Taukainās hepatozes gadījumā aknu šūnās dienu no dienas uzkrājas tauki. Pakāpeniski tas noved pie šā svarīgā orgāna darbības traucējumiem, kas savukārt rada dažādus sarežģījumus.
Ja slimību neārstē, aknas var pilnībā noārdīties, un organisms zaudēs savu galveno bioķīmisko laboratoriju un attīrīšanas staciju, un sāksies organisma vispārēja saindēšanās.
Cēloņi, kas var izraisīt kaites attīstību, ir dažādi:
* pastiprināta alkohola lietošana,
* stipras saindēšanās,
* olbaltumvielu trūkums organismā,
* ilgstoša badošanās,
* strikts veģetārisms,
* liekais svars,
* dažu medikamentu lietošana (kortikosteroīdi, estrogēni, tetraciklīna grupas antibiotikas),
* vīrusu un baktēriju izraisītas infekcijas, dažas endokrīnās un gremošanas sistēmas slimības.
Jārēķinās ar to, ka taukainās hepatozes ārstēšana ir ilgstošs process, kura svarīgākā sastāvdaļa ir – atbilstīga diēta.
Drīkst lietot:
veģetāras, augļu, piena un sakņu buljonā vārītas putraimu zupas, liesu gaļu, vārītu putnu gaļu un zivis, vienu olu 2–3 dienās, pienu, rūgušpienu, kefīru, biezpienu (līdz 200 g dienā), putras un miltu ēdienus, nobriedušu baltmaizi un rupjmaizi, nogatavojušos augļus un ogas (izņemot skābās), ievārījumu, svaigus dārzeņus (īpaši burkānus un bietes), zaļumus, medu, cukuru (līdz 70 g dienā), dārzeņu un augļu sulas, vāju tēju, sviestu (līdz 10 g dienā), augu eļļu (20–30 g dienā), sāli (ne vairāk kā tējkaroti dienā).
Maltīte jāietur piecas reizes dienā.
Nedrīkst lietot:
subproduktus (aknas, smadzenes, nieres), speķi, sēnes, pākšaugus, spinātus, skābenes, sīpolus, smalkmaizītes, treknu gaļu un zivis, ceptus, asus un kūpinātus produktus, stiprus buljonus, pikantas garšvielas, etiķi, konservus, saldējumu, kakao, gāzētos un spirtotos dzērienus, šokolādi.
Lai mazinātu atkārtotas taukainās hepatozes attīstību, reizi 4 mēnešos nepieciešams viens 2–3 nedēļas ilgs hepatoprotektoru (esenciale forte, LIV-52, B12 vitamīna vai citu preparātu) kurss.
Papildus ārsta ieteiktajai medikamentozajai ārstēšanai var lietot arī ārstniecības augu uzlējumus.
Receptes lasi nākamajā lapā!
* Sajauc helēniju ālantes saknes, piparmētras un drudzeņu lakstus (pa 4 ēdamkarotēm no katra), kalmes saknes (3 ēdamkarotes), bērza pumpurus, māteres lakstus, pienenes un vārpatas saknes (pa 2 ēdamkarotēm no katra).
* Sajauc lakricas saknes un avenes lapas (pa 3 ēdamkarotēm no katra), ārstniecības amoliņa, lakaču un brūngalvītes lakstus (pa 2 ēdamkarotēm no katra), arālijas saknes un bruņu ķiverenes saknes (pa 1 ēdamkarotei no katras).
* Sajauc ceļtekas, avenes, nātres lapas, trejdaivu sunīša lakstus un parastās vīgriezes ziedus (pa 2 ēdamkarotēm no katra), pavasara adonīsa saknes, lakaču un trejkrāsu vijolītes lakstus, deviņvīruspēka ziedus un diļļu augļus (pa 1 ēdamkarotei no katra).
Gatavo vienādi.
* Divas ēdamkarotes žāvētā sasmalcinātā maisījuma aplej ar 1 litru verdoša ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Dzer pa pusglāzei 5 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Kurss – viens mēnesis. Pēc 2 nedēļu pārtraukuma kursu atsāk, bet jau ar citu maisījumu. Pilns ārstēšanās kurss – 1–1,5 gadi.
Uzmanību! Ja ārsts izrakstījis medikamentus, nedrīkst aizmirst, ka starp zāļu un augu maisījuma lietošanu jāievēro 30–40 minūšu pauze.