Brūkleņu dobe tavā dārzā. Kā stādīt un kopt, lai veselīgās odziņas augtu griezdamās?

08-04-2020

Kā labāk stādīt brūklenes? Stādīšanai vislabāk izvēlēties agru pavasari — aprīļa beigas un maija sākumu. Augsnei jābūt mitrai, ja ir sauss pavasaris, vajadzēs visu salaistīt. Stāda apmākušās dienās, 5–6 cm dziļi, tāpat kā tās ir augušas stādaudzētavā.

Stāda 30 × 30 cm attālumā vai rindās 20–30 cm attālumā un 30 cm starp rindām.

Otrs variants — divrindu slejā, starp slejām 90 cm. Pēc iestādīšanas brūklenes mulčē ar 4–6 cm biezu frēzkūdras kārtu. Var izmantot zāģskaidas, bet tad papildus jādod slāpeklis. Brūkleņu stādījuma kopšana pavasarī Galvenais pasargāt ziedus no pavasara salnām.

Liek frēzkūdras mulču 3–5 cm biezumā, lai pasargātu stādījumu no nezāļu ieviešanās. Var izmantot arī smalcinātas priežu mizas. Rindstarpās no nezālēm pasargā regulāra rušināšana.

Mēslošanai piemērotākais laiks ir maijs. Atkarībā no barības elementu nodrošinājuma augsnē devas var variēt: slāpeklis 0,3–4 g/m2, fosfors 0,4–2 g/m2, kālijs 0,4–3 g/m2 robežās.

Mēslošanai izmanto to mēslojumu, kas nesatur hloru un kur slāpeklis ir gan nitrātu, gan amonija formā.

Vai brūkleņu stādījums var būt ilgmūžīgs? Jā, tas ir iespējams, ja ik pēc 8–10 gadiem brūkleņu mētras apgriež 3–4 cm aug stumā, kas tām palīdz intensīvi ataugt. To dara agri pavasarī pirms veģetācijas at jaunošanās.

Vasu atjaunošanās notiek, pa teicoties ataugšanai no sakneņiem un dzi numu snaudpumpuriem.

Tās kļūst par skeletzariem, no kuriem tālāk veidojas sānzari un izveidojas jauns mini krūms.

Pilnīga atjaunošanās notiek pakāpe niski trīs gadu laikā, un ražas līme nis arī kļūst tāds kā pirms apgriešanas.

VAIRĀK LASI GRĀMATĀ “DĀRZA DARBI GADALAIKOS”!