Austrumu atveseļošanās metožu lietpratēji ir pārliecināti: pārdzīvot laiku ar tai raksturīgajām dabas kaprīzēm var palīdzēt ājurvēda – atveseļošanās sistēma, kas ārstē bez zālēm.
Pavasara slapjdraņķī – karsts ēdiens
Ne velti tulkojumā no senindiešu valodas “ājurvēda” nozīmē “zinātne par dzīvi”, dzīvi harmonijā ar dabu, kurā, tāpat kā mūsu organismā, katrā sezonā dominē noteikta stihija. Martā un aprīlī, kas indiešu un tibetiešu medicīnā sakrīt ar pavasari, valda “Kafa” – auksts, visu pārņemošs slapjdraņķis, kas atdzesē mūsu ķermeni un dvēseli, izraisa pavasara saaukstēšanos, uroģenitālās sistēmas iekaisumslimību un reimatisko kaišu saasināšanos. Lai šo slimības rosinošo pārejas periodu padarītu “siltāku un sausāku”, ir jāsasildās, ar karstu ēdienu jāiededz iekšējā uguns.
Saskaņā ar indiešu un tibetiešu medicīnu, katrai “ēdamlietai” piemīt viena no sešām garšām: skāba, sāļa, asa, salda, rūgta un savelkoša. Pirmās trīs karstumu pastiprina, trīs pēdējās – cilvēka no iekšienes atvēsina. Pamatojoties uz šo principu, austrumu atveseļošanas sistēmu speciālisti arī iesaka veidot ēdienkarti. Pēc ājurvēdas atzinuma, pavasarī pats piemērotākais ēdiens ir putras (īpaši miežu un auzu). Pirms gatavošanas putraimus ieteicams nedaudz apžāvēt vai viegli apcept uz sausas pannas.
Tiem, kas nevar iztikt bez gaļas, priekšroka dodama aitas gaļai (pēc austrumu klasifikācijas, tā ir viena no viskarstākajām), arī zivīm un ūdensputnu gaļai (tajos ir daudz tauku, kas aizdedzina iekšējo uguni). Toties cūkgaļa ir “auksts” produkts, tāpēc gatavojot to, piparus var izmantot dāsnāk. Arī tie šajā sezonā ir īsti vietā, jo pavasarī dominē kā karstie (krustnagliņas, pipari, kardamons, kurkuma, ingvers), tā rūgtie (vērmeles, bārbele, kadiķu ogas) garšaugi, un tos, pakāpeniski devu palielinot, var pievienot jebkuram ēdienam.
Tēja ar ingveru. Tikai ne vīns!
Piemeklēt pavasara ēdienam atbilstīgus dzērienus nav grūti. No alkoholiskajiem dzērieniem (mēra robežās, protams), tie var būt sildošie kadiķu degvīns, viskijs, rums, džins vai piparu uzlējums, kas palīdz stāties pretī pavasara kaitēm, ko nekādi nevar teikt par konjaku un vēl jo mazāk par vīniem (arī pašiem izmeklētākajiem).
Protams, aizmirst nedrīkst arī tēju. Tikai pavasarī tai ieteicams pievienot šķipsniņu ingvera, bet kafijai – kardamonu (noder arī krustnagliņas, kanēlis un muskatrieksts).
Pirts un aromāti
Lielisks papildinājums pavasara karstajai virtuvei ir pirts. Taču, ja rudens un ziemas periodā ājurvēda iesaka krievu pirti, tad pavasarī vairāk piemērota ir karsta, sausa sauna.
Ignorēt nevajadzētu arī aromātus. Tāpat kā ēdieniem un dzērieniem, sildošas un atvēsinošas īpašības piemīt arī visam, ko ostām. Kuras no smaržām rada vislielāko siltuma, prieka un mājīguma sajūtu? Visticamāk tie ir skujkoku aromāti. Uz tiem tad arī jāorientējas, bet papildus noderēs arī rozmarīna, krustnagliņu, kalmju un mazā mārsila aromāts.
Derīgi zināt
Indiešu un tibetiešu medicīnā zāles var būt jebkas, tāpēc tās vienmēr ir pie rokas.
* Krustnagliņas teicami ārstē sāpošu kaklu. Tās vienkārši jāsajauc ar cukuru un jāpakošļā.
* Piemetušās iesnas? Tad rūpīgi jāsaberž kalmju sakne, jāizsijā caur smalku sietiņu un pēc tam šis pulveris jāieelpo.