Cilvēks ir unikāls dabas veidojums. Piemēram, neviens, pat vismodernākais ķīmiskais uzņēmums netiktu galā ar tiem uzdevumiem, kādus nākas risināt mūsu gremošanas sistēmai. Taču tajā pašā laikā šī sistēma ir ļoti ievainojama, jo tai nākas pārstrādāt visu, ko apēdam: organismam svešas vielas, kas par savām kļūst, tikai pateicoties šīs sistēmas darbībai.
Tāpēc jebkuri, pat niecīgākie traucējumi gremošanas orgānu darbībā kļūst par daudzu problēmu cēloni. Dažas slimības, piemēram, tievās zarnas iekaisumu, veiksmīgi spēj uzveikt ārstniecības augi.
Īpašās uzmanības zona
Kā zināms, tievā zarna piedalās itin visos gremošanas procesa posmos, uzsūkšanās un barības pārvietošanās procesu ieskaitot. Tievajā zarnā tiek izstrādāti fermenti, kas kopā ar aizkuņģa dziedzera un žultspūšļa sintezētajiem fermentiem veicina uzņemtā ēdiena sadalīšanu atsevišķos komponentos. Tur notiek arī sagremoto produktu uzsūkšanās asins un limfas kapilāros.
Īsāk sakot, uz tievās zarnas pleciem gulstas ļoti liela slodze, un bieži vien tā neiztur. Diskomforts, kas tādās reizēs rodas tievajā zarnā, iesākumā nekādas īpašās sāpju sajūtas cilvēkam nerada, ja arī traucē, tad periodiski. Taču ignorēt šīs izpausmes nedrīkst, pretējā gadījumā agrāk vai vēlāk sevi pieteiks enterīts – tā mediķi sauc tievās zarnas gļotādas iekaisumslimību ar gremošanas un uzsūkšanās funkciju traucējumiem.
Daudzveidīgs un bīstams
Enterīts mēdz būt dažāds. Piemēram, infekciozais vai vīrusu attīstās salmonelozes, bet dažkārt – arī gripas gadījumā; alimentārais – no pārēšanās, gļotādu kairinošu garšvielu un stipru alkoholisko dzērienu lietošanas; bet toksiskais – pārtikas produktos esošo indīgo vielu ietekmē.
Agrīnā stadijā atklātu enterītu var likvidēt ar ārstniecības augu starpniecību, turklāt ļoti ātri – ārstēšanās prasīs aptuveni tikai nedēļu. Bet, ja iekaisums ielaists, izārstēt slimību nebūs viegli – enterīts var pāriet hroniskā formā, kas jau draud ar tādām nepatīkamām lietām kā čūlu veidošanos vai zarnu trakta atrofiju.
Izvēloties ārstniecības augus, jāņem vērā to iedarbība uz zarnu motoriku: ir augi, kas izmantojami, ja ir nosliece uz aizcietējumu, ir arī tādi, kas jāizraugās, ja ir pretēja nosliece.
Veselības sargi
Lai uzvarētu enterītu, lieti var noderēt tādi populāri dziednieciski līdzekļi kā linsēklas, kurām piemīt teicama pretiekaisuma iedarbība, vai parastais pelašķis, kas ir nepārspēts brūču dziednieks. Citiem vārdiem sakot, mātei Dabai ir daudz veselībai vērtīgu augu.
Lieliski ar tievās zarnas iekaisumu tiek galā melleņu un meža zemeņu lapas un ogas, kumelītes, čaga un alkšņu čiekuriņi. Alkšņi ir ļoti izplatīti, tie aug grāvmalās, mežmalās, ūdenskrātuvju tuvumā un tiek uzskatīti par mazvērtīgiem kokiem un krūmiem. Taču dabā vērtīgs ir viss. Un nelielie čiekuriņi (aptuveni 2 cm gari) ir vienkāršs, toties efektīvs zarnu trakta ārstēšanā. Savaldīt un novērst iekaisumu, sakārtot gremošanas procesu – to alkšņu čiekuriņi spēj bez pūlēm.
Līdzekli gatavo šādi:
* 2 ēdamkarotes augļkopu ieber emaljētā katliņā, aplej ar glāzi karsta vārīta ūdens, 15 minūtes karsē ūdens peldē, tad 45 minūtes nostādina, izkāš un pielej vārītu ūdeni līdz 200 ml. Dzer pirms ēšanas.
