Ar ko pērsimies pirtī? Uzzini, kāds labums no katras slotiņas

05-02-2018

pirts1
Daudzi ir pārliecināti, ka pirtsslotas izmantošana pirts efektu divkāršo. Un viņiem taisnība. Protams, tā tas arī ir, bet tikai – ja pirtsslotu izmanto ar prātu un saprašanu. Ķermeņa iepēršana ir savdabīga masāža, kas pastiprina asinsriti, vielmaiņu un sviedru izdalīšanos.

Pirtsslotu var siet no jebkura koka vai krūma zariem, arī zālēm, kam labi turas klāt lapas un nav ērkšķu. Izvēloties un kombinējot augus, pastiprinot to pozitīvo ietekmi un novēršot negatīvo, var sagatavot pirtsslotu, kas paaugstina organisma tonusu, izdziedē no noteiktām (galvenokārt saaukstēšanās) slimībām.

Bērzu slota

Bērzu pirtsslota ir vispopulārākā. Tā ir izturīga, lokana, ērta, tai piemīt vesela virkne dziedniecisku īpašību. Šī slota palīdz pret sāpēm, laušanas sajūtām muskuļos un locītavās, tai ir arī nomierinoša iedarbība.

Ozollapu slota
Ar to var lieliski palielināt tvaiku. Ozola pirtsslotu ieteicams izmantot, ja ir dažas ādas slimības (piemēram, slapjā ēde), kā arī, ja stipri svīst kājas un ir taukaina āda. Ozola pirtsslotas sien augustā un septembrī.

Eikaliptu slota

Ņemot vērā eikalipta lapu vērtīgās dziednieciskās īpašības, pirtī var izmantot arī eikalipta slotu. (Vislabākā ir augustā sieta.) To lieto pret muskuļu sāpēm, sasitumiem, sastiepumiem, sāpēm locītavās un saaukstēšanās slimībām. Var pagatavot arī kombinētu pirtsslotu: divus trīs eikalipta zariņus pievieno bērzu vai ozollapu pirtsslotai. Var pievienot arī vērmeles, kumelītes un pelašķus.

Nātru slota

Cilvēkiem, kas cieš no radikulīta, reimatisma vai podagras, ļoti ieteicama nātru pirtsslota. Lai nātre neapdedzinātu, to pagatavo šādi: divas reizes uz divām trim minūtēm nātres pārliek no karsta ūdens aukstā. bet, ja ārstniecības nolūkos vajadzīga dedzinoša procedūra, pirtsslotu uz vienu divām sekundēm iemērc verdošā ūdenī, bet ar to peras tikai, kad āda labi izkarsusi.

Skuju slota

Cilvēki, kam āda ir mazāk jutīga, var izmantot skuju pirtsslotu. Pirms lietošanas to 15–20 minūtes tur verdošā ūdenī, bet peras (5–7 minūtes) tikai pēc tam, ja iepriekš jau pabūts tvaicētavā.

Alkšņu un liepu slota
Pret saaukstēšanos, arī sāpēm muskuļos un locītavās uz pirti droši var ņemt alkšņu vai liepu pirtsslotu.

Paegļu slota
Zināms, ka paeglis satur bioloģiski aktīvas vielas, kas atsvaidzina gaisu un ārstē respiratorās slimības. Tā labi noder arī pret neiralģijām un radikulītu.

Pīlādžu slota
Pīlādžu pirtsslota rada vispārēju tonizējošu iedarbību.

Ķiršu slota

Ļoti patīkama un maiga ir pirtsslota no ķiršu jaunajiem dzinumiem, kurus nogriež vasaras sākumā.

Slotām var izmantot arī kļavu, lazdu, jāņogu un citu koku un krūmu zarus. Pirtsslotas sien vasaras sākumā, kad lapas ir sulīgas, spēcīgas, ar aromātu piesātinātas. Tikai jāpatur prātā, ka zariņi jānogriež sausā laikā.

Pirtsslotas ziemai gatavo šādi: vispirms tās ēnainā vietā viegli apžāvē, tad laukos tās var “paslēpt” siena kaudzē, bet pilsētā glabāt polietilēna maisiņā ledusskapī (ziemā – uz lodžijas vai balkona). Iztvaicēt tās nevajag. Pēc pirts slotu atkal ieliek maisiņā un uzglabā ledusskapī.