Pēdējos gadu desmitos gan zinātnieki, gan netradicionālās medicīnas piekritēji meklē ceļus, kā dabīgā veidā ārstēt depresiju. Viens no viņu atzinumiem ir: noskaņojumu var uzlabot, izdarot nelielas izmaiņas ikdienas ēdienkartē.
Jau 1998. gadā žurnālā Lancet bija publicēts pētījums, kurā secināts, ka valstīs, kurās iedzīvotāji ikdienā regulāri uzturā lieto zivis, retāk cieš no depresijas. Un otrādi – valstīs, kur zivis nav īpaši populāras, saslimstība ar depresiju ir augsta. Pētījums ļāva secināt, ka šo atšķirību rada polinepiesātinātās taukskābes, pazīstamas ar nosaukumu omega-3 taukskābes.
Kurus produktus izvēlēties?
Lai pilnībā novērtētu omega-3 taukskābju ietekmi uz psihiskiem traucējumiem, pētījumi jāturpina, taču jau tagad daudzi psihiatri ir pārliecināti par to labvēlīgo ietekmi un iesaka depresīviem cilvēkiem lietot uzturā produktus, kas satur šīs taukskābes.
Vislabākais šo taukskābju avots ir jūras veltes: laši, omāri un garneles. Gana labas ir arī siļķes, skumbrijas, stavridas un citas treknas zivis. Veģetārieši un visi tie, kas acu galā necieš zivis, tās var aizstāt ar valriekstiem un olīveļļu. Ieteicamā omega-3 dienas deva ir 650 miligramu. Šo daudzumu var viegli uzņemt: 100 g zivju to ir aptuveni 1000 mg, tātad organismam pilnīgi pietiktu, ja zivis cilvēks ēstu ik pārdienu. Daudzi uzskata, ka tik bieži ēst zivis nav reāli, tāpēc cilvēkiem ar noslieci uz depresiju ieteicami arī atbilstīgi uztura bagātinātāji.
Arī sirdij
Kā noskaidrots, omega-3 taukskābes ne tikai mazina depresiju, bet arī ir labas sirdij. To pierādījuši vairāki ASV veikti pētījumi, kas ļāvuši secināt – lietojot uzturā zivis trīs reizes nedēļā, samazinās koronārās sirdsslimības risks.
Cerīgi rezultāti ir arī par omega-3 taukskābju labvēlīgo ietekmi resnās zarnas vēža un reimatoīdā poliartrīta ārstēšanā.
Sievietēm grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā iesaka lietot ar omega-3 taukskābēm bagātu uzturu, jo tās veicina bērna smadzeņu attīstību.
Vienīgā blakne, kas novērota, lietojot omega-3 taukskābes saturošus produktus, ir neliela dispeptiska parādība – vēdera uzpūšanās. Visbiežāk tā novērojama, sākot lietot treknas zivis. Taču, ja to dara pakāpeniski, mazām porcijām, no vēdera uzpūšanās var izvairīties.
Vēlreiz par depresiju
Ne mazums ārstu un pētnieku pret omega-3 lietošanu depresijas gadījumā un jautājumu, vai tas dos iespēju atteikties no antidepresantiem, ir visai skeptiski noskaņoti.
Protams, vēl nav pilnībā skaidri zināms, kuriem pacientiem šīs taukskābes palīdz vislabāk un cik efektīva ir terapija, kombinējot taukskābes ar antidepresantiem.
Tikai nedaudzi psihiatri iesaka pacientiem, kuriem no antidepresantiem nav īpaši labs terapeitiskais efekts, pamēģināt omega-3 taukskābes. Kāpēc ne? Kāpēc gan viņiem nedaudzveidot ēdienkarti, tā līdzsvarojot arī garastāvokli un mazinot koronārās sirdsslimības risku.