Vai osteoporozi var pārmantot? Kalcija normas tās profilaksei

09-06-2019


Kaulu sistēmu var salīdzināt ar mājas nesošajām sienām un ēkas pamatiem: ja tie stipri – stipra un stabila ir visa celtne.

Tāpēc noderīgi šo to vairāk zināt par kaulu biežāko kaiti – osteoporozi. Kāpēc tā veidojas, un vai no tās var izvairīties?

Vai osteoporozi var pārmantot?
Osteoporozi mēdz dēvēt arī par kluso epidēmiju, jo sākotnēji kaitei nav nekādu ārēji pamanāmu simptomu. Gūžas kaula vai potītes lūzums, iespējams, ir pirmās osteoporozes pazīmes. Osteoporoze var būt iedzimta, jo 80% kaulu izturības tiek pārmantota un tikai 20% atkarīga no uztura un dzīvesveida.

Tātad, ja mātei ir osteoporoze, visticamāk, tā būs arī bērnam. Nākamais šīs slimības riska faktors ir nepietiekams kalcija daudzums uzturā.

Kaulus bojā arī smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana. Visbiežāk osteoporoze attīstās, organismam novecojot.

Turklāt sievietēm ir daudz lielāks risks saslimt nekā vīriešiem, jo sievietes kaulu masa ir mazāka un pēc menopauzes iestāšanās olnīcas vairs neizstrādā estrogēnus – hormonus, kas spēcina kaulus.

Risks saslimt ar osteoporozi pastāv arī tad, ja bērnībā, pusaudža gados bijis ar kalciju nabadzīgs uzturs. Osteoporoze apdraud arī tievos, tos, kas maz ēd un kuri daudz vingro.

Ja ķermeņa masa ir mazāka par normālo, samazinās estrogēnu daudzums. Riska grupā ir arī tie, kas sirgst ar Krona slimību – tievās zarnas iekaisumu.

Turklāt Krona slimības gadījumā organismā izdalās ķīmiskas vielas, kas noārda kaulus. Šo slimību mēdz ārstēt ar steroīdhormoniem, bet, ja tos lieto ilgstoši, kauli kļūst trausli.

Cik kalcija vajadzīgs dienā?

Lai kauli saglabātos veseli un stipri, sievietei dienā jāuzņem vismaz 700–800 mg kalcija. Bet tiem, kas pieder osteoporozes riska grupai, vēlams uzņemt 1000 miligramu.

Kaulus stiprina mērena fiziska slodze, jo tā stimulē kaula šūnu atjaunošanos. Droši zināms, ka gados vecākām sievietēm, kas 3 reizes nedēļā veic nelielas, 20 minūtes ilgas pastaigas, kaulu lūzumi mēdz būt daudz retāk.