Iestājies tumšais un drēgnais laiks, kad daudz biežāk mēdz saasināties hroniskās slimības un to skaitā – arī nieru kaites. Šie viegli ievainojamie orgāni var ciest no jebkuras saaukstēšanās, vīrusinfekcijas vai angīnas, no citu slimību saasināšanās, no kurām neviens no mums nav pasargāts. Tāpēc nierēm veltāma daudz lielāka uzmanība nekā citkārt, turklāt šo orgānu slimību ārstēšanai un profilaksei ļoti svarīgs ir arī atbilstīgs uzturs. Kas vajadzīgs nierēm un kas – nav?
Pat ja ar nierēm nekādu problēmu nav bijis, der zināt, ka no pirmās angīnas vai bronhīta bērnībā līdz laikam, kad tiek atklāta nieru kaite, reizēm paiet pat 40 gadi. Tāpēc cilvēkiem, kas bieži mēdz saaukstēties, profilakses nolūkos ieteicams veikt nieru un visa organisma attīrīšanu. Turklāt šim mērķim eksistē pat ļoti maigas un patīkamas metodes.
* Limfas cirkulācijas pastiprināšanai un šūnu atbrīvošanai no sārņiem dienas laikā jāizdzer aptuveni 3 litri šķidruma. Tam nebūt nav jābūt tikai ūdenim – ieteicamas arī svaigi spiestas sulas (ābolu, burkānu, plūmju, vīnogu), kā arī nieru tējas, saldinātas ar medu.
* Ļoti veselīgi ir arbūzi, kas labi palīdz pat smaga nefrīta gadījumā. Ja pastāv šī kaite, 1–2 nedēļas arbūzs jāēd katru dienu kopā ar rudzu maizi. Bet profilaksei arbūzus vēlams ēst, kamēr vien tie nopērkami.
* Nieru attīrīšanas laikā nevajadzētu uzturā lietot cietu barību. Tad organisms izdalīs mazāku daudzumu gremošanas fermentu, kas veicina sārņu izdalīšanos.
Veicot šādu attīrīšanu, atveseļojošais efekts iestājas jau pēc pusotras nedēļas.
Bet, ja nieres kļuvušas par organisma vājo vietu, vispirms konsultējoties ar ārstu, attīrīšanu ieteicams veikt reizi trijos mēnešos. Savukārt attīrīšanas kursu starplaikos svarīgi ievērot racionālu uzturu.
Nopietnas nieru slimības gadījumā ārsts parasti iesaka speciālu ārstniecisku diētu, taču pastāv arī vispārējas uztura rekomendācijas, kas ievērojamas visiem nieru slimniekiem. Turklāt viens no galvenajiem noteikumiem ir ēst nedaudz, bet bieži (ne mazāk kā 5–6 reizes dienā.
Saudzējoša diēta
Tādu hroniskas iekaisuma slimības kā glomerulonefrīts, nefrozonefrīts, pielīts, pielonefrīts pirmajā stadijā nieres vēl spējīgas izvadīt no organisma toksiskās vielas, kas veidojas olbaltumu maiņas procesā (slāpekļa atlikumi, kreatinīns, urīnskābe u. c.). Bet ilgstošas slimības rada nieru funkciju traucējumus un var novest pie hroniskas nieru mazspējas, kad nieres vairs nespēj izvadīt olbaltumu maiņas atlikumus, kas saindē organismu. Lai to nepieļautu, slimniekiem jāatsakās no liellopu, cūkas un aitas gaļas (bet saasināšanās gadījumā – no jebkuras gaļas un arī zivīm), sēnēm, ceptiem un asiem ēdieniem, kūpinātiem un konservētiem produktiem, no gāzētiem dzērieniem, stipras kafijas un šokolādes. Kategoriski nedrīkst lietot alkoholu!
Tāpat jāatsakās no dārzeņiem un zaļumiem, kas satur lielu daudzumu ēterisko eļļu. Tādi ir sīpoli un zaļie lociņi, redīsi, rutki, selerijas, sparģeļi, skābenes un spināti.
Ja aizliegto produktu klāsts ir tik iespaidīgs, tad jājautā – ko nieru slimnieks drīkst ēst?
Veselīgie produkti
* No pirmajiem ēdieniem vispiemērotākās ir piena, augļu un dārzeņu zupas ar putraimiem. Tā var būt biešu zupa un borščs ar krējuma piedevu, arī svaigo kāpostu zupa. Zupas gatavo tikai dārzeņu novārījumā.
* Ja nav slimības saasināšanās, 2 reizes nedēļā otrajam ēdienam var pagatavot putnu gaļu, zivis, truša gaļu, liesu teļa gaļu, bet piedevai – putraimus, makaronus vai dārzeņus ar dārzeņu, piena vai krējuma mērci.
