Slikta dūša plus… Kā mēdzam pārbaudīt kuņģa izturību un kā no tā izvairīties

05-08-2018

Diet. Dieting concept. Healthy Food. Beautiful Young Woman choos
Nepatīkamās sajūtas, ko izraisa slikta dūša, pazīstamas katram. Būtībā tā ir viena no organisma protesta formām. Veselam cilvēkam ritmiskā muskuļu saraušanās bīda barību no kuņģa tālāk uz leju divpadsmitpirkstu zarnā. Bet, ja organisms cenšas no kaut kā atbrīvoties, šis process notiek pretējā virzienā un rada nelabuma sajūtu.

Bieži sliktas dušas cēlonis var būt arī nopietnas slimības: pankreatīts, gastrīts, aknu vai divpadsmitpirkstu zarnas kaites.

Bagātīga maltīte

Slikta dūša + pārpildīts kuņģis
Jūs ar smaguma sajūtu kuņģī atgriežaties no viesībām, kur galds vai lūza no ēdieniem. Bija arī kafija, kūkas un melone desertā. Smagums neļauj gulēt, un arī pret rītu nelabums nepāriet – kuņģis joprojām pārpildīts un ēstgribas nekādas.

Kāpēc tā? Organisms nespēj apstrādāt ar gremošanas sulām tik lielu daudzumu savstarpēji nesavienojamu produktu. Tālab neejiet viesos izsalcis. Stundu pirms mielasta apēdiet gabaliņu gaļas vai nedaudz biezpiena. Pie galda ēdiet iespējami lēnāk, lai ēdiens kuņģī nonāktu pakāpeniski.

Produktiem, kas kuņģī uzpūšas (melonei, ķiršiem, plūmēm), neuzdzeriet šķidrumu. Mērenība jāievēro, arī našķojoties ar riekstiem (kokosriekstus ieskaitot). Pēc sātīgas maltītes nedzeriet gāzētus dzērienus, bet ēšanas laikā vēlams ieņemt kādu preparātu, kas satur gremošanu aktivizējošus fermentus (piemēram, festālu).

Ko darīt? Var mēģināt izsaukt vemšanu – tā ir pati fizioloģiskākā, bet ne patīkamākā metode. Var ieņemt arī kādu piemērotu preparātu, kas stimulē gremošanas traktu.

dieta

Taupības upuri

Slikta dūša + sāpes vēderā, diareja un paaugstināta temperatūra
Ja ejat viesos pie paskopiem vai ļoti taupīgiem cilvēkiem – esiet modri. Visticamāk, viss cienasts būs gatavots pašu rokām, bet produkti sarūpēti jau laikus par zemām cenām. Gaļa un zivis var nebūt pirmā svaiguma, bet daudzie salāti gatavoti no otršķirīgiem produktiem. Arī majonēze pirkta pēc principa: jo lētāk – jo labāk.

Ciemiņi taču neies namamāti tincināt, kur, kad un par kādām cenām cienasts pirkts. Tāpēc neēdiet salātus un sēnes, nedzeriet mājas vīnu. Dodiet priekšroku svaigiem dārzeņiem, zaļumiem, kartupeļiem, sālījumiem. Pārnākuši mājās, iedzeriet 6–8 tabletes aktivētās ogles.

Ko darīt? Ja saindēšanās ir viegla, turpmākās 12–24 stundas atturieties no ēšanas, bet dzeriet daudz silta šķidruma. Vēlams tūlīt pat izskalot kuņģi: izdzert litru silta ūdens un izsaukt vemšanu, ar pirkstu uzspiežot mēles saknei.

Procedūra jāatkārto vairākas reizes. Zilos graudiņus šajā gadījumā labāk nelietot. Labas nostiprinošas īpašības piemīt kastaņu un granātābolu miziņu novārījumam. Ja saindēšanās izpaužas ar izteiktu nelabumu, diareju un augstu ķermeņa temperatūru, vēlams izsaukt ārstu.

burkanu_ievarijums

Daudz eksotikas

Slikta dūša + nespēks
Jūsu draugi ir bezgala jauki un romantiski cilvēki, taču – absolūti nesaimnieciski. Viņi, aicinot viesus, galdu mēdz servēt ar pirktajām delikatesēm: korejiešu salātiem, kūpinātu gaļu un vistiņām… Bet pie tējas vai kafijas pasniedz saldumus, svaigus un žāvētus augļus.

