Akvārijs mājās. Miers, relaksācija, dziedniecisks efekts

23-08-2017

akvarijs2

Tūkstošiem cilvēku pasaulē diendienā priecājas par skaistajām akvārija zivtiņām un bez emocionālās baudas, ko šī nodarbe sniedz, kļūst arī mierīgāki un piemirst ikdienas problēmas. Akvārijs rada īpašu noskaņu, tajā skaitā arī psiholoģisko. Turklāt tā iemītnieces spēj cilvēku izārstēt no vairākām kaitēm.

Vispārzināms, ka, paskatoties uz četrkājaino vai spārnoto mājas iemītnieku, var diezgan precīzi noteikt tā īpašnieka raksturu. Taču ne visi zina, ka diezgan daudz par cilvēku var pastāstīt arī viņa izteiktās simpātijas vai antipātijas pret to vai citu mājdzīvnieku.

Piemēram, klusējošajām akvārija zivtiņām priekšroku dod divu kategoriju cilvēki. Pirmā grupa ir aktīvie, emocionālie un temperamentīgie ļaudis, kas, skatoties uz rāmi peldošajām zivtiņām, nomierinās. Otrai grupai pieder oriģinālie un nedaudz savādie domātāji – vērojot ūdens valstības iemītnieku rimto dzīvi, viņi aizmirstas un aiziet no realitātes.
Taču, neraugoties uz to, kurai kategorijai cilvēks pieder – minētajām vai kādai citai, nedrīkst aizmirst, ka zivis ir bagātības, uzplaukuma un veiksmes simbols.
akvarijs1
Peld un dziedē
Kādas kaites palīdz dziedēt akvārija kopšana un tā iemītnieku vērošana? Atveseļojošais efekts iestājas tādu slimību gadījumos kā neirodermīts (akvārija iemītnieku novērošana pieklusina neciešamo ādas niezi), bronhiālā astma un saaukstēšanās (akvārija ūdenim iztvaikojot, gaiss telpā kļūst mitrāks, un astmatiķim ir vieglāk elpot), stenokardija, histērija, epilepsija, Alcheimera slimība. Turklāt novērojumi pierādījuši: kad ar Alcheimera slimību sirgstošo pacientu palātās novietoja akvārijus ar zivtiņām, viņiem būtiski uzlabojās pašsajūta un apetīte, viņi labāk uztvēra apkārtējo realitāti un kļuva mazāk agresīvi.

Rāmi peldošo zivtiņu vērošana var palīdzēt arī tiem, kam ir nosliece uz dažādu veidu asiņošanu. Efektīva šī nodarbe ir arī nervu sistēmas nomierināšanai, stresa noņemšanai, asinsspiediena normalizēšanai, uzmācošo stāvokļu sindroma pārvarēšanai, bezmiega novēršanai utt. Lai novērstu pacientu no drūmām domām, uzlabotu viņu psihisko un fizisko stāvokli, daudzās ārstniecības iestādēs ir novietoti akvāriji ar skaistām daudzkrāsainām zivtiņām.
akvarijs
Dziednieki un intelektuāļi
Akvārija iemītnieku dzīves novērošana spēj ietekmēt cilvēku psiholoģisko pašsajūtu. Eksperimenta veikšanai tika izveidotas trīs dalībnieku grupas. Pirmās grupas dalībnieki vēroja dzīvas zivtiņas akvārijā, otrā grupa skatījās ūdens iemītnieču dzīves videoierakstus, bet trešās grupas rīcībā bija pavisam cita satura videoieraksti.

Vienas nedēļas laikā tika veikti 3–8 minūtes ilgi terapeitiskie seansi. Pēc eksperimenta pirmās un otrās grupas dalībnieki, kas vēroja zivtiņas, savu stāvokli un pašsajūtu novērtēja pozitīvi. Viņi jutušies atslābināti, mierīgi, pārstājuši domāt par ikdienas rūpēm un problēmām, pazudusi arī laika izjūta. Turklāt viņiem normalizējās pulss, mazinājās muskuļu spriedze, bet ķermeņa temperatūra pavisam nedaudz paaugstinājās.

