Dažkārt durstošās sajūtas krūšu kreisajā pusē nebūt nav neiralģijas vai stenokardijas lēkme, ne arī vieglas sirds išēmijas pazīme. Ja nesen izslimota kāda vīrusu vai infekcijas slimība (gripa, pneimonija u. c.) un sāpes sirdī nepāriet vairāk kā diennakti, ir pamats uzskatīt, ka sliktās pašsajūtas cēlonis ir miokardīts – sirds muskuļa iekaisums.
Statistikas dati liecina, ka visbiežāk miokardīts attīstās kā hroniskas pneimonijas komplikācija. Tāpēc, ja gadās saslimt, noteikti jāizārstējas pilnībā un nevis jāskrien uz darbu neveselam. Tas tikai palielina risku vēlreiz nonākt slimības gultā, bet nu jau ar daudz nopietnākām sekām.
Kā atpazīt?
Nav grūti atšķirt miokardītu no citām sirdsslimībām. Galvenās saslimšanas pazīmes ir šādas.
* Atšķirībā no stenokardijas lēkmēm sāpes sirds apvidū ilgst stundām, bet reizēm pat vairākas diennaktis. Sāpju intensitāte var mainīties, taču to sajūta ir praktiski pastāvīga.
* Parādās sirds mazspējas izpausmes: pastiprināts nogurums, aizdusa, izteikta tahikardija (sirds saraušanās biežums vairāk par 90 sitieniem minūtē), aritmija, nespēks, ģībonis.
* Nedaudz paaugstināta temperatūra (37–37,2 ºC), drebuļi un vispārējs nespēks, reizēm plaušu tūska.
Galvenie miokarda ienaidnieki
Sirds muskuļa iekaisumu var izraisīt dažādi faktori. Miokardīta rašanās pamatcēloņi ir:
* vīrusi (gripa);
* baktērijas (pneimokoki);
* vienšūnas (toksoplazma);
* parazīti (ehinokoki);
* sēnītes (kandidas u. c.);
* neinfekcioza saslimšana (kolagenoze, vaskulīts);
* toksiskas vielas (paracetamols, kokaīns, litijs u. c.);
* alerģija (medikamentozo alerģiju ieskaitot).
Visaktīvāk miokardīts sevi mēdz pieteikt rudenī un pavasarī, bet sievietēm – arī grūtniecības laikā.
Turklāt ar šo sirdskaiti sirgst arī cilvēki, kas allaž ir neapmierināti ar saviem tuviniekiem un kuriem regulāri patīk visu darīt triecientempā (jokojot psihologi viņus dažkārt mēdz saukt par triecienniekiem; nepietiek ar to, ka viņi paši riņķo kā uzvilkts rotaļu vilciņš, papildus diezgan krietni tiek pabojāti nervi arī pārējiem).
Diagnostika
Pieņemsim, ka cilvēks atklājis sev miokardīta pazīmes. Viņa it kā loģiskais domu gājiens ir aptuveni šāds: “Ja jau tas ir iekaisums, tad arī jāārstē ar pretiekaisuma preparātiem!” Un sāk lietot aspirīnu, ibuprofēnu vai vēl ko citu. Rezultāts neizpaliek – slimības izpausmes tiešām pazūd, bet – tikai uz laiku. Turklāt nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi sirds bojājumu pastiprina un slimības gaitu padara smagāku. Rezultātā pēc tādas pašārstēšanās slimība var novest pie daudz smagākām sekām, kā kardioskleroze un hroniska sirds mazspēja.
Miokardītam nepieciešama speciāla ārstēšana. Šis ir tieši tas gadījums, kad labāk septiņas reizes nomērīt un tikai tad nogriezt. Tāpēc pats pareizākais ir vērsties pie ārsta. Bez simptomiem, kas atklājas sākotnējā izmeklēšanā – no mēreni izteiktas tahikardijas līdz sirds mazspējai (pietūkušas kakla vēnas, uztūkusi seja, apgrūtināta elpošana) ir vēl virkne diagnostikas paņēmienu, kas ļauj pilnībā noteikt miokardītu. Tie ir krūškurvja rentgenogrāfija (redzamas sirds paplašinājuma robežas un/vai uztūkušie plaušaudi); elektrokardiogramma, kad pēc specifiskajām izmaiņām var noteikt miokarda bojājuma pakāpi; magnētiskās rezonanses tomogrāfija, kas parāda bojājuma zonas un miokarda nekrozi, un virkne citu.
Atklājis pacientam miokardītu, ārsts visbiežāk uzstāj uz hospitalizāciju un ārstēšanos klīnikā. Slimības ārstēšanā ļoti svarīgs ir miers, tāpēc tiek ieteikts gultas režīms. Kad atklāti slimības cēloņi, tiek veikta atbilstīga terapija – ar antibakteriālajiem, pretvīrusu, pretsēnīšu vai citiem preparātiem.
