Bēgam no infarkta: ēdienkarte, augu līdzekļi, kustības

01-09-2018
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Lai cik tas būtu bēdīgi, jāatzīst, ka infarkts un insults mūsdienās kļuvis daudz jaunāks. Agrāk šīs smagās kaites galvenokārt skāra cilvēkus pusmūžā, bet tagad, kā liecina statistika, par to upuriem arvien biežāk kļūst cilvēki, kas vēl nav pārkāpuši 45 gadu slieksnim.

Par vienu no galvenajiem infarkta un insulta cēloņiem gados jauniem cilvēkiem un briedumā mediķi uzskata paaugstinātu asinsreci, kuras gadījumā uz asinsvadu sieniņām (galvenokārt kāju vēnās) veidojas asins sabiezējumi – trombi.

Šā iemesla dēļ var attīstīties vēnu varikoze, tromboflebīts, hipertonija, išēmija un citas sirds-asinsvadu slimības.

Taču pats briesmīgākais notiek, kad ļaunais trombs atraujas no vēnas sieniņas un sāk ceļot pa asinsrites sistēmu: tas var aizsprostot kādu svarīgu galvas smadzeņu, sirds vai plaušu asinsvadu, un tad cilvēku piemeklē trieciens.

No malas raugoties, tā vien šķiet, ka daudzi no mums dara visu, lai iekļūtu šajā bēdīgajā statistikā. Mēs maz kustamies, toties pārāk daudz ēdam smagu, treknu un saldu barību, par stresiem, satraukumiem un pārslodzēm nemaz nerunājot.

Rezultātā asinis kļūst biezas kā purva ūdens. Tāpēc pats pareizākais ir negaidīt, kad nograndīs pērkons, bet laikus sākt trombozes profilaksi. Reizi gadā poliklīnikā var iztaisīt asinsanalīzes un pārbaudīt protrombīnu daudzumu. Ja izrādīsies, ka tas ir augstāks par normu, tātad pienācis laiks šķidrināt asinis.

Pateikt, ka asinsrece ir paaugstināta, var arī uz aci: ja bieži sāp galva, bet jebkura brūcīte sadzīst ļoti ātri, burtiski dienas laikā, visticamāk, asinsrece ir paaugstināta.

Uzturs zāļu vietā
Pats vienkāršākais veids, kā novērst asins sabiezēšanu, ir lietot aspirīnu: pa 1/4 tabletes pēc ēšanas uz nakti. Diemžēl šim preparātam ir daudz kontrindikāciju: gastrīts, kolīts, čūlas, erozijas… Tāpēc aizrauties ar aspirīnu nav vēlams, it īpaši, ja normālu asinsreci var uzturēt ar uzturu.

Tiesa, šim nolūkam nāksies pamatīgi pārlūkot ierasto ēdienkarti un līdz minimumam samazināt tos produktus, kas palielina asinsreci. Tie ir:
* dzīvnieku tauki (to skaitā arī speķis un sviests);
* trekna gaļa un subprodukti (aknas, nieres, smadzenes);
* griķi;
* banāni;
* ogas un augļi sarkanvioletos toņos, sarkanie galviņkāposti, bietes, upenes, jāņogas, aronijas, zilenes, irbenes, brūklenes, kazenes – tajos visos ir vielas, kas pastiprina asinsreci. Izņēmums ir mellenes, plūmes, avenes, vīģes un jo īpaši tumšās vīnogas, kas teicami šķidrina asinis, tāpēc ieteicams tās lietot iespējami biežāk;

* ieteicams ierobežot arī to produktu lietošanu, kuros ir daudz K vitamīna, kam ir asinsriti traucējoša iedarbība. Šo produktu klāstā minami baltie galviņkāposti, ziedkāposti, kolrābji, kressalāti, redīsi, rutki, rāceņi, paprika, pupas, pupiņas, zirņi, lēcas, soja, dilles, pētersīļi, koriandrs. Saprotams, tas nenozīmē, ka no tiem jāatsakās uz visiem laikiem. Šiem dārzeņiem ir arī virkne teicamu īpašību: tie stiprina kapilāru sieniņas, bremzē audzēju un aterosklerozes veidošanos, pazemina arteriālo spiedienu, uzlabo redzi. Vienkārši to vajag lietot retāk un mazāk.

