Kā taupīt elektrību, marinējot, vārot un kaltējot ziemas krājumus

19-09-2019


Rudens jau ierasti virtuvē ir darbīgs laiks, kad bagātīgos lauku gardumus sagatavot ēšanai ziemā. Pats galvenais – zināt, kā šos virtuves darbus paveikt ātrāk un efektīvāk, teikts elektrum.lv sagatavotajā materiālā.

Piedāvājam Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu sniegtos padomus konservēšanai, žāvēšanai un kaltēšanai, kā arī īpašas etiķetes burciņu noformēšanai – lai gardumus burciņās atšķirtu citu no cita!

Kā burciņas sagatavot ātrāk un ērtāk:

– tās var mazgāt un sterilizēt pēc senās receptes – mazgāt ar sodu vai sinepju pulveri, skalot lielā ūdens daudzumā un sterilizēt, vārot ūdenī, taču mazāk laika un darba prasīs burciņas izmazgāt un ievietot cepeškrāsnī 150 ˚C temperatūrā uz 15 minūtēm;

– vēl efektīvāks paņēmiens burciņu sagatavošanai ir izmantot trauku mazgājamo mašīnu, kas vienā mazgāšanas ciklā patērē vidēji tikai 10–14 litru auksta ūdens, un žāvēšanas laikā burciņas tiek arī sterilizētas.

Lai vārot lieki nepatērētu elektroenerģiju:
– iesakām lietot atbilstoša tilpuma katlus ar biezu pamatni, kas diametrā pilnībā nosedz sildvirsmu vai ir pat nedaudz lielāki – tādējādi katlam nekarsīs rokturi un nebūs siltuma zudumu;

– vārīšanas laikā lietojiet katlu vākus – gan saturs ātrāk izvārīsies, gan mazāk elektroenerģijas patērēsiet.

Konservu pasterizēšanai:
– iesakām izmantot 20 vai 25 litru tilpuma katlus – tajos vienlaikus varēsiet ievietot vairākas burciņas, tādējādi ūdeni nekarsējot vairākos maza tilpuma katlos.

Ievārījumu vārīšanai:
– gatavojot izmantojiet ievārījumu cukuru – pēc tā pievienošanas ievārījums jāvāra ne vairāk kā 5 minūtes, bet, lietojot parasto cukuru, vismaz 10 minūtes, patērējot vairāk elektroenerģijas.

Augļu žāvēšana vai kaltēšana:
– augļu, ogu, dārzeņu un sēņu kaltēšanai dabiskā vidē nepieciešamas vairākas dienas, atbilstoši klimatiskie apstākļi un speciālas telpas, savukārt elektriskajā cepeškrāsnī vai speciālā žāvētājā to pašu rezultātu var iegūt vairākas reizes ātrāk;

– kaltēšanai jeb žāvēšanai cepeškrāsnī piemērotākā temperatūra ir aptuveni 40–60 ˚C, un žāvēšanas laikā vairākas reizes jāapmaisa saturs, lai nezaudētu kvalitāti. Žāvēšanas sākumā iesakām iestatīt augstāku temperatūru – līdz 90 ˚C – un vēlāk to samazināt līdz normai.

Cepeškrāsns durtiņas nedaudz paveriet, lai izvadītu mitrumu;
izmantojot žāvētāju, augļus un ogas iesakām sagriezt pēc iespējas plānākās šķēlītēs – no to biezuma ir atkarīgs žāvēšanas laiks un arī elektroenerģijas patēriņš. Žāvēšanas laiks var ilgt no 6 līdz 20 stundām, tādēļ elektroenerģijas patēriņa starpība ir būtiska.

Lejupielādējiet īpašas etiķetes burciņu noformēšanai – tās aicinām izdrukāt un līmēt uz burciņām. Tā vienmēr zināsiet un atšķirsiet, kurā burciņā kas ir iepildīts!