Aknu kolikas. Kā pasargāt sevi no šīs kaites?

21-08-2018
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Nereti pēc negausīgas maltītes neciešamas sāpes sagādā aknu kolikas. Kā pasargāt sevi no šīs kaites?

Galvenie aknu koliku vaininieki ir trekns ēdiens, pārēšanās, asas garšvielas, alkohols. Kolikas var izprovocēt arī negatīvas emocijas, stress, liela fiziskā slodze, darbs, kas tiek veikts saliektā pozā, un pat braukšana pa sliktu ceļu. Sievietēm tās nereti sakrīt ar kritiskajām dienām vai parādās pēc dzemdībām.

Daudzi uzskata, ka aknu kolikas liecina par žultsakmeņiem. Tā arī ir. Visbiežāk kolikas izraisa akmeņi, kas traucē žultij brīvu atteci. Asās sāpes sākas spēji, galvenokārt naktī, labajā paribē. Reizēm tās atstarojas labajā plecā un lāpstiņā, kaklā, no labās puses paribes izplatās pa visu vēderu. Sāpes var būt nepārtrauktas un lēkmjveida.

Pēc lēkmes reizēm mēdz būt vemšana, kas diemžēl nekādu atvieglojumu nesniedz. Slimnieks kļūst uzbudināts, bāls, nosvīst, nepārtraukti cenšas atrast ērtāku pozu.

Ko darīt, lai šīs nepatīkamās sajūtas nepiemeklētu?

Pirmkārt, nepadoties kārdinājumam un atturēties no trekniem, asiem un vircotiem ēdieniem, ierobežot alkoholu. Uzturā vairāk jālieto šķiedrvielām bagāti svaigi dārzeņi un augļi.

Jāierobežo arī produkti, kas bagāti ar holesterīnu. To vietā labāk izvēlēties zivis. Piemēram, Aļaskas iedzīvotāji, kuru uzturā dominē treknas zivis, praktiski nezina, kas ir žultsakmeņi.

Otrkārt, zinot, ka paredzamas viesības, kur gaidāms bagātīgi klāts galds, jau iepriekš jāpagatavo īpaša tēja:

* sajauc pa tējkarotei kumelītes, asinszāli, māteres, deviņvīruspēku un mežrozīšu paaugļus. Maisījumu aplej ar puslitru verdoša ūdens, brīdi nostādina, tad izkāš. No rīta tukšā dūšā izdzer 2/3 glāzes un tikpat arī vakarā. Tējai jābūt istabas temperatūras.

Vispār jācenšas vairāk dzert – diennaktī 1,5–2 litrus šķidruma. Ūdens šķīdina žulti. Jauni akmeņi neveidojas, bet esošie – nepalielinās.

Kāpēc žultsakmeņi vispār veidojas? Tāpēc, ka labi noregulētajā organisma apgādē ar žulti ir viena vāja vieta – kad žults uzkrājas žultspūslī, tā nogulsnējas. Sākotnēji veidojas sabiezējumi, pēc tam – akmeņi. Tie mēdz būt dažādi, bet galvenokārt tiem ir holesterīna izcelsme. Holesterīna akmeņi ir 80–85% slimnieku.

Ir vairāki cēloņi, kāpēc žults piesātinās ar holesterīnu, un galvenais ir liekais svars, aizraušanās ar pārtikas produktiem, kuros ir daudz holesterīna.

Holesterīna akmeņi ir visu attīstīto valstu ieguvums. Vietās, kur dominē veģetārais uzturs, ar holesterīnu un žultsakmeņiem cilvēki sirgst reti. Un vēl – problēmas ar lieko svaru.

Vairākums cilvēku visiem spēkiem cenšas atbrīvoties no liekajiem kilogramiem un laiku pa laikam ierobežo sevi ar visādām diētām. Lai cik savādi tas šķistu, bet risks, ka varētu izveidoties žultsakmeņi, tieši šajā laikā ir vislielākais.