Bez iesīkstējušā mīta, ka olas paaugstina holesterīna līmeni asinīs, eksistē vēl arī citi. Piemēram…
…tieši olas ļoti bieži ir salmonelozes cēlonis
Par salmonelozes cēloni ola var būt tikai tajā gadījumā, ja ir slikti pagatavota. Nepietekami izcepta vēršacs ar nesacietējušu želejveida olbaltumu vai dzeltenumu ir visriskantākās. Tāpēc olas jāizcep pilnībā, bet vārot tām verdošā ūdenī jāatrodas ne mazāk kā divas minūtes, lai dzeltenums kļūtu līdzīgs vaskam.
Kolīdz dzeltenums vairs nav šķidrs, salmonella ir pagalam. Starp citu, zinoši putnkopji apgalvo, ka salmonellas aizmetņi ir tikai vienā no 7000 jēlu olu. Savu kaitīgo iedarbību salmonella izpauž tikai tad, ja ola glabāta nepiemērotos apstākļos. Un vēl. Lai pasargātos no iespējamām nepatikšanām, pirms pārsit jēlu olu, to ieteicams nomazgāt.
…jēlas olas vīriešiem palielina potenci
Piemēram, slavenais mīlas dēkainis Indriķis IV katru rītu mēdzis izdzert glāzīti konjaka, sajaukta ar olas dzeltenumu. Citi vēsturē zināmie kavalieri priekšroku devuši jēlas olas un tumšā alus maisījumam, bet Kamasūtrā ieteikts pirms nakts mīlas priekiem apēst rīsu biezputru, kas vārīta pienā un kurai pievienotas zvirbuļu olas, cepti sīpoli un medus.
Savukārt mūsdienu zinātne nav atradusi olā nekādas īpašas vielas, kas iespaidotu potenci. Kaut gan bagātais vitamīnu daudzums un olbaltums lieti noderēs arī kvēliem mīlniekiem.
…jo košāks dzeltenums, jo lielāku labumu dod ola
Uzskata, ja vista pietiekami daudz bijusi saulītē, dzeltenumam ir daudz piesātinātāka krāsa. Patiesībā dzeltenuma krāsa atkarīga nevis no saules, bet vistai dotās barības.
Rūpīgas saimnieces mēdz vistām sakapāt zaļās nātru lapas, bet putnu fabrikās tiek dota speciāla piedeva – kantaksantīns. Šo pašu vielu izmantoja arī lašu un foreļu audzētavās, jo tā piešķir zivju gaļai koši oranžo toni. Taču ne tik sen mediķi Eiropā izteikuši brīdinājumu: kantaksantīns var kaitēt cilvēka veselībai, negatīvi iedarboties uz redzi.
…brūnās olas ir garšīgākas un vērtīgākas par baltajām
Patiesībā nekādu principiālu atšķirību nav. Tumšās olas dēj Āzijas, bet baltās – Eiropas šķirņu vistas. Putnkopji dod priekšroku tumšajām olām tikai tāpēc, ka to čaumala ir izturīgāka un tātad tās ir drošākas transportēšanai.
…nav ieteicams ēst olu vakarā, jo kuņģis to slikti sagremo
Tā nav. Mīksti vārītu olu kuņģis sagremo daudz ātrāk un vieglāk nekā cieti vārītu vai ceptu olu. Jo ilgāk ola tikusi termiski apstrādāta, jo ilgāks laiks vajadzīgs arī kuņģim. Taču arī ar cieti vārītu olu tas tiek galā 3 stundās. Tā kā jebkurā gadījumā vakariņot vēlams ne vēlāk kā 2–3 stundas pirms gulētiešanas, ēdienkartē var būt arī ola.