Toties treknas zivis (skumbriju, siļķes, sardīnes u.c.), jūras produktus, sīpolus, ķiplokus, topinambūrus, citrusaugļus (sevišķi citronus) var ēst, cik tīk: tie visi samazina protrombīnu līmeni asinīs. Ieteicams dzert kakao, tumšo vīnogu sulu, kā arī dabīgo sarkanvīnu (ne vairāk kā 100 ml dienā), bet, vārot zupu, klāt var pielikt nevis vienu, bet 3–4 lauru lapas. Būs gan garšīgi, gan veselīgi.

Ārstniecības augi
Uzmanīgākiem jābūt arī ar ārstniecības augiem, jo daudzi sabiezina asinis. Tāda īpašība piemīt, piemēram, nātrei, ceļtekai, baldriāniem, māterei, dadzim, asinszālei, pelašķim, dzeltenajai kaķpēdiņai, zaķpēdiņām, kosai, brūnvālītei, krāšņajai vēlziedei, biškrēsliņam, kukurūzas drīksnai, visiem retējiem (maura, meža) un visām sūrenēm (blusu, zalkšu, maura), ūdenspiparam, ganu plikstiņam, nauduļiem un visiem skujkokiem.

Toties parastajai vīgriezei un baltkārkla mizai ir tieši pretēja iedarbība, tāpēc paaugstināta protrombīnu līmeņa gadījumā to lietošana ārstnieciskos nolūkos ir ieteicama.

* Ēdamkaroti sasmalcinātas mizas aplej ar glāzi verdoša ūdens, vāra 10 minūtes, 45 minūtes nostādina, tad izkāš un lieto pa 2 ēdamkarotēm 3 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – 10 dienas.

* Ēdamkaroti parastās vīgriezes lakstu aplej ar glāzi verdoša ūdens, vāra 3 minūtes, 20 minūtes nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Kurss – 14 dienas.

Vairāk kustību!
Taču ne medikamenti, ne ārstniecības augi nespēj paveikt to, ko spēj kustības. Visiem, kam ir sēdošs darbs, ik pēc 30–40 minūtēm kaut vai uz pāris minūtēm jāpieceļas kājās un jāpastaigā pa telpu. Ļoti ieteicams pārskatīt dienas režīmu un pievērsties aktīvākam dzīvesveidam: vairāk staigāt kājām, nodarboties ar sportu. Taču slodzes nedrīkst būt pārāk lielas: arī stipra pārpūle var krasi paaugstināt asinsreci, tādā gadījumā labuma vietā veselībai būs nodarīts kaitējums. Ideāls variants, ja pēc pastaigas vai treniņa iestājas tīkams nogurums.

Ja nu aizņemtība ir pārāk liela vai nekādi nav iespējams pārvarēt slinkumu, var regulāri divas reizes dienā (no rīta pēc pamošanās un vakarā pirms vakariņām) izpildīt pavisam vienkāršus vingrojumus, kas palīdz likvidēt asins nogulsnēšanos organismā un novērst trombozi.

* Guļot uz muguras, pamīšus paceļ vienu, tad otru kāju (ceļus nesaliecot).

* Guļot uz muguras, paceļ labo kāju un ar to uzraksta gaisā ciparus no 1 līdz 10. Pēc tam vingrojumu atkārto ar otru kāju.

* Guļot uz muguras, paceļ ceļos saliektas kājas un 15–20 reizes pagriež iedomāta velosipēda pedāļus (vispirms uz priekšu, tad atpakaļ).

* Vēl ļoti veselīgi vairākas reizes dienā 20–30 reizes viegli palēkties vai, paceļoties pirkstgalos, 40–50 reizes padauzīt papēžus pret grīdu.