* Nieru slimību gadījumā ēdienkartē jāiekļauj vairāk svaigu dārzeņu un no tiem gatavotu salātu, arī augļus un ogas (sevišķi brūklenes un dzērvenes), diedzētus graudus un skābpiena produktus. No dārzeņiem veselīgākie ir gurķi, kabači, ķirbis, burkāni un ziedkāposti, arī kartupeļi (sevišķi cepti krāsnī ar visu mizu). Dārzeņi un augļi var būt gan svaigi, gan vārīti vai sautēti.
* Drīkst ēst arī žāvētus augļus, īpaši aprikozes. Tās ir bagātas ar kāliju un citiem nepieciešamajiem mikroelementiem, kurus nieru slimību gadījumā organisms pastiprināti zaudē.
* No taukvielām drīkst izmantot augu eļļas (olīvu, saulespuķu, sojas u. c.), reizēm – arī nesālītu sviestu.
Ja parādījusies tūska
Ja nieres slikti tiek galā ar saviem tiešajiem uzdevumiem, var parādīties tūska. Šādos gadījumos ļoti bieži tiek ierobežots sāls (līdz 4 g diennaktī) un šķidrums. Reizēm sāli nelieto vispār, ko nevar teikt par šķidrumu, jo tas organismam nepieciešams, jo palīdz izvadīt toksīnus. Ja nedrīkst dzert daudz šķidruma, jāizvēlas tie, kas nierēm visveselīgākie. Var dzert tīru filtrētu ūdeni. Ļoti veselīgi ir dzērveņu un brūkleņu dzērieni, dārzeņu (sevišķi ķirbju un gurķu) sula. Ieteicami arī piena produkti: kefīrs, rūgušpiens, saldais krējums.
Var dzert saldus ķīseļus (vēlamāk dzērveņu un brūkleņu) un var dzērienus saldināt ar medu. Tie dod organismam ogļhidrātus, pateicoties kuriem olbaltumu sadalīšanās tiek apturēta.
Konsultējoties ar ārstu, iespējams, tiks ieteikts arī kāds ārstnieciskais minerālūdens. Bieži vien nieru slimību gadījumā, kad nav slimības saasināšanās, pozitīvu efektu dod Esentuki Nr. 20 un Nr. 4.
Veseli ēduši!
* Sajauc līdzīgās daļās svaigi spiestu ķirbja un gurķu sulu. Dzer pa glāzei 3 reizes dienā ēdienreižu starplaikos.
* Veselīga deserta pagatavošanai uzvāra biezu dzērveņu ķīseli. Ēdamkaroti kartupeļu cietes iemaisa pusglāzē dzērveņu sulas. Izspiestās ogas uzvāra 2 glāzēs ūdens, nokāš, tad vēlreiz liek uz uguns, pievieno 2 ēdamkarotes cukura un uzkarsē līdz viršanai. Kad novārījums sācis vārīties, nepārtraukti maisot, tievā strūkliņā pielej sulā izšķīdināto cieti. Kolīdz ķīselis sabiezējis, katliņu noņem no uguns, atdzesē un iemaisa 3 ēdamkarotes liesa krējuma vai saldā krējuma.
* Nelielus kabačus pārgriež gareniski, izņem sēklotni un vidusdaļu padziļina (lai veidotos laiviņa), piepilda ar rupji sarīvētiem burkāniem, pārkaisa ar rīvētu sieru, liek uz ieziestas pannas un cep cepeškrāsnī līdz gatavībai. Pasniedz ar krējumu.
Alternatīvās medicīnas metodes
Mudra Enerģija
Jebkuras uroģenitālās sistēmas slimības ārstēšanai noder mudra, kas saucas Enerģija. Tā palīdz noņemt sāpes un izvadīt no organisma indes un sārņus.
* Saliek kopā vidējā pirksta, zeltneša un īkšķa spilventiņus, bet rādītājpirkstu un mazo pirkstiņu iztaisno. Mudru taisa ar abām rokām vienlaikus, cenšoties nesasprindzināt pirkstus. Lielāks efekts tiek panākts, ja cilvēks atrodas ar seju pret austrumiem.
Parastā ģerānija
Nieru slimību gadījumā ļoti veselīgs ir ģerāniju aromāts. Ja mājās aug šī puķe, tā jāosta iespējami biežāk. Ja nav, var nopirkt vai nu augu, vai arī ģerānijas eļļu un vakarā pirms gulētiešanas 2–3 pilienus uzpilināt spilvenam.
Nefrīts
Pret jebkuru nieru kaiti palīdz arī nefrīts. Optimālais variants – nefrīta krelles. Taču būtībā pietiek ar pavisam nelielu akmentiņu, ko laiku pa laikam ar plāksteri piestiprina nieru vietai (vispirms vienā, tad otrā pusē) un tur diennakti. Tikai pirms izmantošanas akmentiņš uz 1–2 stundām jāieliek ūdenī vai uz 2–3 stundām jāierok zemē (piemēram, puķupodā), lai tas attīrītos no negatīvās enerģijas. Savukārt smēķētāji var iegādāties nefrīta iemuti, bet vēl labāk no smēķēšanas atbrīvoties.