Arnika, kliņģerītes un citi labi līdzekļi sīkām “vasaras traumām”

05-07-2018

arnika1
No nelielām traumām vasarā diemžēl nav pasargāts neviens darbīgs cilvēks. Nereti pēc darbiem dārzā, laukā vai pļavā vakaros stipri sāp muskuļi un locītavas. Dažreiz gadās nejauši paklupt, krītot sasist vārīgas ķermeņa vietas, rezultātā parādās zemādas asinsizplūdumi un uztūkums.

Neizpaliek arī grieztas brūces, noskrambājumi un nobrāzumi. Arī kukaiņi dzeļ un izraibina mūsu ķermeni ar nepatīkami niezošiem, sarkaniem plankumiem.

Šādu traumu gadījumos ar retiem izņēmumiem ārsta palīdzība, protams, nav nepieciešama. Tikai savlaikus jānodrošinās ar kādu aptiekā nopērkamu bezrecepšu līdzekli. Dažu šo zāļu aktīvās vielas ir iegūtas no ārstniecības augiem. Piemēram, arnikas ziede, kas pagatavota no arnikas tinktūras, kuru savukārt iegūst no populāra ārstniecības auga – kalnu arnikas ziediem.

Pateicoties arnikas ārstnieciskajām īpašībām, ziedei piemīt antiseptiska, pretiekaisuma un lokāla kairinoša darbība. Tā labi noder locītavu, muskuļu sāpju un iekaisuma mazināšanai, sasitumu, izmežģījumu un locītavu saišu sastiepumu, vieglu apdegumu (arī saules apdegumu), kukaiņu dzēlienu ārstēšanai, zemādas asinsizplūdumu un zilumu ātrākai novēršanai.
Traumas gadījumā ar arnikas ziedi vairākkārt viegli jāieziež bojātās un sāpošās vietas.

Arnikas ziedes vietā var izmantot šīs ziedes aktīvo sastāvdaļu – arnikas tinktūru. To lieto kompresēm, mitriem apsējiem vai ierīvēšanai tādā pašā nolūkā kā ziedi. Cita starpā arnikas tinktūra paātrina arī slēptu brūču sadzīšanu un novērš šķidruma uzkrāšanos audos. Tikai jāpatur prātā, ka ne arnikas ziedi, ne tinktūru nav ieteicams lietot uz vaļējām brūcēm.

Nelielas vaļējas brūces, skrambas un nobrāzumus var dezinficēt ar kādu no visiem labi zināmiem un daudzkārt pārbaudītiem preparātiem: jodu, briljantzaļo šķīdumu (zeļonku), ūdeņraža pārskābi vai kālija permanganāta (zilo graudiņu) šķīdumu.
Ja brūce negrib dzīt un struto, var izmantot kliņģerīšu ziedi, kuras aktīvā sastāvdaļa ir no ziediem iegūtā tinktūra.

Kliņģerīšu ziediem piemīt izteikta dezinficējoša un pretiekaisuma iedarbība. Arī šīs ziedes vietā var lietot auga tinktūru, kas tāpat paredzēta iekaisumu un strutojošu brūču ārstēšanai.

Lai novērstu odu un citu kukaiņu dzēlumu izraisīto nepatīkamo niezi un iespējamo pietūkumu, cietušo vietu var apstrādāt ar kampara vai mentola spirtu, amonjaka šķīdumu.