Pēc tādām dzīrēm smagu kuņģi un sliktu dūšu var gaidīt pilnīgi droši. Aknas ar grūtībām cenšas pārstrādāt lepnajos spirtotajos dzērienos esošo ķīmiju, glutamātu, ko satur korejiešu salāti, salpetri, kas rodams žāvējumos, un tās toksisko savienojumu daļiņas, ko saturēja vielas, ar kurām bija apstrādāti mīkstie un maigie žāvētie augļi (dabiskā veidā žāvēti augļi parasti ir tumši un cieti).

Ko darīt? Produktus ar garšas pastiprinātājiem un cukura aizvietotājiem, gāzētos un iekrāsotos dzērienus, kā arī desu izstrādājumus lietot maksimāli mazās devās. Atturēties no visa, kas no skata varbūt ir vilinošs un garšīgs, taču kuņģim nepazīstams.

Kafija un tēja maltītes vietā
udens_kafija

Slikta dūša + pazemināts tonuss, galvassāpes, garastāvokļa svārstības
Sievietes, kuras par katru cenu cenšas saglabāt slaidu augumu, uzskata, ka daudz ēst ir ne tikai kaitīgi, bet arī nepieklājīgi.

Viņas aprobežojas ar salātu lapiņu, burkānu vai ābolu, glāzi sulas vai liesu jogurtu, un – tas arī viss.

Šādos apstākļos organisms izjūt enerģijas trūkumu, tāpēc smelties to nākas kafijā, tējā un cigaretēs. Slikta dūša un galvassāpes šīm sievietēm ir parasta lieta. Sulas un nelielās salātu porcijas ir tikai prelūdija normālai maltītei. Tās ierosināts, organisms izdala gremošanas sulas un ieinteresēts gaida, ar ko tad viņu pacienās. Taču izrādās – ne ar ko!

Stiprā kafija ietekmē insulīna veidošanos, un tā iedarbībā asinis zaudē cukuru, kļūst kā izbadējušās. Organismam pietrūkst olbaltumvielu, neizmantotās gremošanas sulas dumpojas, bet smadzenes pieprasa glikozi. Tāpēc jāapzinās, ka auguma slaidumam nebūt nekaitēs neliels daudzums liesu piena produktu, olas, jūras produkti, liesa gaļa, dārzeņi, augļi, augu eļļas.

Jāēd biežāk – 5–6 reizes dienā, bet mazām porcijām. Svarā var pieņemties no mušļiem, auzu biezputras, graudu un kliju maizes, tāpēc šie produkti jālieto mēreni.

Arī tēja un kafija jādzer saprāta robežās: 2–3 tasītes dienā – tā ir norma. Ja kafiju vai stipru tēju dzer biežāk, jāsagatavojas tam, ka pirmās 2–3 dienas iespējama nelāga sajūta.

Tad var palīdzēt Ķīnas citronliānas augļi: pakošļājot no rīta 3–4 graudiņus, var saņemt veselīgu mundrumu visai dienai. Un nedrīkst aizmirst, ka kafiju un tēju labāk dzert no pulksten 12 līdz 17. Ziemā un agrā pavasarī dienas pirmajā pusē var lietot vitamīnus ar mikroelementiem.

Līdz pulksten 12 jācenšas neēst miltu ēdienus un neko saldu. Priekšroka dodama olbaltumvielas saturošiem produktiem – tas atbrīvos no ierastā aktivitātes apsīkuma pēcpusdienā. Savukārt gaļa, rieksti, citrusaugļi, granātāboli un jūras produkti palīdzēs celt tonusu un garastāvokli.

Ko darīt? Ja dienas laikā nākas ciest no sliktas dūšas lēkmēm, galvassāpēm, slikta garastāvokļa, uzbudinātības vai gluži otrādi – miegainības un nespēka, velti censties no tā atbrīvoties ar tasīti kafijas un šokolādi.

Daudz labāk līdzēs konfekte ar fruktozi un karotīte medus. Arī tad, ja miegainība un gausums ir jau no paša rīta un tikai ar grūtībām izdodas atgūt normālu stāvokli, kafija nelīdzēs. Labāk paberzēt ausu gliemežnīcas ar aukstā ūdenī vai odekolonā samitrinātu salvetīti.