Sakairinātas resnās zarnas sindroms – šāda (vai aptuveni šāda) diagnoze savas tiesības eksistēt pieteica apmēram pirms simt gadiem, un slimība ir saistīta ar resnās zarnas darbības traucējumiem. Tā kā ārstiem joprojām nav īsti skaidri cēloņi, kas izprovocē šo sindromu (pat vismodernākās ierīces neuzrāda nekādas novirzes), galvenokārt viņi aprobežojas ar simptomātisku ārstēšanu.
“Savilka vēderu!” – tā parasti mēdz teikt ikviens, sajūtot traucējumus kuņģa-zarnu traktā. Kā pateikt, ka vainojams tieši sakairinātās zarnas sindroms un nevis gastrīts vai, piemēram, saindēšanās?
Pirmais (iespējams, arī pats galvenais) simptoms ir tas, ka naktīs kaite cilvēku absolūti netraucē.
Otra raksturīgākā pazīme, kas praktiski nemēdz būt citu kuņģa-zarnu trakta slimību gadījumos, ir vēdera uzpūšanās un spīlēšanas sajūta, ko pavada vieglas velkošas sāpes (visas nepatīkamās sajūtas sākas no rīta, kad cilvēks pamodies). Bet, ja pēc visa minētā (parasti dienu vai divas) sākas problēmas ar vēdera izeju (aizcietējums, viegla vai stipra caureja) – var droši apgalvot, ka pie vainas ir sakairināta resnā zarna.
Reizēm pēc dienām divām vai trim viss it kā pāriet pats no sevis, taču vairumā gadījumu nelāgās sajūtas turpinās trīs četrus mēnešus. Bet tas jau ir bīstami veselībai, jo regulāri aizcietējumi var izraisīt organisma saindēšanos ar toksīniem, hemoroīdu veidošanos, savukārt regulāras caurejas noved pie organisma atūdeņošanās un kālija deficīta.
Samērā bieža sakairinātas resnās zarnas sindroma komplikācija ir kuņģa-zarnu trakta erozija un dažādi kolīti.
Diemžēl šī ir viena no tām kaitēm, kas pieķeras uz visu atlikušo mūžu: ja tai izdevies cilvēku sagūstīt, no saviem apskāvieniem vairs vaļā nelaidīs. Tāpēc vienīgais veids, kā ar to cīnīties, ir ātra palīdzība sāpju lēkmju un meteorisma gadījumā neatkarīgi no atrašanās vietas (darbā, transportā, mājās) un saasināšanās profilakse.
Sāpju lēkmju mazināšanai vienmēr jānēsā līdzi spazmolītiķi: nošpa, metacīns vai kāds cits līdzeklis. Caurejas gadījumā palīdzēs pretdiarejas preparāti, bet meteorismu savaldīs aktivētā ogle.
Par aizcietējumu var teikt, ka tas ir sociāli mazāk bīstams, jo vienmēr var paciesties līdz mājām, kur var ieņemt kādu vēdera izeju mīkstinošu līdzekli vai iztaisīt silta ūdens klizmu.
Uzmanību! Medikamenti jālieto tikai kā ātras palīdzības līdzekļi, lai iespējami straujāk panāktu vēlamo efektu. Nekādā gadījumā nedrīkst zarnu traktu ar tiem lutināt regulāri. Tāda rīcība rosinās citas kaites – gausa zarnu trakta sindroma attīstību.
Pēc gada vai diviem zarnu trakts kļūs tik slinks, ka bez pierastajām tabletēm un procedūrām nespēs iztikt un praktiski pārstās darboties patstāvīgi.
Turpinājumu lasi nākamajā lapā!