Slavenā zeltsakne, žeņšeņš, eleuterokoks – adaptogēni. Ko tas īsti nozīmē, kad lietot?

08-01-2018

eleuterokoks

Stresi, hronisks nogurums, slikta ekoloģija… Kā lai cilvēks pilnvērtīgi strādā un atpūšas, ja izsīkuši spēki. Iespējams, tieši tādēļ, lai uzmundrinātos, vairotu dzīves tonusu un stiprinātu imunitāti arvien biežāk tiek lietoti īpaši medikamenti stimulatori – adaptogēni. Skanīgs vārds. Bet ko tas nozīmē un kādas vielas šai grupai pieder?

Adaptogēni palīdz organismam adaptēties (pielāgoties) tiem vai citiem, biežāk nelabvēlīgiem apstākļiem. Tās ir augu un dzīvnieku valsts izcelsmes vielas, kurām vienlaikus ir kā stimulējoša, tā arī tonizējoša iedarbība. Medicīnā tās tiek izmantotas jau kopš seniem laikiem.

Patiesībā adaptogēnu nav nemaz tik daudz – ne vairāk kā piecdesmit, no kuriem visizplatītākie ir aptuveni desmit. Tie ir zelta sakne, bišu māšu peru pieniņš, ziedputekšņi, eleuterokoks, žeņšeņs, leizeja u.c.

bisu masu peru pienins

Daudzi par tiem ir ne tikai dzirdējuši, bet vismaz reizi dzīvē arī lietojuši, piemēram, eleuterokoka vai žeņšeņa tinktūru, ziedputekšņus vai peru pieniņu. Aptiekas plauktos šie preparāti nav retums. Un ne tikai tur. Arī veikalos, kuros tiek pārdots medus, var nopirkt biškopības produktus, no kuriem vairumam ir stimulējoša iedarbība uz organismu.

Bet kādā veidā šī iedarbība notiek joprojām ir līdz galam neizzināta mīkla. Daba cieši glabā savus noslēpumus un zinātniekiem vēl nav izdevies pilnībā atminēt šo vielu iedarbības mehānismu. Zināms tikai, ka tās kaut kādā veidā ietekmē DNS biosintēzi un aktivizē vielmaiņu, bet to uzbūve līdzinās dzimumhormoniem.

Praktiski visi adaptogēni tiek pārdoti bez receptes, tāpēc loģisks ir jautājums: vai pirms sākt tos lietot, nepieciešams konsultēties ar ārstu? Protams, šāda konsultācija ir ļoti vēlama. Bez konsultācijas adaptogēnus nevajadzētu lietot ilgāk par 2–3 nedēļām, maksimums – mēnesi. Kāpēc? Tāpēc, ka ilgāka nepārtraukta lietošana, nezinot, kādas pārmaiņas norit organismā, var veselībai arī kaitēt.

Otrs svarīgs jautājums ir: kādos gadījumos adaptogēnus ieteicams lietot. Vēl nesenā pagātnē tos ieteica cilvēkiem, kas strādā ekstremālos apstākļos, kam ir liela fiziskā vai nervu slodze, paaugstinātas radiācijas apstākļos, ja ir liels karstums vai aukstums u. tml. Bet tagad arvien vairāk šīs vielas sāk izmantot arī tie cilvēki, kas vienkārši grib celt dzīves tonusu, nepieļaut dažādas kaites (to skaitā arī gripu) vai arī atvieglot kādas slimības gaitu.

Arī šajos gadījumos ieteicams vispirms konsultēties ar ārstu, jo tikai viņš katrā konkrētā gadījumā var ieteikt piemērotāko līdzekli. Piemēram, mediķi novērojuši, ka vienreizēja eleuterokoka vai žeņšeņa deva uz pusi samazina kļūdu daudzumu teksta ievadītājām, kas liecina par uzmanības un koncentrēšanās spēju palielināšanos.

