Kā pagatavot tēju, lai tā dotu labumu veselībai. Padomi

07-06-2018

teja20

Ne jau kura katra tēja dod veselību organismam. Dziednieciskas īpašības piemīt tikai pareizi pagatavotam dzērienam, kad tiek ievērotas itin visas nianses.

Kanniņa tējas stipruma uzlējumam (stikla, porcelāna vai keramikas) vispirms 2 vai pat 3 reizes jāapplaucē ar verdošu ūdeni. Svarīga nozīme ir arī ūdens vārīšanai – pārvārījies ūdens tēju padara cietu, saturā nabagāku un gandrīz pilnībā atņemt tai aromātu. Tāpēc izmantojams ūdens, kas tikko sācis vārīties un met pirmos lielos burbuļus.

Sakarsētajā kanniņā ieber tēju (tējkarote melnās tējas uz glāzi verdoša ūdens plus vēl viena tējkarote kanniņas tiesai) un tūlīt pat aplej ar ūdeni (pusi no apjoma). Virsū uzklāj lina vai kokvilnas salveti (un neko citu), 5 minūtes nostādina, pēc tam pielej vārītu ūdeni līdz sākotnējam tilpumam. Vislabāk melno tēju dzert ar pienu – tas bagātina dzērienu ar vitamīniem un barības vielām, vienlaikus padarot maigāku kofeīna un citu alkaloīdu iedarbību. Bet tēja savukārt dod iespēju organismam labāk uzsūkt pienu.

Tā kā zaļajā tējā aktīvo vielu koncentrācija ir lielāka, nepieciešamā žāvētās tējas deva ir mazāka – to ņem tikai pa pustējkarotei uz glāzi ūdens. Aplej nevis ar verdošu, bet aptuveni 70 ºC karstu ūdeni.

Kad puse tējas stipruma no kanniņas izlietota, to var atkal piepildīt, pielejot ūdeni. Atšķirībā no melnās tējas zaļā tēja atkārtota uzlējuma reizē savas dziednieciskās īpašības nezaudē.

Nav ieteicams tējai pievienot cukuru – tas tikai pasliktina dzēriena garšu. Tēju vislabāk dzert ar žāvētiem augļiem vai medu.

Daži derīgi padomi
* Nekādā gadījumā tēju nedrīkst uzdzert zālēm – tas var ietekmēt medikamentu efektivitāti. Drīkst uzdzert tikai ūdeni.

* Ārstēšanās mērķiem ieteicamāk izmantot tās tējas šķirnes, kurām ir prāvākas lapas. Tās labāk saglabā vērtīgās vielas.

* Jādzer tikai svaigi gatavota tēja stundu pirms vai 2 stundas pēc ēšanas. Austrumu tautas, kuras tējas zinībās ir īstas lietpratējas, apgalvo, ka jau pēc 20 minūtēm tēja no veselības dzēriena pārvēršas par “klaburčūskas indi”.

* Tēja jāuzglabā no citiem aromātiskiem un ar specifisku smaržu apveltītiem produktiem nošķirtā vietā. To nedrīkst turēt atvērtā iepakojumā. Tēja ir jāpārber traukā ar stingri piegulošu vāciņu un jāuzglabā tumšā vietā.