Ne viens vien jau paguvis saaukstēties un saķert iesnas. Kas būtu jāzina par šo tik apnikušo kaiti un jāņem vērā, lai priekšdienās vairs nevajadzēt šņaukāties un šķaidīt.
No kurienes tās uzrodas?
Vīrusi ir ļoti izturīgi un dzīvotspējīgi. Telpās savu aktivitāti tie spēj saglabāt aptuveni trīs stundas, tāpēc saķert iesnas iespējams, pat runājot pa telefonu, ja klausuli pirms tam pie auss turējis nevesels cilvēks. Ar iesnām var aplipt, arī saskaroties ar dažādiem priekšmetiem: durvju rokturiem, kāpņu margām, datora klaviatūru.
Tēlaini vīrusu var salīdzināt ar mikroskopisku sacīkšu mašīnu, kas, neievērojot ceļu, traucas ar ātrumu 140 kilometru stundā – tieši ar tādu ātrumu vīrusi izplatās telpā, kad cilvēks nošķaudījies. Lai arī tie pārvietojas ātri, par laimi, ne pārāk tālu – ne tālāk par četriem metriem.
Diemžēl jāatzīst, ka darba telpās, transportā, veikalos un citās sabiedriskās vietās ar to ir gana, lai vīruss pieķertos.
Ja imunitāte ir novājināta, kas mūsdienās nav nekāds retums, pilnīgi pietiek ar nieka desmit gripas vīrusiem, lai infekcijas uzbrukums cilvēka organismam beigtos ar iebrucēja uzvaru.
Iesnu sabiedrotie
Ķermeņa pārmērīga atdzišana
Tieši tā – ne vien izmirkušās kājas spēj kabatlakatiņu uz ilgu laiku padarīt par galveno neaizvietojamo tualetes piederumu. Kad ķermenis ir pārāk atdzisis, gļotādas nespēj pilnībā darboties un stāties pretī vīrusiem.
Sausais gaiss telpās
Tas sausina rīkles un deguna gļotādu, bet, lai sekmīgi cīnītos ar vīrusiem, tām jābūt gana mitrām. Padarīt telpā gaisu mitrāku nav sarežģīti: var iegādāties speciālus mitrinātājus, var izvietot trauciņus ar ūdeni vai vienkārši uzlikt uz radiatoriem mitrus frotē dvieļus.
Neizgulēšanās
Lai atjaunotos, imūnsistēmai vajadzīgas vismaz piecas stundas – pretējā gadījumā iestājas pārgurums. Savukārt visiem naktsdzīves, stipro dzērienu un cigarešu cienītājiem atpūtai un imunitātes atjaunošanai vajadzīgs vēl ilgāks laiks.
Nepareizs uzturs
Neapzināti savu imūnsistēmu novājina arī visi tie, kas priekšroku dod fast food produktiem. Lai imunitāte spētu pienācīgi turēties pretī vīrusiem, uzturam jābūt bagātam ar vitamīniem un citām organismam nepieciešamām vielām. Augļi, dārzeņi, dabīgās sulas ir pirmie palīgi cīņā ar vīrusiem.
Tabakas dūmi
Tā ir inde ne tikai plaušām, bet arī rīkles un deguna gļotādai, jo tā vairs nespēj aktīvi turēties pretī vīrusiem.
* Daudz retāk vīrusi skar cilvēkus, kas elpo caur degunu. Veselīgā un trenētā deguna gļotāda darbojas kā teicams filtrs – tā aiztur vīrusus un neļauj tiem iekļūt tālāk organismā.
* Teicama profilakse pret daudzām slimībām ir sports. Taču galvenais – nepārcensties un nenodzīt sevi līdz spēku izsīkumam. Pēc treniņa jāizvairās no caurvēja un sasvīdušais apģērbs obligāti jānomaina pret sausu.
* Lai cik savādi tas šķiet, optimistiem slimības met lielāku līkumu nekā pārējiem, toties pesimistiem un melanholiķiem uzbrūk ar joni. Izskaidrojums tam vienkāršs: pesimisti un melanholiķi ir vairāk pakļauti stresiem, bet stresi novājina imunitāti.
Ko darīt?
Jākarsē kājas. Protams, tikai tad, ja ķermeņa temperatūra nav paaugstināta. Šī procedūra palīdz ātrāk atbrīvoties no iesnām, jo pastiprina asinsriti augšējos elpceļos. Jāraugās, lai ūdens temperatūra nebūtu augstāka par 40 ºC, bet procedūras ilgums nepārsniegtu 20 minūtes.
Jādraudzējas ar ūdeni. Ja ir tikai iesnas un nav nekādu citu blakusparādību, palīdz silta vanna – tā neļauj vīrusiem vairoties. Ūdens temperatūra vannā nedrīkst būt augstāka par 37–38 ºC, bet vannošanās ilgums – ne vairāk kā 5 minūtes.
Jāgatavo sālsūdens. Pārbaudīts tautas līdzeklis ir deguna skalošana ar sālsūdeni. Tas ieteicams arī iesnu profilaksei: sālsūdens pozitīvi ietekmē sauso gļotādu, izskalo slimību ierosinātājus un netīrās mikrodaļiņas.