Nolemjot lietot adaptogēnu patstāvīgi, bez konsultācijas, jāsāk ir ar nelielu devu un uzmanīgi jāieklausās savā organismā: kā tas atsauksies. Ja pašsajūta pasliktinās, preparāta lietošana nekavējoties jāpārtrauc. Jāteic, ka adaptogēni ir visai mīklainas vielas: piemēram, eleuterokoks sev piemītošo īpašību ziņā ir līdzīgs žeņšeņam, taču vienam cilvēkam vairāk palīdz pirmais, bet citam – otrais. Tāpēc katram jāatrod savs adaptogēns.

Bez tonusa celšanas adaptogēni uzlabo garastāvokli, miega kvalitāti, jaunas informācijas iegaumēšanu, bet, pats galvenais, gandrīz visas šīs vielas paaugstina imunitāti. Tieši tāpēc nereti šos līdzekļus sauc arī par imūnmodulatoriem vai imūnstimulatoriem. Savukārt kļūdās visi tie, kas domā, ka adaptogēni ir tas pats, kas dopings. Dopinga un adaptogēnu iedarbība uz organismu ir atšķirīga. Ja dopings liek cilvēkam rauties līdz spēku izsīkumam bez miega un atpūtas, tad adaptogēni tikai mobilizē cilvēka spēka rezerves.

zensens
Adaptogēnus lietot ir bīstami:

* bērniem un pusaudžiem līdz 16 gadu vecumam, jo šie preparāti paātrina dzimumbriedumu. Izņēmuma gadījumos viņiem šos preparātus var ordinēt tikai ārsts;

* ja ir infekcijslimība akūtā formā;

* ja ir traucēta centrālās nervu sistēmas darbība un paaugstināta nervu uzbudinātība;

* hipertonijas un aritmijas gadījumā;

* karstā laikā un pirms pirts vai saunas apmeklējuma, jo adaptogēniem piemīt arī īpašība paaugstināt ķermeņa temperatūru.

Adaptogēnus lietot ieteicams:

* ja darbs prasa 10 un vairāk stundu diennaktī;

* ja visa darbdiena tiek pavadīta pie datora;

* sportistiem profesionāļiem;

* ja pasliktinājusies atmiņa;

* cilvēkiem, kuriem bieži nākas mainīt laika joslas un kuri slikti panes tālus ceļojumus;

* uzturoties gripas vai kādas citas slimības epidēmijas zonā;

* ja darbs saistīts ar elektromagnētiskā lauka, augstfrekvences u.c. starojuma avotiem.

zeltsakne
Augu valsts populārākie adaptogēni

Zelta sakne
Viens no visspēcīgākajiem stimulatoriem. Paaugstina darbspējas, ātri noņem nogurumu, novērš neirastēnijas simptomus, normalizē pazeminātu asinsspiedienu, vairo potenci un palīdz asinsvadu sistēmai veģetatīvās distonijas gadījumā.

Mandžūrijas arālija
Rosina apetīti un vairo organisma pretošanās spējas infekcijām. Lieto arī ādas slimību – psoriāzes, ekzēmas, dermatītu u.c. – gadījumos.

Ķīnas citronliāna
Uzlabo sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmu darbību, paaugstina redzes asumu naktī un fiziskās darbspējas, normalizē arteriālo spiedienu.

Žeņšeņs un eleuterokoks
Iedarbības ziņā uz organismu ir ļoti līdzīgi. Aktivizē audu elpošanu, stimulē endokrīno un nervu sistēmu, paaugstina noturību pret radiāciju, ieteicami pret nogurumu, anēmijas un diabēta gadījumā, depresijas laikā un pēc smagas slimības.

Mūmijs
Mūmijam piemīt pretmikrobu īpašības, tas paaugstina organisma aizsargspējas, paātrina brūču un lūzumu sadzīšanu, vairo eritrocītu daudzumu asinīs.