Encefalopātija. Bez dzīvesveida maiņas izārstēties nevar!

29-04-2018

augi21
Encefalopātija (no grieķu enkephalos – “galvas smadzenes” un pathos – “ciešanas, slimība”) ir patoloģisks stāvoklis, ko izraisījuši organiski galvas smadzeņu bojājumi. Encefalopātijai var būt daudz dažādu cēloņu, piemēram, pārciestas galvas smadzeņu traumas, intoksikācijas, hroniskas somatiskas slimības vai infekcijas vēlīnas sekas.

Encefalopātija jāārstē kompleksi, tajā skaitā arī ar medikamentiem. Pilnībā atteikties no tabletēm nedrīkst – tas var būt bīstami dzīvībai.

Noteikti jāpārbauda holesterīna līmenis asinīs un, ja tas ir paaugstināts, jāatsakās no visa, kas ir trekns, cepts, kūpināts, iespējami mazāk uzturā jālieto dzīvnieku izcelsmes produkti (gaļa, desu izstrādājumi, zivis, olas), toties maksimāli daudz jāēd zaļumi, dārzeņi un augļi – to sastāvā esošās šķiedrvielas palīdz izvadīt holesterīnu no organisma.

Ļoti veselīgas ir mellenes jebkurā veidā (svaigas, saldētas, ievārījums), bet melnās tējas vietā labāk dzert zaļo.

No rītiem jāvingro – atbilstoši savam spēkam, bet dienā jācenšas vismaz 1–1,5 stundas pavadīt svaigā gaisā. Gulēt jāiet ne vēlāk kā desmitos vakarā, un – nekādu satraucošu pasākumu (piemēram, spriedzes filmas, ko rāda televīzija) pirms tam.

Viss minētais ir nevis vienkārši vēlējums, bet obligāti ievērojamas rekomendācijas, bez kurām izārstēt slimību nav iespējams.

Ārsts noteikti ieteiks preparātus, kas uzlabo galvas smadzeņu apasiņošanu, tie jālieto saskaņā ar viņa ieteikumiem. Bet paralēli medikamentiem, var lietot arī augu izcelsmes līdzekļus, piemēram, novirzītās peonijas tinktūru (pārdod aptiekā) – 3 reizes dienā pa 30 pilieniem, atšķaidītus ēdamkarotē ūdens.

Kurss – viens mēnesis. Vai arī baldriānu tinktūru – 3 reizes dienā pa 20–30 pilieniem, atšķaidītus 1/4 glāzes ūdens.



Baldriānu tinktūras vietā var lietot arī mājās gatavotu uzlējumu.
* Desertkaroti sasmalcinātu ārstniecības baldriānu sakņu aplej ar glāzi silta vārīta (nevis verdoša) ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 3 reizes dienā stundu pēc ēšanas. Kurss – 3 nedēļas. Pēc 10 dienu pārtraukuma kursu var atkārtot.

Vienlaikus jālieto arī salviju uzlējums:
* pusglāzi žāvētu sasmalcinātu ārstniecības salvijas lakstu ieber termosā, aplej ar glāzi verdoša ūdens, 8 stundas nostādina, tad izkāš un biezumus izspiež. Lieto pa tējkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas, uzdzerot pienu vai dzērveņu ķīseli.

Uzmanību! Salvijas preparātus nedrīkst lietot, ja ir nefrīts.

Ārkārtīgi liela nozīme ir visa organisma, tajā skaitā arī galvas smadzeņu asinsvadu treniņam.

Jaukta tipa encefalopātijas gadījumā ļoti vēlama kontrastduša. Ūdens temperatūras atšķirībai iesākumā jābūt nelielai, tā jāpalielina pakāpeniski, vadoties pēc pašsajūtas. Pats optimālais laiks dušai – pusstundu pirms gulētiešanas, un miegs būs ciešs kā bērnam.

Savukārt jauktas discirkulārās encefalopātijas gadījumā ieteicamāka ir nevis kontrastduša, bet kontrastnorīvēšanās līdz jostasvietai, izmantojot divus dvieļus, no kuriem viens samitrināts vēsā, bet otrs – siltākā ūdenī. Papildus katru otro dienu stundu pirms gulētiešanas ļoti vēlama 15 minūšu ilga 38 ºC silta vanna ar paegļu uzlējumu.

* Sauju sasmalcinātu parastā paegļa ogu (ja iespējams sarūpēt – tad arī 2 saujas jauno dzinumu) aplej ar litru verdoša ūdens, pusstundu karsē uz lēnas uguns, stundu nostādina slēgtā traukā, tad izkāš, biezumus izspiež un uzlējumu pielej vannas ūdenim. Bet viss ķermenis jāierīvē ar paegļu izvilkumu.

* Sauju ogu un sauju sīki sasmalcinātu jauno dzinumu aplej ar puslitru degvīna, 2 nedēļas nostādina tumšā vietā un lieto neizkāstu.

Ierīvēšanai var izmantot arī mazā mārsila izvilkumu.
* 7–8 ēdamkarotes mazā mārsila lakstu aplej ar puslitru degvīna, 10 dienas nostādina, tad izkāš un biezumus izspiež. Ierīvējas reizi dienā.

Mazā mārsila izvilkumu var lietot arī iekšķīgi – 3 reizes dienā pa 30 pilieniem, atšķaidītus nelielā daudzumā ūdens.

Papildus var dzert arī pieneņu uzlējumu.
* Ēdamkaroti sasmalcinātu pieneņu sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 10 minūtes karsē uz lēnas uguns, stundu nostādina slēgtā traukā, tad izkāš. Dzer pa 1/4 glāzes 3–4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Pavasarī, kad parādās pirmie zaļumi, ļoti veselīgi katru dienu lietot 1–2 tējkarotes svaigi spiestas pieneņu sulas.

Iepriekš konsultējoties ar ārstu un viņa uzraudzībā var pamēģināt arī baltā āmuļa uzlējumu:
* ēdamkaroti sasmalcinātu dzinumu ieber termosā, aplej ar litru verdoša ūdens, 8 stundas nostādina, tad izkāš. Lieto pa 2 ēdamkarotēm 3 reizes dienā pēc ēšanas.

Vēl regulāri jāseko līdzi arteriālajam spiedienam, jācenšas nepieļaut tā krasas svārstības.