Sparģelis, Eiropas dārzeņu karalis. Septiņas labas receptes

26-04-2023
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Vispirms sparģeļi tika kultivēti Rietumeiropā — Grieķijā, Romā, Spānijā. Antīkā laikmeta ārsti — Dioskorīds, Galēns u. c.— tos ieteica kā diurētisku līdzekli. 15. un 16. gs. sparģeļi parādījās Francijas un Vācijas dārzos kā iecienīti uzturlīdzekļi.

Latvijā sparģeļus savvaļā varētu meklēt smiltājos jūras krastā, piemēram, Kurzemes piekrastē, arī upju krastos. Pārāk daudz vis nebūs, lielākā daļa aug dārzos. Sparģeļu sakneņi ir sulīgi, bet lapas neievērojamas — zvīņveida.

RECEPTES NO JĀŅA ARVĪDA PLAUŽA GRĀMATAS “VESELĪBAS ZĀLĪTES”Screenshot_584

Lapu žāklēs izaug 1–3 cm gari, pavedienveida zariņi — kladoniji. Sparģeļu auglis — sarkana oga. Šie augi sasniedz līdz 150 cm augstumu, izskatās dekoratīvi un būtu lielā skaitā vēlami mūsu dārzos. Sparģeļu dzinumi satur asparagīnu, kālija sāļus, askorbīnskābi, tiamīnu, riboflavīnu, nikotīnskābi, karotīnus.

Ēšanai noderīgi sparģeļu jaunie, dūšīgie dzinumi, kas tikai dažus centimetrus no zemes izlīduši un vēl nav paguvuši izstīdzēt. Tos nogriež, nomazgā, vāra vai sutina, līdz mīksti. Pasniedz ar sviestu.

Sparģeļus lieto pret nieru un aknu slimībām, nierakmeņiem, apgrūtinātas urinēšanas un urīnpūšļa iekaisumiem.

Ja ir urīnceļu iekaisums, tos lietot nedrīkst.

Sparģeļus uzskata par iedarbīgu līdzekli pret impotenci.

Izžāvēti un pulvera veidā sagatavoti ziemai, tie lietojami pa naža galam kopā ar tādu pašu daudzumu cukura.

Sparģeļi palīdz pret zemu asinsspiedienu, aknu un liesas kaitēm.

Sparģeļu zupa
Screenshot_589

4 l ūdens, 200 g sviesta, 50 g miltu, 1 kg sparģeļu, selerijas, 1 pētersīlis, 50 g skāba krējuma, 2 olu dzeltenumi Uzliek uz uguns katlu ūdens ar nebrūninātām dārzeņu saknītēm, vāra pusstundu, sparģeļus notīra, sagriež un vāra atsevišķi mīkstus, cietākus gabalus rīvē caur sietu. Sviestu izkausē, pieliek miltus, izmaisa, pielej sakņu buljonu, vāra 10–15 minūtes, tad pievieno izrīvētus un arī gabaliņos sagrieztus sparģeļus, skābu krējumu, sakultu olas dzeltenumu. Galdā pasniedz ar sakņu pīrāgu.




Sparģeļu salāti

Sparģeļus sagriež gabaliņos, pēc tam sutina nelielā daudzumā sālīta ūdens un notecina caurdurī. Pievieno sarīvētus burkānus, konservētus zaļos zirnīšus, izliek uz šķīvja, apbārsta ar zaļumiem, garnē ar majonēzi vai krējumu, citrona sulu un augļu eļļu.

Sparģeļi sausiņu mērcē

10 sparģeļu dzinumi, 1 ēd. k. kausēta sviesta, 1 ēd. k. sausiņu, 1 zariņš pētersīļu, citronskābe vai citrona sula, sāls Notīra sparģeļus, sasien buntītēs — 5–6 dzinumus katrā — un vāra sālītā ūdenī. Izņem no ūdens, atsien buntītes, liek uz šķīvja ar galviņām uz iekšpusi, izgrezno ar pētersīļu zaļumiem (sevišķi skaisti ir krokainie pētersīļi) un pārlej ar mērci, kas gatavota no kausēta sviesta, apceptiem, samaltiem sausiņiem, pievienojot citronskābi vai — vēl labāk — citronu sulu, kā arī sāli.21

Konservēti sparģeļi

8−10 sparģeļu dzinumi, 1 l ūdens, 1 ēd. k. cukura, 1 ēd. k. sāls Sparģeļus notīra un sasien buntītēs, iemērc verdošā ūdenī, kam pievienots mazliet sāls, vāra, līdz tie pa pusei gatavi, piesardzīgi ievieto caurdurī, atbrīvo no pavedieniem, ieliek burkās ar galvi ņām uz leju, pārlej ar karstu cukura un sāls šķīdinājumu, vāra 5– 8 minūtes, aizvāko burciņas, ievieto kastrolī ar vāji verdošu ūdeni, sterilizē 25–30 minūtes, tad aizvāko pilnīgi.

Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Sautēti sparģeļi

Rūpīgi notīrītus sparģeļus sagriež gabaliņos un novāra sālsūdenī. Kad sparģeļi mīksti, ūdeni nolej un pievieno 1 tējk. miltu, 1 tējk. sviesta un 1 gl. buljona. Visu uzvāra, pieliek skābu krējumu, cukuru un sāli pēc vajadzības.

Sparģeļi ar sieru un rīvmaizi Sagrieztus sparģeļus vāra mazliet sālītā ūdenī mīkstus, izņem no katla un pārlej ar karstu kausētu sviestu, pieliek rīvmaizi. Tad visam uzkaisa sarīvētu Holandes sieru. Pasniedz galdā kā atsevišķu ēdienu.

Sparģeļu pudiņš

500 g sparģeļu, 1 galda maize (400 g), 2 gl. piena, 2 karotes sviesta, 2 olas, sāls Sparģeļus notīra, sagriež puspirksta garumā, vāra uz lēnas uguns pēc iespējas mazākā daudzumā ūdens. Galda maizi sagriež šķēlēs, izmērcē pienā. Sakuļ sviestu, pieliek olu dzeltenumus, pēc tam novārītus sparģeļus un sakultus olu baltumus. Visu sakārto formā, cep krāsnī 3 minūtes. Pasniedz galdā ar visu formu.

Sparģeļi sviestā 1 kg jaunu sparģeļu, 100–150 g sviesta, sāls pēc vajadzības Sparģeļus notīra un sasien buntītēs. Sālsūdenī novāra mīkstus (bet neļauj izjukt). Tad saliek uz garenas bļodas, kura pārklāta ar salveti, ko saloka katrā pusē bļodai. Izkausē sviestu un pasniedz klāt atsevišķā traukā. Pasniedz kā otro ēdienu pusdienās vai vakariņās.

Sakņu zupa ar sparģeļiem

4 l ūdens, 1 selerija, 1–2 sīpoli, 2 pētersīļi, 200 g burkānu, 200 g kāļu, 200 g sparģeļu, 200 g melnsaknes (skorconeras), 2 galviņas puķkāpostu, 200 g zirņu, 200 g sviesta vai eļļas, sāls, skābs krējums pēc vajadzības Saknes notīra, sagriež smalkās šķēlītēs. Burkānus un kāļus vāra pirmos, līdz mīksti, tad pieliek pārējās saknes un vāra uz lēnas uguns, pieliek sviestu un sāli. Pasniedz ar sakņu pīrādziņiem.