Cukurs zog vitamīnus, salāti glābs pasauli? Aplamie priekšstati par produktiem un ēšanu

25-07-2018

Diet. Dieting concept. Healthy Food. Beautiful Young Woman choos

Daudzi, kas uzkrājuši liekos kilogramus un nu grib no tiem tikt vaļā, nereti sarīko sev īstas mocības: to ēst nedrīkst, tajā ir daudz kaloriju, bet tas ir kaitīgi… Diemžēl daudzos gadījumos viņu priekšstati par uzturu un ēšanu ir aplami.

Cukurs ir kaitīgs
Daudzi domā – lai samazinātu ogļhidrātu daudzumu uzturā, cukuru saturošie produkti (arī konfektes un košļājamā gumija) jāaizstāj ar diētiskajiem vai tiem, uz kuriem ir norāde “bez cukura”. Taču visi šie izstrādājumi satur sintētiskās saldvielas – sorbītu un citas, ar kurām organismā notiek tādas pašas pārvērtības kā ar ogļhidrātiem, tikai process ir daudzkārt lēnāks.

Cukurs zog vitamīnus
Dietologi uzsver, ka pārtikā lietotais cukurs satur nevis vitamīnus, bet tīru enerģiju. Tāpēc cukurs, tāpat kā vairums produktu, nebūt nav vitamīnu zagļi. Vitamīni organismam nepieciešami, lai pārstrādātu ēdienu. Tas, kurš lieto daudz vitamīnu (vitamīnus saturošus produktus), mierīgu sirdi var atļauties arī saldumus.

Vitamīni veicina notievēšanu
Tā gluži nav. Pat visbagātākais vitamīnu kokteilis nepadarīs augumu slaidāku tiem, kas raduši ēst pārāk daudz.

Fermenti sadedzina taukus
Patiesībā fermentu, kas sadala taukus, nemaz nav. Ar fermentiem bagātie augļi (piemēram, ananasi un papaijas), kam tiek piedēvētas spējas sadedzināt taukus, patiesībā tikai veicina gremošanu, kas, protams, arī nav slikti. Taču to izmantošana uzturā ir lieka, ja cilvēks lieto diētisku barību. Aptuveni 40 grādu temperatūrā fermenti zaudē savas īpašības, tāpēc uzturā lietojami nevis konservēti, bet svaigi augļi.

Daži produkti neuzbaro
Ikviens var pieņemties svarā no pārāk liela kaloriju daudzuma. Un nav svarīgi, vai šīs kalorijas ir gurķos, apelsīnos, vājpiena biezpienā vai karbonādē. Svarīgākais nosacījums ir – ēst ar mēru.

Svaigi produkti ir labāki par termiski apstrādātiem
To nevar apgalvot nešaubīgi. Daži dārzeņi, piemēram, baklažāni un pupiņas, satur indīgas vielas, kas kļūst nekaitīgas tikai pēc termiskās apstrādes. Turklāt ne vienmēr kuņģis spēj pilnībā asimilēt svaigus produktus.

Diētiskie produkti palīdz atbrīvoties no liekā svara
Šāds apgalvojums ir aplams. Diētiskie produkti un produkti, kurus lieto diētas laikā, nav viens un tas pats. Šajos produktos tauku saturs ir tāds pats kā citos, dažkārt pat lielāks.

Piena produkti palīdz sadziedēt čūlu
Diemžēl tas neatbilst patiesībai. Speciālisti uzskata, ka piena produkti ne tikai nepalīdz sadziedēt kuņģa čūlu, bet čūlas slimniekiem var paaugstināt skābes līmeni un izraisīt kuņģa sieniņu iekaisumu, radīt sāpes.

Cūkgaļa stipri jāsacep
Absolūti nav nepieciešams cūkgaļu cept tik ilgi, līdz tā zaudē savu garšu. Svarīgāk būt pārliecinātam, ka tā cepusies 150–165 grādu karstumā.

Aknas ir ļoti veselīgas
Arī šim apgalvojumam nevar piekrist. Aknās, protams, ir daudz vitamīnu, minerālsāļu un proteīna, taču tajās ir arī daudz tauku un holesterīna. Turklāt, kā vēsta ASV Dietoloģijas asociācija, liellopu aknās bīstamā daudzumā var uzkrāties ķimikālijas un hormoni, kas dzīvnieka organismā nonāk kopā ar barību.

Uzbaro tikai tauki
Kā liecina pētījumi, patiesībā ir vienalga, vai cilvēks ēd tīru sviestu vai grauzdiņus. Galvenais ir apēstās barības daudzums. Kā piemēru var minēt tuklās amerikānietes, kuras pārtiek no diētiskajām galetēm. Nav pamata atteikties no neliela daudzuma taukvielu – pateicoties tām, sāta sajūta iestājas agrāk.

Salāti ir slaida auguma eliksīrs
Šis uzskats ir ļoti izplatīts, un tajā ir daļa taisnības, jo salātu lapās praktiski nav kaloriju. Taču tīrā veidā salātus parasti nelieto. Toties vairums salātu mērču satur daudz tauku – ēdamkarotē aptuveni 80 kilokaloriju. Tādējādi pat viena porcija salātu var pārsniegt 660 kilokaloriju, un diez vai šāds eliksīrs veicinās svara samazināšanos.

Produktus nedrīkst uzglabāt atvērtās konservu kārbās pat ledusskapī
Savulaik tas patiešām bija bīstami – kad metāls, no kura ražoja konservu kārbas, saturēja svinu. Mūsdienās nav kaitīgi uzglabāt produktus atvērtās kārbās. Sliktākais, kas var notikt, – vai nu produktam radīsies metāla piegarša vai arī tas nedaudz mainīs krāsu.

Majonēze ātri bojājas
Patiesībā bojājas ne jau majonēze, bet produkti, kam tā pievienota. Savukārt produkti var ātri sabojāties, ja tie nepareizi sagatavoti vēl pirms majonēzes pievienošanas.

Silts ēdiens ir mazāk bīstams
Ne vienmēr. Virkne baktēriju izstrādā toksīnus, kas bojā ēdienu. Pat ja baktērijas aiziet bojā, veselībai kaitīgie toksīni saglabājas.

Uzkost starp ēdienreizēm ir kaitīgi
Kā liecina jaunākie pētījumi, svarīgi ir, ko cilvēks ēd, nevis cik bieži viņš ēd. Uzkost starp regulārajām maltītēm nav nekāds grēks, ja uzkodai izraudzīti augļi, burkāns vai liess jogurts.

Aplam ir arī domāt, ka:
* ar želatīnu pagatavots deserts neveicina tauku uzkrāšanos;
* augļos nav kaloriju;
* nav kaloriju produktos ar augstu olbaltumvielu saturu;
* greipfrūti sekmē svara samazināšanos;
* no 200 g gaļas nogulsnējas vairāk tauku nekā no 200 g kartupeļu.