Lai alkšņu čiekuriņu dziedniecisko iedarbību pastiprinātu, tos nereti mēdz sajaukt ar citiem ārstniecības augiem (piemēram, zalkšu sūrenes sakneņiem attiecībā 2:1).
Meža retējs
Par meža retēju droši var teikt: neskati augu pēc lieluma – sīks, taču varens. Kāda sena leģenda vēsta, ka reiz pie dieves Floras atnācis mazs dzeltens ziediņš un sūdzējies, ka esot pavisam necils: neesot skaistu sudrabotu lapu, kātiņš – pavisam tieviņš un pat ziedlapiņu mazāk nekā citiem retējiem.
Uz to Flora viņam atbildējusi: “Neskumsti, mazais! Lai arī neesi īpaši daiļš, tieši tevi visu citu brāļu un māsu vidū vienmēr meklēs cilvēki, jo vienīgi tu spēsi viņiem sniegt nenovērtējamu labumu!” Tā arī ir – meža retēja saknes satur ļoti daudz vērtīgo vielu, un ne velti mēdz teikt, ka tas ārstē gastrītu, prostatītu un citas kaites. Daudzu tautu medicīnā šis augs jau izsenis izmantots pret jebkurām kuņģa-zarnu trakta kaitēm, enterītu ieskaitot.
* Ēdamkaroti žāvētu meža retēja sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 10 minūtes vāra, stundu nostādina slēgtā traukā, tad izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 2 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Ārstēšanās kurss – divas nedēļas. Tad pāris nedēļu jāpāriet uz citu augu līdzekļiem, bet pēc tam kursu var atkārtot.
Zilā kāpnīte
Pie mums savvaļā zilā kāpnīte sastopama reti, lielas audzes tā neveido. Galvenokārt to kultivē – kā ārstniecības, dekoratīvu un nektāraugu. Zilās kāpnītes saknes ir tikai nedaudz resnākas par cilvēka matu, tāpēc nav viegli tās atdalīt no citu līdzās esošo augu saknēm. Taču pūles ir tā vērtas.
Zilas kāpnītes saknes ir bagātas ar saponīniem, makro- un mikroelementiem, un to nomierinošā iedarbība ir 10 reižu lielāka nekā baldriāniem. Taču tā nav auga vienīgā izcilā īpašība, kuras dēļ tas tiek godāts.
Zilajai kāpnītei piemīt arī ārkārtīgi spēcīga pretiekaisuma un dziedējoša iedarbība. Klasisks kuņģa čūlas un tievās zarnas iekaisuma ārstēšanas piemērs ir, kad pirms ēšanas slimniekam dod dumbrāju zaķpēdiņu uzlējumu, ko kopš seniem laikiem lieto pret vēdergraizēm, vēdera uzpūšanos un grēmām, bet pēc ēšanas – zilās kāpnītes uzlējumu.
Dumbrāju zaķpēdiņu uzlējumu gatavo šādi:
* ēdamkaroti drogas ieber emaljētā katliņā, aplej ar glāzi karsta vārīta ūdens, uzliek vāciņu un 15 minūtes karsē ūdens peldē. Pēc tam pielej vārītu ūdeni līdz 200 ml. Uzglabā vēsā vietā ne ilgāk kā 2 diennaktis. Dzer pa 1/4 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas.
Zilās kāpnītes uzlējumu gatavo šādi:
* tējkaroti drogas aplej ar glāzi karsta ūdens, 2 stundas nostādina un lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas. Devu nedrīkst pārsniegt, jo tad augs var izraisīt sliktu dūšu.
Ārstniecības ancītis un kazroze
Par ārstniecības ancīti var teikt, ka tas ir universāls dziednieks, bez kura neiztikt arī enterīta ārstēšanā. Auga dziednieciskās īpašības ir tik spēcīgas, ka tas palīdz pat onkoloģijas gadījumos.
Ieteicams lietot ārstniecības ancīša lakstu pulveri (naža galu 3–4 reizes dienā) vai pagatavot uzlējumu:
* 3 ēdamkarotes žāvētu sasmalcinātu lakstu ieber termosā, aplej ar puslitru verdoša ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Dzer pa pusglāzei 3–4 reizes dienā (vēlams saldināt ar medu).
Kazroze ir necils augs, kas tajā pašā laikā spēj aizstāt vai visu aptieku. Uzlējums, pagatavots no kazrozes ziediem un lapām (ēdamkarote uz 200 ml verdoša ūdens), sekmēs enterīta ārstēšanas procesu. To drīkst dzert bez ierobežojuma.