Sena arābu leģenda vēsta, ka mirte izaugusi no kāda zariņa, kuru Ādams paņēmis līdzi, atstājot paradīzi. Senajā Grieķijā un Romā mirte bija jaunības un skaistuma simbols. Tulkojumā no grieķu valodas mirte nozīmē “mirre” vai “balzams”. Izsenis mirte augstu vērtēta arī kā ārstniecības augs.
Ja mirtes lapiņu aplūko pret gaismu, var redzēt sīkus punktiņus. Tieši tajos arī ir ēteriskā eļļa, pateicoties kurai augs izdala patīkamo aromātu. Arī jaunākie zinātniskie pētījumi pierādījuši, ka mirte pieder pie tiem augiem, kas izdala gaisā gaistošas vielas, kuras ļoti pozitīvi iedarbojas uz dzīvajiem organismiem.
Fitoncīdi, ko izdala mirte, attīra gaisu telpā un palīdz uzveikt gripu, ARS, bet mirtes uzlējumi un izvilkumi, kas iedarbojas ļoti maigi, īpaši ieteicami saaukstēšanās seku likvidēšanai.
Mirte iedarbojas efektīvāk par daudzām antibiotikām, tā neizraisa nekādas blaknes un alerģiskas reakcijas.
Vienīgais – nav ieteicams to turēt guļamistabā, jo spēcīgais aromāts var izraisīt galvassāpes. Zinātnieki iesaka mirti audzēt telpās, kur ir augsta patogēnās mikrofloras koncentrācija, tās pozitīvā iedarbība izplatās 5 metru rādiusā.
Tautas medicīnā izmanto auga lapas un jaunos dzinumus. No tiem pagatavoto preparātu iedarbības spektrs ir ļoti plašs.
Ar mirtes uzlējumiem un izvilkumiem ārstē bronhītu, astmu, tuberkulozi, difteriju, haimorītu un citas strutojošas (arī acu un ausu) iekaisumslimības, sirds, asins, kakla, kaulu un galvas smadzeņu slimības, epilepsiju ieskaitot.
Tos izmanto arī kuņģa un citu vēdera dobuma orgānu (īpaši vēdera lejasdaļā esošo) atveseļošanai un nostiprināšanai.
Lapu uzlējumu izmanto kompresēm kaulu lūzumu gadījumā, bet ar ogu novārījumu mazgā matus pret blaugznām. Mirtes lapas izmanto arī kā pretaudzēja līdzekli.
Zinātnieki skaidro, ka mirtes pretonkoloģiskās īpašības saistītas ar auga spēcīgo pretvīrusu aktivitāti. Pateicoties auga spēcīgajai antibakteriālajai iedarbībai, ar tā līdzekļiem efektīvi ārstē arī augoņus un apdegumus.
Salīdzinājumā ar daudziem citiem augiem ar analoģisku iedarbību mirti panes praktiski ikviens organisms, tāpēc tās preparātus atbilstīgās devās droši var dot arī bērniem.
Mirtes augļus var apliet ar vīnu un nostādināt – šis izvilkums jau izsenis uzskatīts par jaunības un skaistuma eliksīru.
Mirte ir savienojama ar daudziem citiem ārstniecības augiem, īpaši maisījumos pret plaušu, kuņģa-zarnu trakta un citu iekšējo orgānu kaitēm.
Tā ļoti bieži palīdz pret dažādu veidu alerģijām, to skaitā hroniskām, turklāt samērā ātri iestājas pozitīvais efekts.
Regulāra mutes dobuma skalošana ar mirtes uzlējumu aptur daudzus pūšanas procesus, arī zobu kariesu.
Mirti var izmantot arī kā garšaugu, sautējot gaļu. Pēc gatavošanas zariņus vienkārši izņem.
Mirtes līdzekļu pagatavošana
Izvilkums spirtā
* Vienu daļu lapu aplej ar 5 daļām degvīna vai 70% spirta, 2 nedēļas nostādina tumšā vietā, tad izkāš. Lieto pa 20 pilieniem 3 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas pret epilepsiju, gripu, rinītu, kuņģa un nieru kaitēm, hepatītu, asins sastāva uzlabošanai.
Uzlējums
* Dažas svaigi noplūktas lapiņas porcelāna piestiņā vai nelielā stikla glāzītē saberž, aplej ar nelielu daudzumu verdoša ūdens un vairākas stundas nostādina zem vāciņa.
Neizkāš. Auga daļas nogulsnēsies, bet virspusē veidosies eļļaina emulsija, kuru 3–4 reizes dienā pilina degunā pret iesnām. Īpaši labi palīdz bērniem.
Ja emulsiju pilina acīs, tā palīdzēs apturēt progresējošu redzes pasliktināšanos.
Tēja
* Mirti līdzīgās daļās sajauc ar ārstniecības kumelītēm, ieber kanniņā, aplej ar verdošu ūdeni, nostādina un dzer kā tēju vakarā pirms gulētiešanas kā teicamu profilakses līdzekli gripas epidēmijas laikā.