo vīnogu. Kāpostus un sasmalcināto sīpolu 10 minūtes sautē nelielā daudzumā eļļas, tad uz kāpostiem uzliek zivs fileju un vīnogas un sautē vēl 10 minūtes.

Vakariņas: vīnogu želeja
* Nepieciešama paciņa (5 g) želatīna, 50 g vīnogu, 150 ml vīnogu sulas, pusābols. Želatīnu uzbriedina nelielā daudzumā vārīta ūdens, tad izšķīdina sulā. Ar šķidro želeju aplej vīnogas un gabaliņos sagriezto ābola pusīti un uz stundu ieliek ledusskapī.
Trešās dienas ēdienu enerģētiskā vērtība ir 650–700 kcal.

Ceturtā diena
Brokastis: maize ar biezpienu un vīnogām

* No rupja maluma miltiem ceptas maizes šķēlei uzziež 100 g biezpiena, kam pievienots sāls un pipari. Virsū uzkaisa sagrieztus zaļos lociņus. Desertā – 100 g tumšas krāsas vīnogu.

Pusdienas: vīnogu pankūkas
* 2–3 ēdamkarotēm rudzu miltu pievieno 100 g ūdens un 1 olu, iejauc mīklu un izcep pankūkas. Pildījumu var pagatavot no 100 g liesa biezpiena, 1 ēdamkarotes minerālūdens un 50 g vīnogu. Gatavās pankūkas pārkaisa ar maltu kanēli.

Vakariņas: tītars ar dārzeņiem un sēnēm
* Ņem 50 g tītara krūtiņas, 100 g brokoļu un tikpat burkānu, 50 g šampinjonu, 2 ēdamkarotes krējuma un 50 g sarkano vīnogu. Tītara krūtiņu sagriež tievās sloksnītēs un apcep. Brokoļus liek verdošā ūdenī un vāra 2–3 minūtes. Burkānu sarīvē uz rupjās rīves, šampinjonus pārgriež uz pusēm. Visu liek katliņā, pielej pusglāzi buljona un sautē 10 minūtes. Gatavošanas beigās pievieno krējumu un vīnogas.
Ceturtās dienas ēdienu enerģētiskā vērtība ir 800–850 kcal.