Burkānu sula izvada sārņus un palīdz sirdij. Bet ne visi to drīkst dzert!

26-09-2018
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Burkāni palīdz pret plaušu un sirds slimībām, nieru un aknu funkciju traucējumiem. Svaiga burkānu sula attīra un sakārto zarnu traktu, bet tas savukārt veicina visa kuņģa un zarnu trakta atveseļošanos.

Burkānu sula izvada arī sārņus no locītavām un vienlaikus nostiprina kaulu sistēmu. Regulāri iekļaujot ēdienkartē rīvētus burkānus, tie iedarbojas kā maigs vēdera izeju regulētājs, turklāt nepatīk cērmēm.

Uzmanību! Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas saasināšanās, akūta zarnu un aizkuņģa dziedzera iekaisuma, kā arī aptaukošanās gadījumā burkānu sulu lietot nedrīkst.

Toties pret anēmiju, spēku izsīkumu, aterosklerozi, stenokardiju, sirds išēmisko slimību, hipertoniju, kā arī pēcinfarkta periodā ieteicams katru dienu vairākos paņēmienos izdzert 400–600 g svaigi spiestas sulas.

Lai attīrītu asinsvadu sieniņas no holesterīna, burkānu sula jāsajauc ar tādu pašu daudzumu biešu sulas.

Glāze burkānu sulas atbrīvo no grēmām, ko izraisa skābju un sārmu līdzsvara zudums.

Pateicoties savām fitoncīdu īpašībām, svaigie burkāni lieliski attīra mutes dobumu. Pietiek pakošļāt gabaliņu burkāna, un mikrobu daudzums mutē krasi samazināsies.

Svaigo burkānu un to sulas ārstnieciskā vērtība ir saistīta ar augsto karotīna saturu. Karotīns ir A vitamīna avots, kura trūkums izraisa pastiprinātu nogurumu, samazina organisma noturību pret saaukstēšanos un infekcijas slimībām, pret kuņģa un zarnu trakta funkciju traucējumiem, vīstošu ādu, mazasinību, redzes pasliktināšanos.

Jūtams A vitamīna (tāpat arī C un B vitamīna) zudums novērojams smaga fiziska darba strādniekiem (sevišķi karstā laikā). Tāpēc svaigi burkāni un to sula ir neaizvietojams hipovitaminozes profilakses un ārstniecības līdzeklis.

* Pret aknu iekaisumu, hronisku hepatītu, gastrītu ar paaugstinātu skābes līmeni, vemšanu, redzes uzlabošanai, kā arī sievietēm grūtniecības laikā ieteicams izdzert pa pusglāzei burkānu sulas dienā.

* Pret smaganu iekaisumu, stomatītu, angīnu, faringītu, balss aizsmakumu mute un rīkle jāskalo ar siltu burkānu sulu. Bet saaukstēšanās gadījumā palīdzēs sula ar medu vai arī pienā novārīti sarīvēti burkāni.

* Pret tuberkulozi, dzimummazspēju un kā urīndzenošu līdzekli lieto burkānu sēklas: 3 reizes dienā pirms ēšanas pa 1 gramam pulverī saberztu sēklu.

* Pret diatēzi uz problemātiskajām vietām liek putriņu no svaigām burkānu lapām. Bet, ja ir neirodermīts, čūlas vai apdegumi, ārīgi lieto gan lapu putriņu, gan lapu sulu.

* Pret sausu ādu speciālisti iesaka 1–2 reizes nedēļā uzlikt no 2–3 rīvētiem burkāniem un viena olas dzeltenuma pagatavotu masku. Pēc 20–25 minūtēm masku nomazgā ar siltu ūdeni.