Sīpolu augsti vērtē visā pasaulē. Neviens mielasta galds Itālijā, Francijā, Turcijā, Ķīnā, Krievijā, Korejā, Spānijā un daudzviet citur nav iedomājams bez sīpola klātbūtnes pasniegtajos ēdienos.
Sīpolu zupa
(paaugstina imunitāti, palīdz uzveikt saaukstēšanos un gripu)
Nepieciešams: litrs sātīga gaļas buljona, 5 lieli sīpoli, 2 vidēja lieluma tomāti, saišķītis kinzas un diļļu, melnie pipari
Sīpolus un tomātus sagriež plānos gredzenos un liek karstā buljonā, kam jau pievienots sāls. Kolīdz vārīšanās atsākas, katliņu noceļ no uguns, zupu salej šķīvjos, pārkaisa ar sasmalcinātiem zaļumiem un pipariem pēc garšas.
Sīpolu pastēte
(aktivizē sirds-asinsvadu sistēmas darbību)
Nepieciešams: viens liels sīpols, ciets skābs ābols (vēlams antonovka), viena ola, 2–3 ēdamkarotes krējuma, sāls pēc garšas, nedaudz sarkanās paprikas
Sīpolu sagriež plānās ripiņās, pievieno nomizotu un uz rupjas rīves sarīvētu ābolu un sasmalcinātu cieti vārītu olu un sāli pēc garšas. Pieliek krējumu un pārkaisa ar smalki sagrieztu sarkano papriku. Ēd ar sviestmaizi.
Sīpolu piedeva gaļai
Nepieciešams: 8 vidēja lieluma sīpoli, glāze ābolu vai vīna etiķa (3%), 1/4 glāzes augu eļļas, 2 lauru lapas, pa 3 zirnīšiem smaržīgos un melnos piparus
Stikla traukā sajauc etiķi un eļļu. Sīpolus sagriež gredzenos, liek emaljētā traukā ar biezu dibenu un pārlej ar eļļas un etiķa maisījumu. Pievieno garšaugus un maisot aptuveni 5 minūtes karsē uz vidējas uguns (līdz 75–80 ºC, neļaujot vārīties). Pēc tam strauji atdzesē.
Taču sīpols ne tikai ir neaizvietojams kulinārs. Tas ir uzticams veselības sargs un īsts bruņinieks cīņā pret slimības rosinošajām baktērijām.
Austrumu viedie, slavinot sīpolu, mēdz teikt, ka “tā apskāvienos pazūd jebkura slimība”. Tie nav tikai vārdi vien. Sīpolā esošie fitoncīdi ir spējīgi nogalēt pat tādu briesmīgu slimību kā Sibīrijas mēra, tuberkulozes un holeras ierosinātājus. Pilnīgi pietiek 3 minūtes pakošļāt sīpolu, lai mutē esošie slimības rosinošie mikroorganismi aizietu bojā.
Ārkārtīgi vērtīgi veselībai ir zaļie lociņi – tajos ir krietni vairāk vitamīnu nekā pašā sīpolā. Lociņi rosina gremošanu un vielmaiņu, paaugstina imunitāti, izvada no organisma smagos metālus. Tāpēc patlaban, kad svaigu dārzeņu un augļu ir mazāk, lociņus katrs var izaudzēt uz palodzes pats. Un vēl: visveselīgāk lietot uzturā svaigu, vārītu vai sautētu sīpolu. Apcepti uz pannas, tie savas brīnumainās īpašības zaudē.