Aptaukošanās ir jāārstē! Kā mainīt dzīvesveidu saviem spēkiem?

13-02-2019

hamburgers

Auguma parametri ir viens no veselības rādītājiem, un liekie kilogrami liecina par aptaukošanos – nopietnu kaiti, kas jāārstē. Mediķi aptaukošanos iedala trīs pamattipos, no kuriem biežāk izplatīta ir alimentārā un endokrīnā aptaukošanās.

Alimentārās aptaukošanās cēloņi ir vienkārši: svarā pieņemas tie, kas sistemātiski dienu no dienas ēd daudz, bet maz kustas. Lai cik bieži viņiem teikts, ka pareizs uzturs ir veselības ķīla, nez kāpēc viņi šos vārdus laiž gar ausīm un… turpina pieņemties svarā. Viens no biežākajiem šīs aptaukošanās attīstības cēloņiem ir stress.

Lielas nervu slodzes daudziem cilvēkiem izraisa bada sajūtu, un, lai nomierinātos, viņi sāk drudžaini košļāt. Liekie kilogrami, protams, neliek sevi ilgi gaidīt. Tas savukārt izraisa jaunu pārdzīvojumu un… liek ēst vēl vairāk.

Lai izrautos no šā apburtā loka, jāatradina sevi no paraduma uzēst stresa brīžos vai vismaz izmantot šim nolūkam augļus un dārzeņus.

Endokrīno aptaukošanos, kā to liecina jau nosaukums, izraisa organisma endokrīnās sistēmas darbības traucējumi, kuru cēloņi var būt kāda slimība, piemēram, diabēts vai hipotireoze.

Trešais aptaukošanās tips ir hipotalāmais, kas attīstās, ja radušies traucējumi vienā no galvas smadzeņu daļām (starpsmadzeņu apakšējā daļā – hipotalāmā).

Šādi traucējumi, kad cieš centrālā nervu sistēma, var rasties traumu, infekcijas vai nervu slimību rezultātā.

No visiem trim aptaukošanās pamattipiem hipotalāmo izārstēt ir visgrūtāk. Svars atbilstīgi augumam Lai precīzi noskaidrotu, vai draud aptaukošanās, jāaprēķina ķermeņa masas jeb, kā to dēvē mediķi, Broka indekss. Ideālā ķermeņa masa kilogramos ir vienlīdzīga augumam mīnus 100, proti, ja augums ir 175 cm, svaram jābūt 75 kg ± 10%.

Protams, tas atkarīgs arī no cilvēka vecuma un dzimuma, viņa ķermeņa uzbūves (fiziskās konstitūcijas). Ja Broka indekss tiek pārsniegts par 20% un tam ir tendence lēnām, taču nepārtraukti pieaugt, droši var apgalvot, ka sākusies aptaukošanās sākumstadija.

Liekie kilogrami ir nopietna slodze balsta un kustību aparātam. Tukliem cilvēkiem ļoti bieži attīstās plakanā pēda, artroze, sāp kājas.

Cieš arī sirdsasinsvadu sistēma, jo resnītim nepārtraukti jānēsā līdzi krietns smagums – vairāki desmiti kilogramu. Rezultātā sākas aizdusa, tahikardija, paaugstinās asinsspiediens.

Infarkta un insulta risks tukliem cilvēkiem mēdz būt līdz 5 reizēm biežāk nekā tiem, kuru svars ir normas robežās.

Par aptaukošanās ārstēšanu lasi nākamajā lapā!

Lasīt tālāk: 1 2 3 4