Pastiprināta svīšana: kā palīdz dažādi preparāti, kā – tautas medicīna

05-08-2018

sviedri
Karstā laikā vairāk vai mazāk svīst visi, taču ir cilvēki, kam sviedru dziedzeri darbojas pastiprināti neatkarīgi no laika apstākļiem. Šo kaiti sauc par hiperhidrozi. Cilvēkam atliek ieiet ļaužu pilnā telpā vai paspiest kādam roku, un viņš tūdaļ jūt, kā ķermeni pārklāj mikla un lipīga sviedru kārtiņa. Hiperhidroze ir ārstējama, tikai daudzi to nezina.

Kā vēsta sena angļu paruna – vīrieši svīst, bet sievietes viegli piesarkst. Taču ikviens, kurš kaut reizi braucis pārpildītā transportā vai nakti pavadījis klubiņā, zina, ka tā nav. Jo vairāk cilvēks sakarst, jo vairāk svīst, lai atvēsinātos. Svīšana ir dabisks un organismam nepieciešams process.

Liela daļa ļaužu ar svīšanu tiek galā, lietojot dezodorantu. Diemžēl ne visiem tas līdz. Pasaulē ir miljoniem cilvēku, kas sirgst ar hiperhidrozi un svīst pat telpās, kur darbojas gaisa kondicionētāji. Visvairāk sviedru dziedzeru ir koncentrēti plaukstās, padusēs un pēdās, kas arī ir galvenās problemātiskās zonas.

Par svīšanu nav jākaunas
Nav zināms, kas izraisa hiperhidrozi. Virkne speciālistu domā, ka tā var būt pārmantota ģimenē. Lai arī hiperhidroze ir samērā plaši izplatīta, daudzi, kas no tās cieš, par to kaunas. Ir pat gadījumi, kad šie cilvēki vairās no sabiedrības vai sasveicinoties nelabprāt sniedz roku. Jau doma vien, ka nāksies kādam pasniegt roku, izraisa cilvēkā satraukumu, bet tas stāvokli tikai pasliktina.

Starp citu, ar hiperhidrozi sirgstošie nebūt neož pēc sviedriem vairāk par pārējiem. Tas tāpēc, ka pastāv divu veidu sviedru dziedzeri. Tiem, kas cieš no hiperhidrozes, pastiprināti darbojas tie sviedru dziedzeri, kas producē ūdeņainu sekrētu. Šie sviedru dziedzeri ir izvietoti pa visu ķermeni. Otra veida sviedru dziedzeri izvietojas padusēs un cirkšņos. Tie producē taukainu vaskveida sekrētu, un, ja šajās zonās savairojas baktērijas, sviedri sāk nepatīkami ost.

Kā palīdzēt
Pastāv vairāki ārstēšanas veidi: atkarībā no tā, kura ķermeņa daļa svīst visvairāk, kā arī no hiperhidrozes smaguma. Ārsts, piemēram, var ieteikt zāles, kas ietekmēs nervus, kuru uzdevums ir kontrolēt svīšanu. Diemžēl šiem preparātiem mēdz būt blaknes, piemēram, sausa mute.

Parasti ārstē tikai vienu problemātisko zonu, jo pretējā gadījumā pastiprināti sāks svīst citas ķermeņa vietas, un process var kļūt nekontrolējams.

Ja pastiprināti svīst paduses, aptiekā var iegādāties speciālu antiperspirantu, kas palielinātā daudzumā satur alumīnija sāļus. Šos sāļus satur arī parastie antiperspiranti, tikai mazākā daudzumā.

Samērā jauna ārstēšanas metode ir botoksa injekcijas (tas pats botulīna toksīns, kas izlīdzina grumbas). Botulīna toksīns pārtrauc sviedru dziedzera darbību, bloķējot nervu impulsus. Dažas injekcijas padusēs novērš svīšanu uz 6 mēnešiem.

Retāk tiek ārstēta pēdu svīšana, jo cilvēkiem, kuriem svīst pēdas, parasti svīst arī plaukstas, tāpēc biežāk tiek ārstēta plaukstu svīšana, jo tā sagādā ne tikai emocionālas, bet arī praktiskas problēmas. Pret plaukstu svīšanu izmanto jontoforēzi.

Šīs metodes pamatā ir elektriskās strāvas impulsi, dažreiz izmantojot arī medikamentus. Ārstēšana jāatkārto ik pēc 6 mēnešiem. Iespējama arī ķirurģiska ārstēšana – veicot simpatoektomiju (operācijas laikā tiek izņemti simpātisko nervu gangliji). Operācija ir efektīva metode – hiperhidrozes pacientiem tā var palīdzēt 99% gadījumu.

Tautas medicīna iesaka
Ja svīst rokas un kājas, var izmēģināt šādas receptes.

* Ņem 6 ēdamkarotes kumelīšu, aplej ar 2 litriem verdoša ūdens, uzliek traukam vāku un stundu nostādina. Tad izkāš, uzsilda un vanno rokas vai kājas, kamēr ūdens atdziest. Procedūra jāatkārto vismaz 3–4 reizes nedēļā.

* Svīstošas rokas vispirms jāmazgā ļoti karstā ūdenī ar ziepēm, pēc tam – ļoti aukstā ūdenī

* Svīstošas rokas var mazgāt ūdenī, kurā vārīti kartupeļi.

* Svīstošas kājas jāmazgā aukstā ūdenī dienā, bet ne vakarā.

* Pret kāju svīšanu labi palīdz vannas ar ozola mizas novārījumu. Ņem 300 g mizas uz 2 litriem ūdens, vāra 30 minūtes, nostādina un izkāš.

* Kāju vannošanai var izmantot arī alkšņu čiekuru vai lazdas lapu novārījumu. Ņem 2–3 saujas jebkuru no līdzekļiem, aplej ar litru verdoša ūdens, 15–20 minūtes nostādina, tad izkāš, pielej 3/4 litra ūdens un vanno kājas 15–20 minūtes. Procedūru atkārto 3–4 dienas pēc kārtas.

* Pret svīšanu naktī pirms gulētiešanas ķermeni norīvē ar ābolu etiķi.