Lai labi justos savā mājoklī, pirmām kārtām jāzina dažas pavisam vienkāršas lietas par savu organismu. Piemēram, cik siltai jābūt telpai (dzīvoklī jābūt ne mazāk par 18 un ne vairāk par 24 grādiem). Svarīgs ir arī gaisa mitrums. Nosacītajam mitrumam ir daudz lielāks diapazons – tas var svārstīties no 30 līdz pat 70%.
Taču jebkurā gadījumā gaiss nedrīkst būt sastāvējies – optimāls tā kustības ātrums dzīvoklī ir 0,2 metri sekundē. Ja logi ir cieši aizvērti, var istabas stūrī nolikt un ieslēgt parasto ventilatoru. Savukārt lasīšanai un darbam ar dokumentiem nepieciešams ideāls apgaismojums – to nodrošina 60 vatu spuldzīte tieši virs galda.
Vai darba kvalitāti ietekmē troksnis?
Protams, ka ietekmē. Viens no komforta galvenajiem nosacījumiem ir trokšņa līmenis. Kā liecina dažādās valstīs veiktie pētījumi, paaugstināts troksnis par 2,4% var paātrināt sirdsdarbību, gandrīz par 4% pazemināt apetīti, par 4,5% veicināt miega traucējumus. Aptuveni tāpat palielinās cilvēka uzbudinātība.
Taču, kā izrādās, arī absolūts klusums uz organisma vispārējo fizioloģisko stāvokli iedarbojas visai negatīvi. Pirmām kārtām tas izraisa neapzinātu nomāktību un depresiju. Tas viss liecina, ka trokšņu līmenim dzīvoklī vai darba vietā jābūt 10–65 decibelu robežās. Izsakoties saprotamāk, troksnim jāsvārstās robežās starp vējā šalcošu lapu vēdām līdz pusotra metra attālumā stāvoša cilvēka balss skaņai.
Kā sevi pasargāt no pastiprināta trokšņa?
Ja dzīvokļa sienas klāj tapetes, zem tām var palikt kādu skaņu slāpējošu vai skaņu izolējošu materiālu, piemēram, korķi. Skaņu izolējošos materiālus var iegādāties būvmateriālu veikalos.
Sarežģītāk ir ar logiem. Ja galvenais trokšņu avots ir tieši logi, vienīgā izeja ir nomainīt tos pret skaņu necaurlaidīgajiem pakešu logiem.
Vai dzīvoklī ir vajadzīgi augi?
Pat ja jūsu logi ir vērsti uz parku un jūs regulāri un kārtīgi vēdināt telpas, zaļumi uz palodzes ir vienkārši nepieciešami. Jebkuri, sākot no puķēm un beidzot ar dillēm un pētersīļiem. Svaigumu un skābekli, ko tie dod, ir grūti pārvērtēt, īpaši, ja gaiss telpās, kur cilvēks pastāvīgi uzturas, ir tālu no ideālā.