Fitoterapija
Ja ārsts uzskata, ka hospitalizācija nav nepieciešama, var ārstēties arī mājās, izmantojot tautas medicīnas līdzekļus. Par laimi, fitolīdzekļi itin labi spēj tikt galā ar miokardītu. Ir šādi ieteicamākie ārstniecības augu maisījumi.
* Sajauc ēdamkaroti adonīsa ziedu, pa 2 ēdamkarotēm fenheļa un kadiķu augļus un māteru lakstus, 3 ēdamkarotes piparmētru lapu un pa 4 ēdamkarotēm baldriānu saknes un raudenes lakstus.
* Sajauc pa ēdamkarotei kliņģerīšu un adonīsa ziedus, apiņu rogas, leizejas un lakricas saknes, pa 2 ēdamkarotēm mežrozīšu paaugļus, kumelīšu ziedus un lakricas saknes.
* Sajauc pa 4 ēdamkarotēm bērza pumpurus un trejdaivu sunīšu lakstus, pa 3 ēdamkarotēm māteru un raudeņu lakstus un pieneņu saknes, pa 2 ēdamkarotēm lakricas un leizejas saknes, vīgriežu un kumelīšu ziedus, asinszāles, adonīsa un laimiņa lakstus, pa ēdamkarotei parastā pelašķa lakstus un kadiķu augļus.
* Sajauc pa 3 ēdamkarotēm bērza pumpurus un māteru lakstus, pa 2 ēdamkarotēm lakricas un pieneņu saknes, adonīsa, raudeņu un ģerānijas lakstus, rudzupuķu ziedus, muskatriekstu un vīgriežu ziedus, pa 1 ēdamkarotei kadiķu augļus, parasto pelašķu un asinszāles lakstus, arālijas, rodiolas un leizejas saknes, laimiņa, timiāna, piparmētru un tīruma kosas lakstus.
No visiem maisījumiem uzlējumus gatavo vienādi: 2 ēdamkarotes sasmalcinātās drogas aplej ar litru verdoša ūdens, 15 minūtes karsē ūdens peldē, nakti nostādina, no rīta izkāš. Dzer pa pusglāzei 4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
Katra maisījuma lietošanas kurss – 3 mēneši. Pēc tam tā vietā ņem nākamo.
Labi palīgi miokardīta ārstēšanā ir vilkābele un mātere – šo augu sula, izvilkumi spirtā vai novārījumi. Savukārt Sibīrijā un Tālajos Austrumos slimības ārstēšanai izmanto zileņu jaunos dzinumus: tos izžāvē ar visām lapām, sasmalcina, 1 ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, 10 minūtes vāra uz ļoti lēnas uguns, pusstundu nostādina, tad izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā.
Oranžais dakteris
Apmeklējot sirdsslimnieku slimnīcā, tradicionāli viņam tiek nesti apelsīni. Un neba velti. Šajos citrusaugļos ir praktiski visas miokarda remontam nepieciešamās vielas: C vitamīns, tiamīns, pektīns, glikozīdi. Tāpēc katru dienu jāapēd vismaz 2 oranžie augļi, bet uz nakti spilvendrānas stūrim var uzpilināt pāris pilienu apelsīnu ēteriskās eļļas.
Jāiztiek bez modinātāja
Vismaz divus mēnešus pēc atveseļošanās jācenšas iztikt bez elektroniskā modinātāja, tā vietā jāpalūdz, lai kāds no ģimenes locekļiem no rīta uzmanīgi pamodinātu.
Zinātnieki pavisam nesen noskaidrojuši, ka mākslīgā skaņa slikti ietekmē nervu un sirds-asinsvadu sistēmu, īpaši rītos. Toties vēlams iegādāties mehānisko sienas pulksteni – tā vienmērīgā tikšķēšana nomierina, turklāt šīs skaņas periodiskums atbilst ideālam sirds muskuļa saraušanās ritmam – 60 sitienu minūtē.
Imunitāte un vēlreiz imunitāte
Diemžēl nekādas profilakses miokardītam nav. Tomēr iespējams novērst atkārtotu saslimšanu. Lai to panāktu, regulāri jāseko imūnsistēmas stāvoklim. Vienkāršākie veidi, kā to izdarīt, ir šādi:
* divreiz gadā – pavasarī un rudenī – vienu mēnesi jālieto aptiekā iegādājamā ehinācijas tinktūra (lietošanas noteikumi norādīti anotācijā);
* pēc izslimotas vīrusu infekcijas 2 nedēļas degunā pilina interferona pulvera šķīdumu (pārdod aptiekā).
Basām kājām pa sniegu
Indiešu jogi apgalvo, ka cilvēkam, kurš katru ziemu 40 dienas pēc kārtas staigā basām kājām pa sniegu, neviena kaite nespēj piemesties. Šādas pastaigas ilgums – no 1 līdz 10 minūtēm. Taču šādam varoņdarbam, protams, laikus jāsagatavojas: vismaz divus mēnešus iepriekš kājas no rītiem jāskalo vēsā, bet pēc tam aukstā ūdenī un pēc procedūras jānosusina sausas.