Taču izrādās, ne visas zivtiņas palīdz vienādi. Pilnīga miera izjūta iestājas, vērojot zelta zivtiņas. Turklāt jo zivtiņa vecāka un lielāka, jo lielāks šis efekts. Ļoti interesanta akvārija zivtiņa ir tā sauktais zilonītis – savam nosaukumam tai jāpateicas snuķītim, ar kuru zivtiņa meklē barību akvārija gruntī.

Novērojumi liecina, ka šī akvārija iemītniece ir apveltīta ar intelektu un tai patīk kontaktēties ar cilvēkiem: tā piepeld pie stikla, piespiežas tam ar galvu un, ja velk pa stiklu ar pirkstu, mēģina to notvert. Bet, ja akvārija saimniekam pasliktinās veselība, zivtiņa kļūst nemierīga un ar savu uzvedību it kā mēģina pateikt, ka nepieciešams pievērsties pašsajūtas uzlabošanai, piemēram, izmērīt asinsspiedienu vai parūpēties par sirdi. Vēl šī zivtiņa spēj diagnosticēt ūdenstilpju tīrību: noteikt, vai ūdens nav saindēts. Briesmu gadījumā zivtiņa ar astes galu raida signālus, kuru uztveršanai un atšifrēšanai radītas speciālas ierīces.
zivis
Māja zivtiņām
Lai akvārija zivtiņas acis un sirdi priecētu iespējami ilgāk, tām jārada atbilstīgi apstākļi. Pirmām kārtām akvārijam jāizvēlas piemērota vieta. Jo lielāks akvārijs, jo vieglāk to aprūpēt. Parasti akvāriju novieto pāris metru attālumā no loga (vēlamāk austrumu vai rietumu pusē) un ar mugurpusi pret to. Jāņem vērā, ka pārāk spožā saules gaismā akvārija sienas apaug ar ūdensaugiem, tāpēc pret logu vērsto daļu vēlams aptumšot. Bet, ja gaismas ir mazāk, nekā nepieciešams, vajadzīgs papildu apgaismojums. To pareizi regulējot, akvārijs neaizaugs. Eksotiskās zivtiņas nepanes aukstumu, tāpēc akvāriju nekādā gadījumā nedrīkst novietot caurvējā vai tieši pie loga uz palodzes. Lielāka izmēra akvārijiem ūdens temperatūras uzturēšanai jāiegādājas speciāls termoregulators.

Daudzām zivtiņām nepieciešamas vietas, kur paslēpties. Šim nolūkam akvārijā ievieto sprunguļus, prāvākus akmeņus, keramikas caurules u. tml. Pirms liek akvārijā, šīs lietas ne tikai rūpīgi jānomazgā, bet arī jāvāra, turklāt koka sprunguļus ieteicams vārīt stiprā sālsūdenī vismaz stundu, bet pēc tam vēl izmērcēt. Skaista rota akvārijam ir arī augi – gan dzīvie, gan mākslīgie, kas, tāpat kā skābekļa kompresors un ūdens filtrs, nopērkami zoopreču veikalā.

Patīkama relaksācija
Zināms, ka akvārija zivtiņas izraisa nomierinošu efektu.

* Hipertonijas un stenokardijas gadījumā akvārija iemītnieces ieteicams vērot vienu stundu katru dienu.

* Neirastēnijas, psoriāzes un epilepsijas gadījumā seansa laiku var pagarināt līdz 1,5 stundām.

* Bērnam pilnīgi pietiks, ja viņš akvārija zivtiņas vēros 30–40 minūtes dienā. Viņa atveseļošanai nepieciešami 7–18 seansi, bet pieaugušam cilvēkam – 15–25 seansi.