Cistīts ir ļoti izplatīta urīnpūšļa slimība, kurai ir daudz dažādu cēloņu – apsaldēšanās, infekcijslimības (angīna, gripa), traucējumi urīnpūšļa iztukšošanas procesā, ķīmisko vielu radīts gļotādas kairinājums, cukura diabēts un pat parasta pārpūle vai sasitums.
Akūta urīnpūšļa iekaisuma izpausme ir ļoti bieža un sāpīga urinācija (turklāt izdalās pavisam niecīgs daudzums urīna), vispārēja pašsajūtas pasliktināšanās, drebuļi, paaugstināta temperatūra, reizēm slikta dūša. Urīnā var būt gļotu, strutu un pat asins piejaukums. Ja paaugstinās ķermeņa temperatūra, jāievēro gultas režīms, ļoti daudz jādzer šķidruma, jāievēro piena un augu valsts produktu diēta. Ja sāpes ir ļoti stipras – var lietot beladonnu vai nošpu, labi palīgi ir arī ārstniecības augi.
* Pretmikrobu, pretiekaisuma un urīndzenoša iedarbība ir šādam augu maisījumam: sajauc pa 20 g kukurūzas drīksnas, milteņu lapas, lakricas saknes un bērza lapas. No maisījuma gatavo novārījumu un dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas.
* Ne tikai pretiekaisuma, bet arī antispastiska un pretsāpju iedarbība ir šādam maisījumam: sajauc pa 10 g pētersīļu augļus un strutenes lakstus, pa 40 g – milteņu lapas un trūkumzālītes lakstus. No maisījuma gatavo novārījumu un dzer pa ½ glāzes 3-4 reizes dienā 1,5-2 stundas pēc ēšanas.
* Urīndzenošs un dezinficējošs urīnizvadošs līdzeklis: sajauc pa 25 g pieneņu saknes, paegļa augļus un bērza lapas. No maisījuma gatavo uzlējumu un lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas.
* Tādu pat efektu dod kumelīšu ziedu un tīruma kosas maisījums (sajauc pa 20 g no katra). Uzlējumu dzer karstu (svaigi gatavotu) pa glāzei 3 reizes dienā.
* Labi palīdz arī šāds novārījums: 20 g sasmalcinātu parastā pelašķa lapu aplej ar glāzi istabas temperatūras ūdeni, uzkarsē līdz viršanai, 5-10 minūtes karsē uz lēnas uguns, tad izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 3-4 reizes dienā pēc ēšanas.
* Vienu tējkaroti dzelkšņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 3-4 stundas nostādina, tad izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā.
* Vienu ēdamkaroti diļļu sēklu kopā ar lakstiem aplej ar 1,5 glāzēm verdoša ūdens un pusstundu nostādina. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
* Sauju sasmalcinātu burkānu lakstu aplej ar ½ litra verdoša ūdens, silti ietin, stundu nostādina, tad izkāš. Izdzer dienas laikā 3-4 reizēs pusstundu pirms ēšanas.
* Pret urīnpūšļa iekaisumu ar urīna aizturi: vienu ēdamkaroti sasmalcinātu dzeltenās ūdensrozes sakneņu aplej ar 2 glāzēm auksta ūdens, nakti nostādina, no rīta liek uz uguns, uzkarsē līdz viršanai, 5-6 minūtes vāra uz lēnas uguns, tad izkāš. Dzer pa ½ glāzes 3-4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
* Divas ēdamkarotes sasmalcinātu dzeltenās ūdensrozes lapu un kātu aplej ar ½ litra verdoša ūdens un 2 stundas nostādina. Dzer pa 1/3 glāzes 3-4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
* Ja nepieciešamība apmeklēt tualeti ir ļoti bieža: 1 g sasmalcinātas ozola mizas aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes vāra uz lēnas uguns, pusstundu nostādina, tad izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā.
* Labi palīdz arī tasīte kukurūzas drīksnas vai ķiršu kātiņu tēja – to var dzert 3-4 reizes dienā. Garšas uzlabošanai saldina ar medu.
* Ja urīnā ir asins piejaukums, palīdz tīruma kosas, meža retēja (pa 30 g no katra) un ceļteku lapu (40 g) maisījuma uzlējums. Dzer siltu pa vienai glāzei uz nakti.
* Efektīvas pret kaiti ir arī rudzupuķes: 2 ēdamkarotes ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, stundu nostādina, tad izkāš. Izdzer dienas laikā vairākās reizēs.
* Ņem 20 g melisas lakstu aplej ar 300 ml verdoša ūdens, stundu nostādina, tad izkāš. Dzer pa 100 ml 4 reizes dienā pirms ēšanas.
* Plaši pazīstams līdzeklis ir miltenes: vienu ēdamkaroti sasmalcinātu lapu aplej ar 2 glāzēm auksta ūdens, nostādina 30 minūtes, tad izkāš un izdzer dienas laikā vairākās reizēs.
Cistīta ārstēšanai var lietot arī mūmiju.
* Vienā litrā piena izšķīdina 0,7 g mūmija un dzer pa glāzei 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Ārstēšanās kurss – 10 dienas. Ar piecu dienu pārtraukumiem kursu atkārto 2-3 reizes.