Kā palīdzēt labajām baktērijām antibiotiku kursa laikā? Dažādu speciālistu ieteikumi

14-09-2023

Foto – Pixabay


Ilgstoša antibiotiku lietošana bieži vien izraisa kuņģa darbības traucējumus un sēnīšinfekcijas. Šie medikamenti ne tikai nogalē mikroorganismus, kas izraisījuši slimību, un cieš arī labās baktērijas.

 Tāpēc antibiotikas jālieto tikai tad, kad tas patiesi nepieciešams: baktēriju izraisītu smagu infekciju gadījumā, bet nevis saaukstēšanās, iesnu vai gripas dēļ (turklāt gripas ierosinātāji ir vīrusi, uz kuriem antibiotikas neiedarbojas). Turklāt, lietojot antibiotikas, organismam nepieciešams īpašs papildu atbalsts.




Ģimenes ārsts iesaka

Pirmais, kas jādara, – jāiemitina organismā jaunas derīgās baktērijas. Jālieto probiotiskie preparāti (acidofilās un bifido baktērijas). Ieteicams arī piena jogurts un kefīrs.

Vēl jāsaudzē kuņģis, jo, lietojot antibiotikas, tas cieš visvairāk: nav ieteicams ēst neko asu, ceptu un marinētu. Pēc ārstēšanās kursa jāpārbauda imūnsistēma, lai noteiktu, kur aizsargbarjera bijusi visvājākā un ļāvusi infekcijai nonākt organismā. Profilakses nolūkos ieteicamas fiziskas aktivitātes un pareizs uzturs.

Fitoterapeits iesaka

Antibiotiku lietošanas laikā blakusefektus vēlams mazināt vai novērst ar ārstniecības augiem: diarejas atvieglošanai var lietot aveņu lapas, pret sliktu dūšu – ingvera tēju, pret aizcietējumu – linsēklas un ceļtekas. Organisma pretošanās spējas bakteriālām infekcijām paaugstina zivju eļļa, A un C vitamīns.

Diemžēl antibiotikas provocē strauju sēnīšu augšanu, kas izpaužas kā kuņģa darbības traucējumi vai vaginas sēnīšinfekcija sievietēm. Novērst sēnītes vairošanos palīdz rīcineļļa, zaļās tējas ekstrakts, ķiploki un sīpoli. Bet atjaunot no antibiotikām cietušo aknu šūnas var, lietojot mārdadzi.

Naturopāts iesaka

Lai slimības gadījumā nevajadzētu lietot antibiotikas, jārūpējas, lai imūnsistēma vienmēr būtu labā formā – būtībā tad arī neviena kaite neķersies klāt. Uzturā jāatturas no vienkāršajiem ogļhidrātiem (cukura, sīrupiem, alus), kas ātri pārvēršas glikozē, jo glikoze nomāc imūnsistēmas aizsargšūnu aktivitāti. Ieteicams ievērot augļiem, dārzeņiem un proteīna avotiem (pupas, pupiņas, rieksti, vistas gaļa) bagātu diētu. Arī dažas sēnes (šitakē, meitakē) ir labi imūnsistēmas aizsargi.

Aknu atjaunošanai pēc antibiotiku kursa ieteicams ēst tumši zaļos lapu zaļumus, brokoļus, artišokus, bietes.

Svarīgi zināt

Lai arī antibiotikas ir recepšu medikamenti, daudzi taupības nolūkos pēc atveseļošanās pāri palikušās tabletes saglabā, lai kādā citā reizē nevajadzētu pirkt. Tas gan nav prāta darbs. Pirmkārt, ja ārsts izrakstījis antibiotikas, tās jālieto visu noteikto kursu. Otrkārt, antibiotikas nedrīkst lietot pēc sava prāta. Treškārt, ja tabletes saglabājušās no iepriekšējās lietošanas reizēm, obligāti jāpārbauda to derīguma termiņš. Nereti taupot un it kā labu gribot, var tikai sev kaitēt.




LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Koriandrs – spēcīgs antibiotiķis, kurkuma pret leikēmiju

Ārstniecības lavanda – dabīgs antibiotiķis ar plašu iedarbību

Dabas dāvātās antibiotikas: propoliss, tējassēne, ehinācija, izops