Ja, paaugstinoties asinsspiedienam, sāk ļoti sāpēt galva, parādās slikta dūša, acu priekšā ņirb mušiņas, bet reizēm sākas vemšana, iespējams, tas liecina par hipertonisko krīzi. Ja parādījušies šādi satraucoši simptomi, noteikti jāizsauc ārsts.
Līdz ārsta atbraukšanai pirmām kārtām obligāti jāievēro absolūts miers un gultas režīms: jāapguļas gultā un zem galvas jāpaliek vairāki spilveni – tā, lai ķermenis atrastos pusguļus stāvoklī. Šāda poza pastiprinās venozo asiņu atteci no galvas smadzenēm un kaut nedaudz mazinās sāpes deniņos un pakausī.
Tā kā hipertoniskā krīze vienlaikus izraisa arī ārkārtīgu psiholoģisko stresu, noderēs viegli nomierinošie līdzekļi: baldriāni, korvalols, vilkābeles vai māteres tinktūra noteikti atradīsies katrā mājas aptieciņā. Var padomāt arī par to, kā pazemināt asinsspiedienu.
Daudzi cilvēki šādās situācijās rīkojas neapdomīgi un aplam: gaidot ārsta ierašanos, ieņem tableti pēc tabletes cerībā, ka lielās asinsspiedienu pazeminošo medikamentu devas dos ātru efektu. To nedrīkst darīt, jo tādējādi iespējams izprovocēt piepešu sirds un asinsvadu vājumu.
Pēc kāda laika asinsspiediens var nokristies tik ļoti, ka cietīs iekšējie orgāni, – tie netiks pietiekami apasiņoti, kas savukārt var izraisīt nopietnas sekas. Rezultātā cilvēks ne tik ļoti cietīs no hipertoniskās krīzes, cik no nepareizas tās ārstēšanas.
Lai izvairītos no dažādiem sarežģījumiem, nedrīkst aizmirst, ka asinsspiediens jāpazemina pakāpeniski. Stundas laikā augšējam rādītājam jāsamazinās par 20–25%, bet apakšējam – tikai par 10–15%. Tāpēc ārsti vienmēr iesaka lietot tikai vienu vai divas tabletītes, ne vairāk.
Aplam rīkojas arī tie, kas ārsta ieteiktās zāles lieto tikai tad, kad kļūst sliktāk. Hipertonija ir slimība, kas jāārstē regulāri, katru dienu, nevis no reizes līdz reizei.