Kā mājās pagatavot kefīru? Septiņas dziednieciskas receptes ar veselīgo dzērienu

02-08-2018

kefir
Kefīrs pirmo reizi tika izgatavots kādā nelielā miestiņā Elbrusa pakājē. Šo piena pārstrādes procesu kalnieši uzskatīja par svētu lietu, un ilgus gadus kefīra pagatavošanas recepte tika turētā noslēpumā.

Uzskatīja, ka no piena iegūtais dzēriens saglabā veselību un pagarina mūžu. Šim atzinumam bija pilnīgi reāls pamats – starp kalniešiem, kas bija sākuši dzert kefīru, ilgdzīvotāju bija daudz vairāk nekā citviet apkaimē.

XIX gadsimta otrajā pusē kefīra pagatavošanas noslēpums kļuva zināms Krievijai un Eiropai, un sākās īsts kefīra bums: daudzās vietās tika ierīkotas kefīra dziednīcas, bet nostāsti par kefīra apbrīnojamajām spējām atveseļot sasirgušos un pagarināt mūžu gāja no mutes mutē. Ar to ārstēja plaušu un gremošanas sistēmas kaites, rahītu, anēmiju un daudzas citas slimības.

Mūsdienās kefīru var nopirkt jebkurā veikalā. Tiesa, daudz maigāks, garšīgāks un veselīgāks par rūpnieciski ražoto ir mājās gatavotais kefīrs. To var pavisam vienkārši pagatavot no parastā piena, tikai jāsadabū dzīvais ieraugs jeb kefīra sēnīte. Ja ar šo kefīra kultūru rīkojas pareizi, to var izmantot bezgalīgi ilgi. Kefīru var pagatavot, izmantojot arī sauso fermentu, ko mēdz pārdot aptiekā.

kefirs3

* Uzvāra litru piena, atdzesē līdz istabas temperatūrai (sterilizēto pienu var arī nevārīt) un pārlej stikla traukā.

* Pievieno 20 g kefīra sēnītes vai paciņu sausā fermenta (šajā gadījumā piens rūpīgi jāizmaisa, lai ferments pilnībā izšķīstu).

* Nostādina istabas temperatūrā 18–20 stundas, līdz beidzas rūgšanas process.

* No sēnītes raudzēto gatavo kefīru izkāš caur sietiņu, lai dibenā paliktu ieraugs, un dzēriens ir gatavs. Ledusskapī to var uzglabāt aptuveni 2 nedēļas. Bet ieraugu izmanto jaunai porcijai.

* Arī no sausā fermenta pagatavoto kefīru var uzglabāt ledusskapī, tikai nedrīkst aizmirst 3–4 ēdamkarotes gatavā kefīra pietaupīt nākamās kefīra devas pagatavošanai.

Veselībai un ilgam mūžam
Tie, kas kefīru dzer paretam, tā unikālās īpašības izmanto ļoti niecīgā daudzumā. Pilnībā dzēriena dziednieciskais efekts izpaužas tikai tad, ja to lieto regulāri un vismaz 2 glāzes dienā: resnajā zarnā krasi samazinās pūšanas un uztura sadalīšanās procesi, uzlabojas asins sastāvs. Turklāt kefīrs bagātina organismu ar fermentiem, vitamīniem, minerālvielām, taukiem un viegli asimilējamiem olbaltumiem, aizsargā no vīrusiem, ir teicams gripas profilakses līdzeklis.

Lai palielinātu kefīra ārstnieciskās īpašības, var pagatavot īpašus dziednieciskus dzērienus, pievienojot ogas, augļus.

kefirs_augli

Pret hronisku aizcietējumu – kefīrs ar žāvētām aprikozēm
Vienai porcijai nepieciešams: 200 g kefīra, 1 ābols, 50 g žāvētu aprikožu, 2 ēdamkarotes citrona sulas, tējkarote sasmalcinātu lazdu riekstu vai valriekstu.

Ābolu un izmērcētas aprikozes sīki sagriež, pievieno kefīru un citrona sulu un visu rūpīgi samaisa. Maisījumu sadala divām reizēm un dzer no rīta tukšā dūšā un vakarā pirms gulētiešanas, iepriekš apkaisot ar sasmalcinātiem riekstiem.

Pret aterosklerozi – kefīrs ar ķiploku
Vienai porcijai nepieciešams: ķiploka daiviņa, 200 g liesa kefīra, ēdamkarote sīki sasmalcinātu zaļo lociņu.

Notīrītu ķiploka daiviņu saberž vai izspiež caur ķiploku spiedi, masu pievieno kefīram, samaisa un apkaisa ar lociņiem. Dzer reizi dienā pirms ēšanas.

Pret mazasinību un hronisku nogurumu – kefīrs ar kivi
Vienas dienas devai nepieciešams: 500 g kefīra, 2 nogatavojušies kivi.
Abus kivi pārgriež uz pusēm, ar karotīti izņem mīkstumu un saspaida putriņā. Kivi masu iemaisa kefīrā un dzer ēdienreižu starplaikos. Dzērienu var gatavot un dzert ilgāku laiku.

Pret smiltīm un akmeņiem urīnpūslī – kefīrs ar mandarīniem
Vienai porcijai nepieciešams: 2 mandarīni, 150 g kefīra, ēdamkarote citrona sulas, cukurs pēc garšas.
Mandarīnu daiviņas kopā ar kefīru sakuļ mikserī un pievieno citrona sulu un cukuru. Dzer pa vienai porcijai 3 reizes dienā ēdienreižu starplaikos.

Pret cistītu – kefīra mērce ar kressalātiem un vārītiem kartupeļiem
Vienai porcijai nepieciešams: 100 trekna kefīra, 50 g liesa biezpiena, 250 g kartupeļu, ēdamkarote sīki sasmalcinātu kressalātu, 1 ķiploka daiviņa, 20 g sviesta, sāls pēc garšas.

Kamēr tvaikā vārās nomazgāti, bet nemizoti kartupeļi, gatavo mērci: biezpienu sajauc ar kefīru, pieliek sāli, pievieno kressalātus un saspaidītu ķiploka daiviņu. Sviestu sakuļ un pievieno mērcei. Pasniedz kopā ar karstiem nomizotiem kartupeļiem.

Imunitātes stiprināšanai – kefīra zupa
Viena porcijai nepieciešams: 150 g pilnpiena kefīra, tējkarote zirņu miltu (var samalt kafijas dzirnaviņās), tējkarote kausēta sviesta, pustējkarote cukura, pustējkarote samaltu ķimeņu, 100 ml ūdens, 5 piparmētras lapiņas, sāls, malti melnie pipari un krustnagliņas pēc garšas.

Bļodiņā kefīru sajauc ar zirņu miltiem. Katliņā izkausē sviestu, pievieno cukuru, ķimenes, piparus un krustnagliņas, pielej kefīru un ūdeni un visu samaisa. Beigās pievieno piparmētru lapiņas, piparus un sāli un katliņu liek uz uguns. Kolīdz zupa uzkarsēta līdz viršanai, to tūlīt pat noceļ no uguns.