Pošamies uz tirdziņu! Kā noteikt gaļas, zivju, olu svaigumu?

04-08-2018
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Ir daudz dažādu praktiski nekļūdīgu veidu, kā noteikt, cik svaigi un kvalitatīvi ir tie vai citi produkti.

Gaļa
Ieteicamāk priekšroku dot jaunlopu gaļai, kuru viegli var atšķirt pēc krāsas. Piemēram, līdz 2 gadus veca jaunlopa gaļai krāsa ir no gaiši sārtas līdz gaiši sarkanai un blīvi balti tauki. Pieaugušiem lopiem (2–5 gadus veciem) gaļa ir koši sarkana, savukārt veciem dzīvniekiem – izteikti tumšsarkanā krāsā, bet tauki dzelteni.

Labas kvalitātes gaļa ir pārklāta ar plānu bāli rozā vai bāli sārtu garoziņu, bet griezuma vietā nedaudz mikla un elastīga. Gaļas sula ir sārta, caurspīdīga.

Par gaļas kvalitāti var spriest arī pēc smatžas. Šim nolūkam sakarsēts nazis vai dakšiņa jāiedur gaļas gabalā: ja gaļa vairs nebūs pirmā svaiguma, no naža vai dakšiņas būs jūtama nepatīkama smaka. Var gaļas gabalam uzspiest ar pirkstu.

Ja iespiestā bedrīte ātri izlīdzinās, gaļa ir svaiga. Ja ar pirkstu pieskaras saldētas gaļas gabalam, uz tā parādās sarkans plankums. Atkārtoti sasaldētai gaļai virskārta ir sarkana, no pieskāriena krasi pamanāms plakums neveidojas, tauki ir rozīgi, bet cīpslas koši sarkanas.

Zivis
Svaigas zivis ir pārklātas ar caurspīdīgu gļotu kārtiņu, vēders nav uzpūties.

Zvīņas ir gludas, spožas, blīvi pieguļ ķermenim, acis stiklainas, izvalbītas, žaunas – gaiši vai tumši sarkanā krāsā, muskuļaudi blīvi savienoti ar asakām, pagrūti atdalāmi.

Bedrīte, kas veidojas, zivij uzspiežot, ātri izlīdzinās.

Zivs svaigumu var noteikt, arī iegremdējot to bļodā ar ūdeni. Svaiga zivs nogrims.

Saldētai zivi žaunas kļūst nedaudz bālākas, acis iekrīt.

Ja zivs sasaldēta svaiga, atlaidinot tās elastība atjaunojas.

Saldētas zivs svaigumu var noteikt, arī iedurot tajā vārošā ūdeni sakarsētu nazi un to paostot.

Izteikti nepatīkama smaka norādīs, ka zivs diemžēl vairs nav svaiga.

Vistas
Vistas vecumu nosaka pēc kājām. Vecām vistām kāju āda ir raupja un dzeltenīga, jaunām – plāna, balta, ar dzīsliņām, un arī pašas kājas ir mīkstas.

Vēl vistas vecumu var noteikt pēc ādas zem spārniņiem. Jo plānāka šajā vietā ādiņa, jo vista jaunāka.

Vēlams pievērst uzmanību arī vistas krūškaula galiņam – jaunai vistai tas nav pārkaulojies, ir viegli saliecams.

Olas
Puslitra burkā ielej ūdeni, izšķīdina ēdamkaroti sāls un iegremdē olu. Ja ola ir svaiga, tā nogrims, ja vidēja svaiguma – peldēs kaut kur pa vidu, bet, ja neiegrims vispār, ola uzturā nav lietojama.

Olas kvalitāti var pārbaudīt, arī turot to pret spilgtu gaismas avotu: bojātās olās būs pamanāmi tumši plankumi. Un vēl. Tā kā uz čaumalām var būt dažādi mikrobi, olas ieteicams mazgāt.